O KONKURSIE "POLICJANT, KTÓRY MI POMÓGŁ" W POLSKIM RADIO

05.05.2011

Funkcjonariuszy, którzy pomagają ofiarom przemocy w rodzinie od trzech lat szuka i wyróżnia Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" organizując plebiscyt "Policjant, który mi pomógł".

Jak tłumaczy Renata Durda, kierownik Pogotowia pomysł zrodził się dawno temu. - Przez lata słuchaliśmy, jak bardzo kobiety nie są zadowolenie z reakcji policji. O tym, że policja lekceważyła, że nie interweniowała w odpowiedni osób, że sprawca pozostawał na miejscu zdarzenia i po wyjściu policji różne złe rzeczy się działy – mówiła w "Sygnałach Dnia".

Pogotowie, które pomaga ofiarom przemocy od 15 lat stwierdziło, że chce zainwestować dobrze wyszkolonych i przygotowanych policjantów, którzy będą potrafili odpowiednio reagować, kiedy spotkają się z tego typu problemem. Po latach inwestycja zaczęła się zwracać. Przychodziły do nas kobiety i mówiły: gdyby nie ten policjant to dziś by mnie tutaj z wami nie było. To on uratował moją rodzinę, moje dzieci – opowiadała Durda.

Pogotowie doszło do wniosku, że takich policjantów powinno się doceniać i pokazywać, jako wzór do naśladowania. - W Polsce dużo się mówi o tym, co ludzie robią źle, albo o tym, że w ogóle nic nie robią, a powinni – stwierdziła kierownik Pogotowia. Tymczasem okazało się, że są policjanci, którzy dobrze wykonują swoją pracę, znają problem przemocy w rodzinie i potrafią empatycznie wczuć sie w sytuację ofiar.

Stąd pomysł na organizowany plebiscyt "Policjant, który mi pomógł", w którym wyróżniono już piętnastu laureatów. - Są to policjanci z całego kraju, reprezentują różne jednostki policji. Są to policyjne perełki – dodała podinspektor Anna Kuźnia.

Laureaci, to osoby, które są liderami w regionach. Oni pokazują jak ważna jest postawa policjanta w procesie pomocowym dla osób pokrzywdzonych przemocą w rodzinie. - Sa dowodem na to, że policja staje się coraz lepszym partnerem dla instytucji pozapolicyjnych – stwierdziła podinspektor.

Nagrodą dla zwycięzców plebiscytu jest wdzięczność ofiar, szacunek środowiska i statuetka.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski

Dodatkowy materiał audio oraz wideo dostępne na stronie:http://www.polskieradio.pl/7/129/Artykul/354650,Policjanci-jakich-malo

Więcej o konkursie w naszym serwisie:http://www.policjant.niebieskalinia.pl/

Źródło: www.polskieradio.pl

Newsletter Niebieskiej Linii

Dołącz do biuletynu Niebieskiej Linii i otrzymuj wszystkie bieżące informacje o akcjach, szkoleniach, wydarzeniach oraz nowych artykułach.