Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia"
Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego
Przemoc w rodzinie jest przestępstwem i nic jej nie usprawiedliwia!
Tu znajdziesz informacje gdzie i na jaką pomoc możesz liczyć... więcej »
Jeśli jesteś świadkiem przemocy lub chcesz jej przeciwdziałać np. jako wolontariusz, tu znajdziesz materiały edukacyjne i dalszą informację... więcej »
Dla profesjonalistów przygotowaliśmy niezbędne informacje dotyczące systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz bogatą ofertę szkoleniową... więcej »
Schroniska dla ofiar
- Szczegóły
- Kategoria: Dokumenty
- Administrator NL
Podręcznik o tym jak stworzyć i prowadzić schonisko dla kobiet, ofiar przemocy, został przetłumaczony na język polski w ramach projektu Daphne "IMPROVE - Quality services for victims of domestic violence". Publikacja powstała w latach 2003-2004 w ramach innego projektu Daphne: "Guidelines for setting up and running a women´s refuge" (Wskazówki dotyczące tworzenia i prowadzenia schroniska dla kobiet).
Parlament Europejski a prawa kobiet
- Szczegóły
- Kategoria: Dokumenty
- Administrator NL
Parlament Europejski, jako jedyna instytucja Unii Europejskiej wyłaniana w wyborach bezpośrednich i na co dzień utrzymująca za pośrednictwem posłów bliski kontakt z obywatelami, jest szczególnie wyczulona na prawa człowieka, w tym prawa kobiet. "Siłą napędową" Parlamentu Europejskiego w zakresie definiowania, promowania i ochrony praw kobiet jest utworzona w 1984 roku, licząca 35 posłów, Komisja Praw Kobiet i Równouprawnienia (FEMM).
Dokumenty Parlamentu Europejskiego i Rady Europy
- Szczegóły
- Kategoria: Międzynarodowe
- Administrator NL
Dokumenty Parlamentu Europejskiego i Rady Europy:
- Konwencja Rady Europy o zwalczaniu przemocy wobec kobiet
- Zwalczanie przemocy wobec kobiet - Rezolucja PE
- Równość kobiet i mężczyzn w Unii Europejskiej
- Opinia europejskiego komitetu ekonomiczno-społecznego w sprawie przemocy domowej wobec kobiet
- DECYZJA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY ustanawiająca na lata 2007–2013 program szczegółowy w celu zapobiegania i zwalczania przemocy wobec dzieci, młodzieży i kobiet oraz w celu ochrony ofiar i grup ryzyka (Daphne III).
Wytyczne do prowadzenia szkoleń w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie (2016-2017)
- Szczegóły
- Kategoria: Ogólnokrajowe
- Administrator NL
Na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowano Wytyczne ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego z dnia 27 kwietnia 2016 r. do prowadzenia szkoleń w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie na lata 2016-2017.
Zgodnie z art. 8 pkt 5 ustawy z dnie 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. Nr 180, poz. 1493 z późn. zm.) minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego jest zobowiązany do opracowania oraz wydania co najmniej raz na dwa lata wytycznych do prowadzenia szkoleń w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Algorytmy i kwestionariusze dla policjantów
- Szczegóły
- Kategoria: Ogólnokrajowe
- Marzena Kordaczuk-Wąs
Artykuł opublikowany w Dwumiesieczniku Niebieska Linia nr 6/2013
Korzystając z doświadczeń innych krajów, opracowano w Polsce skuteczne narzędzia szacowania ryzyka zagrożenia życia i zdrowia osób dotkniętych przemocą w rodzinie. Mają one na celu zwiększenie skuteczności działań podejmowanych przez policjantów podczas przeprowadzania interwencji. Czas pokaże, na ile jest to skuteczne narzędzie w rękach polskich policjantów.
Od stycznia 2014 roku polscy policjanci we wszystkich garnizonach Policji rozpoczną stosowanie narzędzi szacowania ryzyka zagrożenia życia i zdrowia osób dotkniętych przemocą w rodzinie w sytuacji przeprowadzania interwencji wobec tej przemocy. Do wykorzystania przez policjantów będą również algorytmy wskazujące na sposób postępowania funkcjonariuszy w związku z oszacowanym poważnym zagrożeniem.
Narzędzie szacowania ryzyka oznacza kwestionariusz zawierający sformułowane w postaci pytań czynniki ryzyka, których obecność zwiększa możliwość wystąpienia wspomnianego zagrożenia. Należy podkreślić, iż narzędzie to przeznaczone jest do użytku przez policjantów przeprowadzających interwencję wobec przemocy w rodzinie, gdy nie mają wątpliwości, iż w danym momencie konfrontują się z sytuacją przemocy. Z kolei algorytm postępowania policjantów w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia stanowi integralną część wspomnianego narzędzia. Zawiera on sugestie co do sposobu postępowania w sytuacji przemocy w rodzinie stwierdzonej podczas przeprowadzania interwencji policyjnej[1].
Więcej artykułów…
- Wytyczne do prowadzenia szkoleń w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie na lata 2014-2015
- Krajowy Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na lata 2014-2020
- Wytyczne Prokuratora Generalnego dotyczące spraw z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie
- Krajowy Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie
- Wzór zapytania Zespołu Interdyscyplinarnego do Zakładu Karnego ws. udzielenia informacji
- Standardy i procedury rekomendowane przy tworzeniu systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie
- Mazowieckie: Zasady i wskazówki do postępowania interwencyjnego w sytuacjach kryzysowych związanych z przemocą w rodzinie
- STANDARDY PROWADZENIA PORADNICTWA PRZEZ ORGANIZACJE POZARZĄDOWE NA TERENIE WARSZAWY
- Systemy lokalne
Podkategorie
Strona 1 z 3
- Start
- poprz.
- 1
- 2
- 3
- nast.
- Zakończenie