NOSIŁA MINI, WIĘC SIĘ PROSIŁA?

Kategoria: Akcje, konferencje, kampanie
Utworzono: 2011-06-03

"Kobiety powinny unikać ubierania się jak dziwki, jeśli nie chcą stać się ofiarami gwałtu". Autor tych słów, oficer kanadyjskiej policji Michael Sanguinetti wypowiedział je w styczniu podczas wykładu dla studentów prawa poświeconego zapobiegania przestępstwom. Nie przewidział konsekwencji. Policjant dostał naganę i musiał publicznie przeprosić za swoją wypowiedź.

To jednak nie wystarczyło oburzonym studentkom. Aby zademonstrować przeciwko stereotypowej opinii, że skąpo ubrana kobieta "sama się prosi" o gwałt, studentki z Toronto 3 kwietnia zorganizowały w swoim mieście SlutWalk, Marsz Dziwek. Udział w nim wzięło blisko 3 tysiące osób, głównie młodych kobiet, ubranych w krótkie spódniczki i wydekoltowane bluzki.

Za pośrednictwem Internetu pomysł dotarł do innych miast. Oprócz Toronto "dziwki" maszerowały już ulicami Bostonu czy Melbourne, 4 czerwca SlutWalk odbędzie się w Chicago i Los Angeles, 11 marca w Londynie. Cel jest ten sam - walka z traktowaniem ofiar gwałtów, jako współodpowiedzialnych za ataki. "Jakkolwiek jesteśmy ubrane, dokądkolwiek idziemy, tak znaczy tak, a nie znaczy nie" skandowały w sobotę uczestniczki marszu w Melbourne. Ruch SlutWalk zdobywa poparcie licznych organizacji kobiecych, m.in. "Kobiety przeciw Gwałtom".
[...]

Źródło: Wysokie Obcasy, za www.feminoteka.pl