"RĘCE" - BRYTYJSKA KAMPANIA SKIEROWANA DO OFIAR PRZEMOCY

Kategoria: Akcje, konferencje, kampanie
Utworzono: 2011-06-10

Plątanina fragmentów dłoni, splecione palce i linie papilarne, w kilku miejscach widoczne ślady zadrapań. Intrygująca mozaika i szyfr zarazem. Po chwili koncentracji poszczególne elementy zaczynają układać się litera po literze w napis: „Don´t suffer at the hands of a partner” („Nie cierp z rąk partnera”) - hasło brytyjskiej kampanii „Hands” adresowanej do ofiar domowej przemocy.

Kampanię zrealizował londyński oddział międzynarodowej agencji JWT na zlecenie National Centre for Domestic Violence (NCDV) (Krajowe centrum ds. przemocy domowej). Centrum działa na terenie Wielkiej Brytanii, świadcząc darmowe, szybkie i skuteczne wsparcie prawne ofiarom przemocy domowej. W kampanii zachęca osoby pokrzywdzone do korzystania ze swojej oferty. Po pomoc można zgłosić się dzwoniąc pod bezpłatny całodobowy numer telefonu. NCDV pozostaje w ścisłej współpracy z policją, lokalnymi radcami prawnymi, a także innymi organizacjami oferującymi pomoc ofiarom przemocy (m.in. schroniskami Refugee dla kobiet i dzieci).

Ofiarami przemocy ze strony partnera mogą być zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Agresorem może być także partner tej samej płci. Choć jest to zjawisko, które bardzo często pozostaje pilnie ukrywane przed otoczeniem, a przypadki nadużyć nie są zgłaszane na policję, szacuje się, że co czwarta kobieta i co szósty mężczyzna przynajmniej raz w życiu doświadczyli przemocy w relacji z bliską osobą. Zgodnie z danymi opublikowanymi przez British Crime Survey w Wielkiej Brytanii liczba ofiar odpowiada 4,5 mln kobiet i 2,6 mln mężczyzn.

M. Waręska

Źródło: www.kampaniespoleczne.pl