"WOKÓŁ PRZEMOCY WYRÓSŁ MUR"

Utworzono: 2009-12-09

Gwiazdy wykorzystują popularność, by działać w słusznej sprawie. Reese Witherspoon jest kolejną znaną osobą, która próbuje szerzyć świadomość na temat przemocy domowej. I choć większość z nas twierdzi, że nie zna żadnej takiej ofiary, to w rzeczywistości doznaje jej co czwarta kobieta.

Witherspoon przyłączyła się do prowadzonej przez firmę Avon kampanii przeciw przemocy. „Naokoło przemocy wyrósł mur nie do przebicia, wszyscy musimy odegrać rolę w przełamaniu milczenia na ten temat” – zachęca aktorka. Dodaje, że obecnie mamy do czynienia z prawdziwą „pandemią” przemocy. Jakiejś jej formy doświadczamy - jej zdaniem - wszyscy. „Nie potrafię wymienić ani jednej znanej przeze mnie osoby, która nie ma za sobą takiego doświadczenia” – mówiła podczas wizyty w brytyjskim parlamencie. „Widziałam tak wiele osób, które cierpiały w milczeniu, powodowane wstydem” – dodaje gwiazda.

Milczenie ofiar jest być może jednym z (ale nie jedynym) powodów niskiej świadomości na temat przemocy domowej. Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Avon przez firmę badawczą YouGov, aż 92 proc. ludzi uważa, że nie zna żadnej osoby będącej ofiarą przemocy domowej. W rzeczywistości jej ofiarą pada w ciągu swojego życia co czwarta kobieta… Akcję można wesprzeć kupując specjalną biżuterię (naszyjnik i bransoletkę) ze znakiem nieskończoności dystrybuowaną przez Avon. Cały dochód ze sprzedaży biżuterii zostanie przeznaczony na walkę z przemocą domową. W Polsce ambasadorką akcji jest Małgorzata Domagalik.

Źródło: Daily Telegraph, za www.dziennik.pl