PEŁNOMOCNICZKA DS. DYSKRYMINACJI POWOŁANA W WARSZAWIE

Utworzono: 2009-12-28

Przeciwdziałanie dyskryminacji „mniejszości płciowych, etnicznych, narodowych, wiekowych, seksualnych oraz osób niepełnosprawnych to zakres obowiązków, jakie pełnić będzie Karolina Malczyk, nowa doradczyni prezydent stolicy.     

Rozmowa Izabeli Kraj w Życiu Warszawy:

W ratuszu mówi się o pani „cyborg”.

 • Karolina Malczyk: No tak, to ja. Ten „cyborg”. Już wolę to określenie od przydomka „pitbull”, który też słyszałam w kontekście mojej pracy.

  „Cyborg” w ratuszu to pozytywne określenie. A „pitbull” oznacza, że wszędzie się pani przebije i wszystko załatwi. Teraz będzie pani pełnomocnikiem ds. dyskryminacji. Przez prawie rok prezydent nie mogła wybrać odpowiedniej osoby. Sama się pani zgłosiła?

 • Pani prezydent mnie poprosiła. Jej się nie odmawia. Formalnie funkcję zacznę pełnić od 1 stycznia 2010 r.

  Miała pani już do czynienia z przypadkami dyskryminacji? Ktoś się zgłaszał z takimi problemami do miasta?

 • Na razie nie. Były tylko pytania, kiedy zostanie powołany pełnomocnik. A ponieważ wieści szybko się rozchodzą, już umawiam na styczeń pierwsze spotkania.

  Z kim najpierw?

 • Współpracę już zadeklarowali Robert Biedroń ze Stowarzyszenia przeciw Homofobii i Piotr Pawłowski ze Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.

  Co konkretnie będzie pani robić?

 • Zgodnie z uchwałą Rady Warszawy, mam bardzo szeroki zakres działań. Przeciwdziałanie dyskryminacji „mniejszości płciowych, etnicznych, narodowych, wiekowych, seksualnych oraz osób niepełnosprawnych”.

  Czyli wszystko. I nic?

 • Zacznę oczywiście od spotkań. Z jednej strony z biurami w ratuszu, by w każdym z tych istotnych dla tej problematyki znalazła się jedna osoba do kontaktu ze mną. W ten sposób powstanie zespół. Potem opracujemy regulamin działania.


  Czytaj całość: www.zw.com.pl

 • Źródło: Izabela Kraj, Życie Warszawy
  Cytowane za http://www.feminoteka.pl/