Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia"
Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego
Przemoc w rodzinie jest przestępstwem i nic jej nie usprawiedliwia!
Tu znajdziesz informacje gdzie i na jaką pomoc możesz liczyć... więcej »
Jeśli jesteś świadkiem przemocy lub chcesz jej przeciwdziałać np. jako wolontariusz, tu znajdziesz materiały edukacyjne i dalszą informację... więcej »
Dla profesjonalistów przygotowaliśmy niezbędne informacje dotyczące systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz bogatą ofertę szkoleniową... więcej »
GEN PRZYMUSU
- Szczegóły
- Utworzono: 2010-01-28
Uporczywe mycie rąk, sprawdzanie zamków i drzwi: tak wygląda życie osób dotkniętych zespołem obsesyjno- kompulsywnym. W lepszym zrozumieniu przyczyn tego zaburzenia może pomóc niedawne odkrycie naukowców, którzy zidentyfikowali gen odpowiedzialny za kompulsywne zachowania u psów.
Badaniem zostały objęte dobermany, które zawijały się w kulkę i godzinami gryzły po bokach. Naukowcy odkryli, że u zwierząt zachowujących się w ten sposób występuje określony gen. Swoje odkrycia zamieścili w styczniowym numerze „Molecular Psychiatry”.
Dr Nicholas Dodman, dyrektor kliniki zachowań zwierząt w Cummings School of Veterinary Medicine na Tufts University w North Grafton i główny autor badania, mówi, że odkrycie to ma szerokie konsekwencje dla zrozumienia zachowań kompulsywnych u ludzi i zwierząt.
Szacuje się, że zachowania kompulsywne dotyczą około 2,5 do 8 procent ludzkiej populacji. Przejawiają się one na przykład nadmiernie częstym myciem rąk, ciągłym sprawdzaniem kuchenki, zamków, świateł, a także działaniami autodestrukcyjnymi, jak wyrywanie włosów czy samookaleczenia. Na zaburzenia tego typu cierpiało wielu bohaterów filmowych, na przykład grany przez Jacka Nicholsona pisarz w „Lepiej być nie może”, albo główny bohater serialu „Detektyw Monk”, w którego rolę wcielił się Tony Shalhoub.
Naukowcy wiedzieli, że podobne zaburzenia występują u psów, w szczególności u pewnych ras, takich jak dobermany. Dodman i jego współpracownicy postanowili poszukać genetycznego podłoża tego typu zachowań. W tym celu zbadali genomy 94 dobermanów, u których występowały zachowania kompulsywne, takie jak gryzienie się po bokach, i porównali je z danymi pochodzącymi z badania 73 psów tej samej rasy, które nie wykazywały tego typu zaburzeń. Dodatkowo zbadali także rodowód wszystkich psów, żeby ustalić, czy zachowania kompulsywne mogą być dziedziczone.
Badania pozwoliły zidentyfikować miejsce na psim chromosomie 7, w którym znajduje się gen CDH2 (kadheryna 2). Okazało się, że kod genetyczny zwierząt z zaburzeniami różnił się od tego, jaki miały psy „zdrowe”. CDH2 zawiera instrukcje powstawania jednego z białek zwanych kadherynami, które odpowiedzialne są za łączenie się komórek, ich przyleganie oraz wzajemne oddziaływanie.
Niedawno kadheryny powiązano z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, w którym również występują powtarzalne, kompulsywne zachowania - wyjaśnia dr Edward I. Ginns, autor badania opublikowanego w „Molecular Psychiatry” oraz naukowiec z University of Massachusetts Medical School.
Dr Dennis Murphy, psychiatra, który nie był zaangażowany w badanie, uważa, że jego wyniki mogą potencjalnie poprawić nasze rozumienia zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Murphy pracuje obecnie nad znalezieniem i zsekwencjonowaniem genu CDH2 u ludzi, aby przekonać się, czy ma on związek z zachowaniami obsesyjno-kompulsywnymi.
[...]
Cały artykuł na stronie: http://portalwiedzy.onet.pl/4868,11123,1595553,1,czasopisma.html
Źródło: The New York Times, za www.onet.pl
Serwisy tematyczne
-
Wiadomości Niebieskiej Linii »
Panel o książce Darii Górki "Aż do śmierci"
2019-12-11Serdecznie zapraszamy w nadchodzącą&n botę (14 grudnia br.) o godz. 13.00 (do 14.30) na panel o książce Darii Górki Aż do…
Ekspertki "Niebieskiej Linii" podczas koncertów Sounds Like Women
2019-12-1116 Dni Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć dobiegło końca. W ich trakcie w 4 miastach w Polsce mogli Państwo wysłuchać konc…
-
Aktualności »
Konferencja z okazji 40-lecia przyjęcia Konwencji ONZ w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji kobiet (18 grudnia 2019)
2019-12-12Serdecznie zapraszamy 18 grudnia br. o godz. 9.00, z okazji 40-lecia przyjęcia Konwencji ONZ w sprawie likwidacji wszelkich f…
Pełnomocniczka ds. Kobiet na najbliższym spotkaniu BKDS ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie (16.12.2019)
2019-12-12Uprzejmie informujemy, że na najbliższym spotkaniu BKDS obecna będzie&nb nomocniczka ds. Kobiet,&nbs atarzyna Wilkołaska-Żuro…
-
Akcje, konferencje, kampanie »
Warszawa mówi „nie” przemocy wobec kobiet
2019-11-26Przemoc karmi się milczeniem. Nie bądź biernym widzem&nb główne przesłanie kampanii m.st. Warszawa, która potrwa 16 dni - od…
IV Ogólnopolskie Forum Dobrych Praktyk (21-22 listopada)
2019-11-14Fundacja po Drugie serdecznie zaprasza na IV Ogólnopolskie Forum Dobrych Praktyk pt. Dzieci i młodzież w obliczu przemocy – p…
-
Badania i raporty »
Zagrożenia dla ochrony praw człowieka w Polsce w latach 2015-2019 - raport Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka
2019-09-30Helsińska Fundacja Praw Człowieka monitoruje stan przestrzegania praw człowieka w Polsce od 1989&nb Przedstawiony przez Funda…
Raport "Patotreści w internecie"
2019-05-31Raport "Patotreści w internecie" opracowany został przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę we współpracy z Rzecznikiem Praw Obywa…
-
Aktualności prawne »
Eksmisja na bruk będzie karą za przemoc domową?
2019-09-16Obowiązujące przepisy nie zawsze chronią lokatora. Warto wiedzieć, że osoba stosująca przemoc domową, może stracić mieszkanie…
10 września to Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. HFPC interweniuje ws. kolejnych niepokojących wydarzeń
2019-09-10Od 2003 roku, z inicjatywy Międzynarodowego Towarzystwa Zapobiegania Samobójstwom – będącego oficjalnym partnerem Światowej O…
-
Warszawa »
Siła Głosu Kobiet
2019-11-29W czasie obchodzonych na całym świecie&n Dni przeciwko przemocy ze względu na płeć  istopada – 10 grudnia) w 4 miastach…
Odzyskać siebie... po doświadczeniu przemocy (16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć)
2019-11-26Doznawanie przemocy ze strony bliskiej osoby jest traumatycznym przeżyciem, które wiąże się ze stopniowymi, często nieuświado…