LUKI W KANONACH

29.01.2010

Skala stosowania przez duchownych przemocy na tle seksualnym jest różna: od nadużyć, w których dochodzi do przestępstw przez wiele lat – jak w Irlandii, gdzie w szkołach katolickich powstały patologiczne więzi wśród wychowawców, którzy legitymizowali proceder wykorzystywania uczniów – po przypadki seksualnego wykorzystania przez duchownego pojedynczych osób.

Przyczyn zjawisk upatruje się m.in. w wadliwej formacji, dopuszczającej do święceń osoby homoseksualne bądź takie, które utknęły w mrocznym zaułku pedofilii. Nie sposób nie przyznać temu racji, jednak źródeł nadużyć należy szukać też w kościelnych uregulowaniach prawnych.

Pośród wypowiedzi papieży o postępowaniu w sprawach przemocy seksualnej duchownych, można wskazać wiele tekstów pełnych współczucia dla ofiar nadużyć, a także nawoływania, by sprawcy ponosili nie tylko odpowiedzialność moralną, ale również karną. Nie sposób zakwestionować roli Kościoła w trosce, aby rządy, budując normy prawne, chroniły właśnie pokrzywdzonych – osoby, które z reguły stoją na płaszczyźnie intelektualnie, materialnie i emocjonalnie niższej niż sprawcy.

Jednak lektura norm prawa kanonicznego odnoszących się do problemu ukazuje, jak dalece obowiązujące w Kościele uregulowania odbiegają od wartości głoszonych przez jego zwierzchników. Gdy do prawnika zgłasza się osoba, która jest ofiarą seksualnego nadużycia, a sprawcą może być duchowny, należy rozstrzygnąć, czy ochrony swojego interesu lepiej jest poszukiwać w prawie kościelnym, czy państwowym. Niewątpliwie lepszym jest sądownictwo państwowe, ponieważ to jego normy w sposób pełniejszy zabezpieczają prawa osoby pokrzywdzonej. Wielu norm i gwarancji nowożytnego systemu prawnego w prawie kanonicznym nie znajdziemy, pomimo że ostatni Kodeks Kanoniczny ogłoszono w 1983 r.

I choć w październiku 2009 r. Benedykt XVI podpisał w motu proprio "Omnium in mentem" wprowadzenie pewnych zmian w Kodeksie, to napiętnowany przez Papieża problem pedofilii wśród duchowieństwa – choćby podczas wizyt w USA i Australii – nie doczekał się prawnego uściślenia.[...]

Cały artykuł na stronie: http://wiadomosci.onet.pl/1595937,240,kioskart.html

Źródło: Tygodnik Powszechny, za www.onet.pl

Inne z kategorii

Zawiązaliśmy Krajową Koalicję na Rzecz Ochrony Dzieci

Zawiązaliśmy Krajową Koalicję na Rzecz Ochrony Dzieci

13.10.2023

Z dumą informujemy, że jesteśmy jedną z 16 organizacji, które przystąpiły do Krajowej Koalicji na...

czytaj dalej
Ochrona ofiar przemocy

Ochrona ofiar przemocy

12.06.2023

Niebieska Linia - Instytutu Psychologii Zdrowia  jest jednym z ośrodków...

czytaj dalej

Newsletter Niebieskiej Linii

Dołącz do biuletynu Niebieskiej Linii i otrzymuj wszystkie bieżące informacje o akcjach, szkoleniach, wydarzeniach oraz nowych artykułach.