WIEŚ KOBIET

15.06.2005

Brzmi to jak wprowadzenie do pogadanki dydaktycznej, ale na wielu polskich wsiach okazuje się prawdą. Badania SGGW z 2004 r. pokazują, że chociaż rolę głowy rodziny wciąż przypisuje się na wsiach mężczyźnie, wynika to raczej z tradycji. Wiejski feminizm jest cichy i twardy. Nie walczy o wolność osobistą, raczej o godność rodziny. W maju 2005 r. na sejmową konferencję „Teraz Wieś!”, organizowaną przez pełnomocnika do spraw równego statusu kobiet i mężczyzn w ramach kampanii „Czas na równe traktowanie”, do Warszawy przyjechało ponad 300 sołtysek.

„Kobiety są lepsze na gorsze czasy. Chwytają się różnych zajęć, często podejmują działalność na własny rachunek: przetwórstwo żywności, handel, agroturystykę, niektóre rodzaje rzemiosła (krawiectwo, fryzjerstwo). Głównie to zajęcia pozwalające godzić obowiązki zawodowe z pracą w domu i opieką nad dziećmi” – pisze prof. Janina Sawicka z SGGW. – Nie wiem, co się porobiło z mężczyznami – mówi Grażyna Szpinda (46 lat), sołtyska z Siedlisk niedaleko Zamościa. – Ale teraz dopiero zauważa się kobiety na wsi.

Szpindowa i do domu

Dawniej (podstawowa kategoria myślowa mężczyzn spod sklepu spożywczego) całe Siedliska pracowały w pobliskiej fabryce domów z wielkiej płyty, a po zakończonej zmianie uprawiały ziemię, hodowały świnie i krowy. Dzień był wypełniony zajęciami. Do mężczyzn należały ciężkie prace polowe, do kobiet dom, dzieci i pomoc mężowi. Sołtysem był pan Szpinda, ale tak naprawdę jego obowiązki pełniła żona. On wyjeżdżał do pracy za granicę, ona sołtysowała, pracowała w pobliskim miasteczku jako pedagog w ośrodku terapii zajęciowej dla niepełnosprawnych, opiekowała się niedołężnymi teściami, odrabiała z dziećmi lekcje, założyła plantację aronii za domem. Kiedy dzieci podrosły, poszła z nimi studiować – zdobyła licencjat z pedagogiki specjalnej.

Źródło: www.polityka.pl

Inne z kategorii

Fotorelacja z Otwartego Dyżuru

Fotorelacja z Otwartego Dyżuru

09.10.2023

Niebieska Linia wśród wielu innych organizacji wzięła udział w sobotnim...

czytaj dalej

Opinia o zmianach w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy domowej

13.07.2023

Jesteście ciekawi co myślą o zmianach w ustawie osoby, które na co dzień pomagają osobom pokrzywdzonym?...

czytaj dalej

Newsletter Niebieskiej Linii

Dołącz do biuletynu Niebieskiej Linii i otrzymuj wszystkie bieżące informacje o akcjach, szkoleniach, wydarzeniach oraz nowych artykułach.