Renata Durda: ratyfikacja konwencji pomoże ulepszyć nasz system pomocy ofiarom

15.04.2015

Za­do­wo­le­nia z de­cy­zji pre­zy­den­ta i na­dziei zwią­za­nych z ra­ty­fi­ka­cją nie kryje kie­row­nicz­ka Ogól­no­pol­skie­go Po­go­to­wia dla Ofiar Prze­mo­cy w Ro­dzi­nie "Nie­bie­ska Linia" Re­na­ta Durda. - Liczę, że ra­ty­fi­ka­cja kon­wen­cji jest zie­lo­nym świa­tłem dla do­sko­na­le­nia na­sze­go sys­te­mu po­mo­cy ofia­rom i że za tym pójdą też pie­nią­dze" - po­wie­dzia­ła.

- Oczy­wi­ście nic się nie zmie­ni jutro. To na pewno będą zmia­ny roz­ło­żo­ne na mie­sią­ce, jeśli nie na lata - do­da­ła Durda.

Grze­gorz Wrona, ad­wo­kat, kon­sul­tant Spe­cja­li­stycz­nej Po­rad­ni Ro­dzin­nej ds. Prze­ciw­dzia­ła­nia Prze­mo­cy, pod­kre­ślił, że kon­se­kwen­cje ra­ty­fi­ka­cji kon­wen­cji można roz­pa­try­wać w duch wy­mia­rach: po­li­ty­ki pań­stwa i bu­do­wy sys­te­mu prze­ciw­dzia­ła­nia prze­mo­cy w ro­dzi­nie oraz spo­so­bu roz­pa­try­wa­nia spraw in­dy­wi­du­al­nych przez osoby two­rzą­ce sys­tem prze­ciw­dzia­ła­nia prze­mo­cy.

- W pierw­szym ob­sza­rze (poza zmia­na­mi praw­ny­mi, które nie będą re­wo­lu­cyj­ne) zmie­nia się spo­sób po­stę­po­wa­nia: z re­ago­wa­nia na przy­pad­ki prze­mo­cy na pro­fi­lak­ty­kę, czyli dzia­ła­nia uprze­dza­ją­ce zja­wi­sko. Ma to fun­da­men­tal­ne zna­cze­nia dla po­staw spo­łecz­nych wobec prze­mo­cy, a te są de­cy­du­ją­ce np. dla bez­pie­czeń­stwa osób do­zna­ją­cych prze­mo­cy" - po­wie­dział Wrona.

Jak pod­kre­ślił, w dru­gim wy­mia­rze kon­wen­cja spra­wia, że dzie­ci bę­dą­ce świad­ka­mi prze­mo­cy uzy­sku­ją sta­tus osób do­zna­ją­cych prze­mo­cy, osoby roz­wie­dzio­ne, które nadal do­zna­ją prze­mo­cy od by­łe­go part­ne­ra, będą ob­ję­te ochro­ną w ra­mach pro­ce­du­ry Nie­bie­skiej Karty, po­wsta­nie prze­pis po­zwa­la­ją­cy w szer­szym za­kre­sie izo­lo­wać spraw­ców prze­mo­cy od ofiar, a nie od­wrot­nie.

Rów­nież Durda wska­zy­wa­ła m.​in. na ko­niecz­ność ob­ję­cia dzia­ła­nia­mi zwią­za­ny­mi z prze­ciw­dzia­ła­niem prze­mo­cy w ro­dzi­nie rów­nież by­łych part­ne­rów, osoby, które już wspól­nie nie za­miesz­ku­ją i nie go­spo­da­ru­ją. - Bo to jest dzi­siaj pięta achil­le­so­wa sys­te­mu - kiedy lu­dzie się roz­sta­ną, to nic im się już nie na­le­ży, są ob­cy­mi oso­ba­mi, nie można im za­ło­żyć Nie­bie­skiej Karty, nie sto­su­je się wobec nich prze­pi­sów do­ty­czą­cych prze­mo­cy w ro­dzi­nie - po­wie­dzia­ła, pod­kre­śla­jąc, że prze­moc w ta­kich wy­pad­kach wiąże się z tym, że kie­dyś ci lu­dzie wspól­nie żyli, mają wspól­ne dzie­ci i z tego też po­wo­du wciąż się kon­tak­tu­ją.

- Na pewno tego bar­dzo po­trze­bu­je­my, na pewno to bę­dzie wy­ma­gać zmian w usta­wie o prze­ciw­dzia­ła­niu prze­mo­cy w ro­dzi­nie i w roz­po­rzą­dze­niu na temat Nie­bie­skich Kart - do­da­ła eks­pert­ka.

Wska­za­ła, że kon­wen­cja ozna­cza też ko­niecz­ność zde­fi­nio­wa­nia i wpro­wa­dze­nia do na­sze­go prawa no­wych form prze­mo­cy, np. zwią­za­nych ze stal­kin­giem, który ma miej­sce w ob­rę­bie ro­dzi­ny i prze­mo­cą eko­no­micz­ną w ro­dzi­nie. - Mamy prze­pi­sy praw­ne chro­nią­ce ofia­ry stal­kin­gu, rów­nież chro­nią­ce przed kra­dzie­żą czy nisz­cze­niem mie­nia, ale one nie są wpi­sa­ne w sys­tem ochro­ny przed prze­mo­cą do­mo­wą, nie uwzględ­nia­ją tego aspek­tu, że to się dzie­je w ob­rę­bie jed­ne­go domu - wska­za­ła Durda.

- Na pewno bę­dzie­my rów­nież dążyć do tego, by była 24-go­dzin­na in­fo­li­nia dla ofiar prze­mo­cy. In­fra­struk­tu­ra do tego jest, po­trze­ba tylko wię­cej pie­nię­dzy. Może dzię­ki kon­wen­cji uda je się zdo­być. Na pewno bę­dzie­my rów­nież spraw­dzać stan­dar­dy miejsc schro­nie­nia dla ofiar, bo wciąż mamy ich za mało, i wciąż nie są w stan­dar­dzie, który jest nam po­trzeb­ny - do­da­ła.

Pod­kre­śli­ła, że or­ga­ni­za­cje zaj­mu­ją­ce się po­mo­cą ofia­rom, będą też kłaść duży na­cisk na to, żeby środ­ki izo­la­cji spraw­cy od ofiar, które w pol­skim pra­wie są, za­czę­ły być czę­ściej sto­so­wa­ne w prak­ty­ce. - Bo tego wy­ma­ga kon­wen­cja - za­zna­czy­ła.

Jak wska­za­ła, ko­lej­na bar­dzo ważna rzecz, nad którą prace roz­po­czę­ły się już jakiś czas temu w ra­mach spe­cja­li­stycz­ne­go ze­spo­łu dzia­ła­ją­ce­go przy MPiPS, to zmia­ny w usta­wie o po­li­cji, które dadzą funk­cjo­na­riu­szom upraw­nie­nia do wy­da­wa­nia już przy in­ter­wen­cji na­ka­zu do opusz­cze­nia lo­ka­lu przez spraw­cę. - Kon­wen­cja wy­ma­ga od nas, żeby środ­ki izo­la­cyj­ne były nie­na­leż­ne od prawa kar­ne­go i na­tych­mia­sto­we. My na razie mamy takie środ­ki tylko wtedy, gdy jest pro­wa­dzo­ne po­stę­po­wa­nie karne; pro­ku­ra­tor i sę­dzia mogą wydać takie na­ka­zy, po­li­cja nie może - po­wie­dzia­ła Durda.

Zwró­ci­ła też uwagę, że kon­wen­cja mówi o obo­wiąz­ko­wej po­mo­cy psy­cho­lo­gicz­nej dla ofiar, a także bez­płat­nej po­mo­cy praw­nej. Kon­wen­cja wy­ma­ga, żeby to była pomoc kie­ro­wa­na na okre­ślo­ny pro­blem, spe­cja­li­stycz­na, żeby świad­czy­li ją lu­dzie do­brze do tego przy­go­to­wa­ni. - To wszyst­ko musi być do­stęp­ne, a żeby było do­stęp­ne bez­płat­nie, musi być od­po­wied­nio fi­nan­so­wa­ne. W tej chwi­li jest fi­nan­so­wa­ne na bar­dzo ni­skim po­zio­mie, przez co ta pomoc do­stęp­na jest dla bar­dzo wą­skiej grupy - wska­za­ła.

- Cze­ka­my też na kam­pa­nie edu­ka­cyj­ne, pro­gra­my pro­fi­lak­tycz­ne - bo w kon­wen­cji dużo miej­sca po­świę­ca się pro­fi­lak­ty­ce. To, co obec­nie się dzie­je, idzie w do­brym kie­run­ku, ale na bar­dzo nie­wiel­ką skalę - za­uwa­ży­ła eks­pert­ka. Do­da­ła, że po­trze­ba pro­gra­mów edu­ka­cyj­nych w szko­łach, przed­szko­lach, spe­cja­li­stycz­nych mo­du­łów w szkol­nic­twie za­wo­do­wym - dla pra­cow­ni­ków so­cjal­nych, dla ku­ra­to­rów, psy­cho­lo­gów, praw­ni­ków, itp. - Żeby nie trze­ba było ludzi do­szka­lać, jak już pra­cu­ją, ale żeby przy­cho­dzi­li do za­wo­du już przy­go­to­wa­ni - po­wie­dzia­ła.

- Na pewno ocze­ku­je­my też wzmoc­nie­nia fi­nan­so­wa­ne­go dla ca­łe­go sys­te­mu po­mo­cy oso­bom po­krzyw­dzo­nym - za­zna­czy­ła Durda.

Zda­niem Wrony wszyst­kie zmia­ny zwią­za­ne z kon­wen­cją mają na celu uspraw­nie­nie obo­wią­zu­ją­cych re­gu­la­cji, a nie ich znie­sie­nie lub za­stą­pie­nie. - Dzi­siej­sza jed­no­znacz­na de­cy­zja pre­zy­den­ta po­zwa­la z opty­mi­zmem ocze­ki­wać na pod­ję­cie prac zmie­rza­ją­cych do urze­czy­wist­nie­nia po­sta­no­wień Kon­wen­cji - oce­nił.

Źródło: PAP, www.onet.pl

Inne z kategorii

Problemy techniczne na platformie 116 123

Problemy techniczne na platformie 116 123

21.12.2023

czytaj dalej
Poszukujemy ASYSTENTÓW POKRZYWDZONEGO PRZESTĘPSTWEM

Poszukujemy ASYSTENTÓW POKRZYWDZONEGO PRZESTĘPSTWEM

21.03.2023

czytaj dalej

Newsletter Niebieskiej Linii

Dołącz do biuletynu Niebieskiej Linii i otrzymuj wszystkie bieżące informacje o akcjach, szkoleniach, wydarzeniach oraz nowych artykułach.