Wykład: "Czy można się rozwieść, nie krzywdząc dzieci?"

Rozwód jest sytuacją kryzysową, a czasem wręcz traumatyczną. Cierpi cała rodzina – także dzieci, które w dorosłym życiu muszą zmagać się z trudnym spadkiem emocjonalnym. Czy to w ogóle możliwe – rozwieść się, nie krzywdząc dzieci? To zagadnienie przybliży podczas wykładu w Strefie Psyche dr Elżbieta Zdankiewicz-Ścigała, psycholog z Uniwersytetu SWPS w Warszawie.

Niezgodność charakterów, zdrada, nadużywanie alkoholu – to najczęstsze przyczyny rozwodów w Polsce. Na ten drastyczny krok decyduje się coraz więcej polskich małżeństw. W 2016 roku rozwiodło się 63 497 par, podczas gdy w 2000 roku – 42 770 (dane GUS). Rozwód jest zdarzeniem trudnym, wręcz kryzysowym zarówno z punktu widzenia dorosłych, jak i dzieci. Z badań psycholożki Judith Wallerstein wynika, że dzieci inaczej przeżywają rozwód, a jego skutki mogą się u nich ujawnić wiele lat później (tzw. efekt śpiocha).

Podczas wykładu przybliżone zostaną problemy psychologiczne, z jakimi musi zmierzyć się rodzina w procesie rozwodu. Uczestnicy dowiedzą się także, jakie są etapy rozpadu związku i rozstawania się dorosłych oraz wiążące się z rozwodem konsekwencje dla zdrowia psychicznego dzieci. Na koniec przedstawione zostaną główne problemy, z którymi muszą mierzyć się dorosłe dzieci rozwiedzionych rodziców.

Termin i miejsce wykładu: 25 września br., w godz. 17.00-19.00 (wtorek), sala S303Uniwersytet SWPS w Warszawie, ul. Chodakowska 19/31. 

Więcej szczegółów pod adresem: https://www.swps.pl/strefa-psyche/wydarzenia/102-warszawa/18245-czy-mozna-sie-rozwiesc-nie-krzywdzac-dzieci.