Nowości ze strony www.niebieskalinia.pl (2017-05-31)

   logo nl

 

Nowości "Niebieskiej Linii" 

(2017-05-31)  


Warszawski Portal Antyprzemocowy

 Znajdź nas na: FacebookTwitterGoogle Bookmarks

Wiadomości

Niebieska Linia poszukuje wolontariuszy

Chcę pomocJeśli dysponujesz wolnym czasem i chciał(a)byś poświęcić jego część na działania przyczyniające się do przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem, zapraszamy do skorzystania z możliwości, jakie daje wolontariat w organizacji z ponad 20-letnim doświadczeniem.

Obecnie proponowanym formatem jest Wolontariat Psychologiczny.

Dla kogo? Studenci od III roku psychologii lub absolwenci (prawa, psychologii, resocjalizacji, pedagogiki) oraz osoby, które zakończyły czynną karierę zawodową w wymienionych obszarach.

Co oferujemy:

Czytaj więcej...

Bezpłatna pomoc dla osób pokrzywdzonych przestępstwem i członków ich rodzin (2017)

Instytut Psychologii Zdrowia PTP świadczy pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem oraz członkom ich rodzin. Zadanie współfinansowane jest z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Pomoc skierowana jest do mieszkańców woj. mazowieckiego.

Instytut Psychologii Zdrowia PTP od 2009 roku prowadzi działania skierowane do osób pokrzywdzonych przestępstwami, które nie są w stanie same przebrnąć przez procedury sądowe, a także potrzebują wsparcia psychologicznego, aby powrócić do pełni życia osobistego, zawodowego i społecznego.

W ramach tego projektu (termin realizacji do 31 grudnia 2017 roku) prowadzone są następujące zadania:

Czytaj więcej...

Relacja z Niebieskiego Koncertu

Niebieski Koncert22 maja 2017 r. Niebieska Linia IPZ miała zaszczyt patronować niecodziennemu wydarzeniu, które odbyło się w warszawskim OCH TEATRze, czyli Niebieskiemu Koncertowi Joanny Kondrat.

Koncert połączono z premierą Niebieskiego Filmu, w którym głos oddany skazanym za przemoc domowym oprawcom opatrzony został wnikliwym komentarzem psychiatry prof. Bogdana de Barbaro i kierowniczki Niebieskiej Linii IPZ Renaty Durdy.
Jednym z celów projektu jest obnażenie mechanizmu działania sprawców przemocy poprzez ukazanie ich własnej narracji i wzmocnienie tym samym naszej reakcji na niezbyt słyszalną, traktowaną z niedowierzaniem i często ignorowaną narrację ofiar przemocy.

Czytaj więcej...

„Niebieska Linia” wraca do gry

Dzięki 300 darczyńcom oraz firmie Avon, „Niebieska Linia", po trzech miesiącach przerwy wznowiła działalność. Pierwszy telefon zadzwonił minutę po jej uruchomieniu.

W zeszłym roku konsultanci „Niebieskiej Linii” odebrali telefon 4 tys. razy. – Jakie rozmowy są najtrudniejsze? – zastanawia się Renata Durda, kierowniczka „Niebieskiej Linii”. – Niełatwe są te, podczas których ofiara przemocy mówi o planowanym samobójstwie – przyznaje. Zdarzyło jej się rozmawiać z kobietą, która wyznała, że właśnie połknęła dużą dawkę nasennych tabletek. Zadzwoniła, żeby powiedzieć, że to jej ostatni telefon i że to wszystko przez bijącego męża.

Czytaj więcej...

Finał licytacji Nagrody Radia TOK. Wylicytowano ponad 20 tys. zł. Serdecznie dziękujemy!

Statuetka Fot. tokfm.plPonad 20 tys. zł zadeklarował zwycięzca aukcji statuetki nagrody radia TOK FM. Dochód z jej sprzedaży w całości zostanie przekazany na wsparcie Niebieskiej Linii IPZ - telefonu dla ofiar przemocy.

Laureatkami Nagrody Radia TOK FM zostały uczestniczki Czarnego Protestu / Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Statuetkę w ich imieniu odebrały nauczycielki z Zabrza: Katarzyna Gwóźdź, Ewa Wnorowska, Katarzyna Jaskulska i Małgorzata Rybak, które stanęły przed komisją dyscyplinarną w kuratorium za to, że w dniu protestu pracowały ubrane na czarno, solidaryzując się w ten sposób z uczestniczkami manifestacji.

Aby podkreślić, jak ważna jest walka z przemocą i niesprawiedliwością, nauczycielki z Zabrza postanowiły przekazać statuetkę autorstwa Borisa Kudlicki na licytację na rzecz Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia" IPZ.

Czytaj więcej...

To może spotkać każdego z nas

Z psycholożkami Karoliną Czarnecką i Agnieszką Łukowiak z Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia", prowadzonego przez Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego rozmawia Anna Krzesińska z portalu PolskaMowi.pl

Po trzech miesiącach milczenia, Państwa telefon 22 668 70 00 znowu zaczął działać...

Karolina Czarnecka: Przez ten czas udzielaliśmy pomocy tylko na miejscu w naszym Pogotowiu przy ul. Korotyńskiego 13 w Warszawie. Prowadziliśmy konsultacje bezpośrednie – z prawnikami, psychologami i psychiatrą. Nie działały natomiast poradnie e-mailowa i telefoniczna, w których można uzyskać wsparcie psychologów i prawników. Dzięki prywatnym osobom, które zdecydowały się wesprzeć naszą inicjatywę pomagania osobom zagrożonym przestępstwem, oraz Czarnemu Protestowi Kobiet (licytacja statuetki nagrody radia TOK fm) oraz firmie AVON Cosmetics, udało się uruchomić je na nowo. Wsparcie finansowe zapewni poradni możliwość funkcjonowania do końca tego roku. Nie wiemy, co będzie dalej. Ale wiemy, że telefon ciągle dzwoni i zapotrzebowanie na rozmowę z nami jest duże. Odbieramy telefon siedem dni w tygodniu w godzinach 12-18. Można też wysłać do nas e-maila.

Czytaj więcej...

 

Szkolenia

"Partner Plus" - Doskonalenie umiejętności pracy z osobami stosującymi przemoc w rodzinie

Serdecznie zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w szkoleniu poświęconym doskonaleniu umiejętności pracy z osobami stosującymi przemoc w rodzinie. Skierowane jest ono do osób, które w swojej praktyce zawodowej spotykają się z tą problematyką oraz do tych spośród Państwa, którzy zamierzają w przyszłości prowadzić programy korekcyjno - edukacyjne.

Czytaj więcej...

Witamy nowe osoby w gronie certyfikowanych specjalistów w zakresie pomocy ofiarom przemocy w rodzinie

Podczas zakończenia wiosennej edycji Studium Pomocy Ofiarom Przemocy w Rodzinie wręczyliśmy kolejne certyfikaty specjalistów w zakresie pomocy ofiarom przemocy w rodzinie. Gratulujemy i witamy nowe osoby w gronie 351 certyfikowanych specjalistów z całej Polski.

Certyfikat jest rekomendacją Instytutu Psychologii Zdrowia PTP oraz Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie IPZ PTP. Uaktualniona lista certyfikowanych specjalistów dostępna jest na naszej stronie: http://www.niebieskalinia.pl/spaw/docs/certyfikaty_NL.doc

Wiecej o certyfikatach: http://www.niebieskalinia.pl/szkolenia/certyfikaty


Szkolenia przygotowujące do uzyskania Certyfikatu specjalisty w zakresie pomocy ofiarom przemocy w rodzinie (II edycja 2018)

Pogotowie Niebieska Linia IPZ informuje o terminach jesiennej edycji szkoleń Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie (SPPwR) oraz Studium Pomocy Ofiarom Przemocy w Rodzinie (SPOPR) w 2018 roku.

Szkolenia te przygotowują do uzyskania certyfikatu specjalisty w zakresie pomocy ofiarom przemocy w rodzinie wydawanego przez Instytut Psychologii Zdrowia PTP.

Czytaj więcej...

 

Publikacje

"Niebieskie Karty - Czy to dla mnie?"

Broszura Niebieskie Karty - okładkaPublikacja "Niebieskie Karty - Czy to dla mnie?" autorstwa Renaty Durdy jest zaadresowana do osób doświadczających przemocy w rodzinie. Autorka w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy czym jest procedura Niebieskie Karty i jak przebiega jej realizacja. Omawia także rolę zespołu interdyscyplinarnego, grup roboczych oraz innych instytucji, które mogą udzielić pomocy w sytuacji przemocy w rodzinie. Zawarte informacje pozwolą osobom doświadczającym przemocy lepiej zrozumieć funkcjonowanie procedury i lepiej angażować się w realizacje indywidualnych planów pomocy.

Czytaj więcej...

Plakat ze schematem przebiegu procedury Niebieskie Karty

Plakat Niebieskie KartyInformujemy, że Pogotowie "Niebieska Linia" IPZ opracowało plakat informacyjny, ilustrujący schemat przebiegu procedury Niebieskie Karty.

Publikację kierujemy do wszytkich podmiotów i organizacji biorących udział w procedurze (tj. jednostek policji, placówek pomocy społecznej, ochrony zdrowia, oświaty i NGO-sów). Plakat ma za zadanie ułatwić szybką orientację w kolejnych etapach realizacji procedury Niebieskie Karty zarówno po stronie członków zespołów interdyscyplinarnych oraz grup roboczych, jak i osób dotkniętych problemem przemocy i objętych tą procedurą.

Wydruki plakatów w formacie A2 (420mm x 594mm) można zamówić pisząc na adres sekretariat@niebieskalinia.pl lub pod numerem tel. 22 824-25-01.
Koszt zamówienia pojedynczego plakatu to 5,5 zł (cena z VAT). Do zamówienia doliczane będą koszty wysyłki.

Czytaj więcej...

Przewodniki na temat postępowania w przypadkach przemocy w rodzinie dla pracowników oświaty i ochrony zdrowia

W związku ze zrealizowanym projektem Algorytmy działania w przypadkach przemocy w rodzinie dla pracowników oświaty i ochrony zdrowia (www.algorytmy.niebieskalinia.pl) informujemy o możliwości zakupu Przewodników dla pracowników oświaty (http://www.niebieskalinia.pl/algorytmy/dla-oswiaty) oraz ochrony zdrowia (http://www.niebieskalinia.pl/algorytmy/dla-ochrony-zdrowia).

Przewodniki stanowią kompendium wiedzy o przemocy w rodzinie wobec dorosłych i dzieci oraz sposobach jej diagnozowania i reagowania na to zjawisko. Przewodniki można nabyć w cenie 5 zł za egzemplarz (cena brutto).

Czytaj więcej...

Informator "Co warto wiedzieć o procedurze Niebieskie Karty"

Okładka informatoraCzy to już przemoc? Czym są „Niebieskie Karty”? Co zyskasz dzięki procedurze „Niebieskie Karty”? Jaki jest jej przebieg?

Na te i inne pytania dotyczące „Niebieskich Kart” odpowiada Informator opracowany w Pogotowiu „Niebieska Linia" IPZ PTP na zlecenie i we współpracy z Najwyższą Izbą Kontroli. Publikacja kierowana jest przede wszystkim do osób bezpośrednio objętych procedurą, czyli do osób doświadczających przemocy w rodzinie.

 

 

Aktualności

Warszawa: Najbliższe spotkanie Komisji Dialogu Społecznego ds. Przeciwdziałania Przemocy

Wszystkie organizacje pozarządowe działające na terenie Warszawy, które zajmują się problemem przemocy interpersonalnej i dyskryminacją, zapraszamy do udziału w pracach Komisji Dialogu Społecznego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. 

Termin kolejnego spotkania Komisji ustalono na 18 września 2017 roku (poniedziałek) o godz. 14.oo w siedzibie Stowarzyszenia "Wspólna", ul. Dunikowskiego 4, Warszawa.

Czytaj więcej...

10. Ogólnopolska konferencja „Ostrożnie – dziecko! Profilaktyka krzywdzenia małych dzieci”

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Prezydent m.st. Warszawy oraz Zakład Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego serdecznie zapraszają do udziału w wydarzeniu!

Tegoroczna, 10. Ogólnopolska konferencja „Ostrożnie – dziecko! Profilaktyka krzywdzenia małych dzieci", odbędzie się 5 czerwca 2017 r. w Centrum Dydaktycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, przy ul. Księcia Trojdena 2a w Warszawie.

Czytaj więcej...

Rekrutacja na szkolenie dla liderek kampanii „16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć”

Fundacja Autonomia zaprasza do udziału w szkoleniu przygotowującym do prowadzenia działań w ramach światowej kampanii „16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć" w 2017 roku oraz zapoznającym z metodą WenDo - budowanie pewności siebie, asertywność i samoobrona dla kobiet i dziewcząt.

Zaproszenie skierowane jest do kobiet i osób socjalizowanych do roli kobiety, w szczególności pracujących lub działających z dziewczynkami, dziewczynami i kobietami, a także z grupami koedukacyjnymi, w ramach grup nieformalnych, organizacji pozarządowych, pracy w sektorze edukacji, pomocy społecznej i in.

Czytaj więcej...

Warsztat „Jak rozwiązywać konflikty”

Towarzystwo Pomocy Młodzieży zaprasza na warsztat o rozwiązywaniu konfliktów dla osób w wieku 15 - 26 lat mieszkających w Warszawie w ramach zadania "Zapewnienie pomocy specjalistycznej osobom i rodzinom doznającym różnych form przemocy".
Warsztat adresowany jest do ludzi z doświadczeniem przemocy w rodzinie.

Warsztat odbędzie się 11 czerwca 2017 r. w godzinach 10.00 - 18.00 na ul. Nowolipki 2.
Zapisy i bliższe informacje pod telefonami: 22/887 88 05 i 508 350 320.

Czytaj więcej...

Kampania "Jeśli to słyszysz, jeśli to mówisz"

17 maja 2017r. rozpoczęła się pierwsza w Polsce kampania społeczna poświęcona przemocy domowej wobec osób homoseksualnych, biseksualnych i transpłciowych (LGBT).

Kampania „Jeśli to słyszysz, jeśli to mówisz", skierowana jest do osób LGBT dotkniętych przemocą domową, jej sprawców oraz świadków.

Projekt i tytuł kampanii „Jeśli to słyszysz, jeśli to mówisz" nawiązuje do zdań, które osoby homo-, biseksualne i transpłciowe mogą słyszeć na co dzień we własnych domach. Słów wypowiadanych przez rodziców lub bliskich, którzy nie rozumieją i nie akceptują orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej swojego dziecka lub członka rodziny.

Czytaj więcej...

Kampania społeczna "Przemoc wobec starszych. Nie bądź biernym widzem"

1 czerwca 2017 r. rusza kampania społeczna „Przemoc wobec starszych. Nie bądź biernym widzem", realizowana przez Fundację Projekt Starsi i współfinansowana ze środków m.st. Warszawy. Kampania adresowana jest do świadków, a jej celem jest zwrócenie uwagi na problem przemocy wobec osób starszych i zmotywowanie świadków do reagowania oraz przekazanie informacji, jakie zachowania wobec starszych są kwalifikowane jako przemoc.

W ramach kampanii powstał przekaz medialny i informator adresowany do świadków przemocy.

Czytaj więcej...

Minister Sprawiedliwości odpowiada RPO w sprawie programów dla sprawców przemocy

W Biurze RPO prowadzone są wielowymiarowe działania w zakresie problematyki zapobiegania przemocy wobec kobiet i przemocy w rodzinie. Jednym z aspektów tego problemu, znajdującym się w zainteresowaniu Rzecznika, są kwestie dotyczące postępowania ze sprawcami przemocy wobec kobiet i przemocy w rodzinie, którzy odbywają karę pozbawienia wolności orzeczoną za takie przestępstwa. Podczas pobytu w zakładach karnych osoby te powinny być objęte oddziaływaniami, których celem jest powstrzymanie ich przed dalszym stosowaniem przemocy.

Czytaj więcej...

Warszawa-Mokotów: Współpraca w domu i w rodzinie, czyli jak bez przemocy szukać dobrych rozwiązań

Jeśli zastanawiacie się Państwo czasem, w jaki sposób dogadać się z innymi lub jak zrobić coś ciekawego razem bez zbędnych napięć i nadmiernego ulegania, FUNDACJA C.E.L. zaprasza na spotkanie weekendowe:

Współpraca w domu i w rodzinie, czyli jak bez przemocy szukać dobrych rozwiązań

29-30 LIPCA 2017 - sobota 10.00-18.00 i niedziela 10.00-17.00

Podczas zajęć zajmiemy się takimi zagadnieniami jak:

Czytaj więcej...

 

Projekt współfinansuje m.st. WarszawaWarszawski Portal Antyprzemocowy

Zadanie pn. „Zapewnienie kompleksowej i interdyscyplinarnej pomocy specjalistycznej osobom i rodzinom dotkniętym przemocą" współfinansowane jest ze środków m.st. Warszawa. 

Dwumiesięcznik Niebieska Linia
--