Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia"
Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego
Przemoc w rodzinie jest przestępstwem i nic jej nie usprawiedliwia!
Tu znajdziesz informacje gdzie i na jaką pomoc możesz liczyć... więcej »
Jeśli jesteś świadkiem przemocy lub chcesz jej przeciwdziałać np. jako wolontariusz, tu znajdziesz materiały edukacyjne i dalszą informację... więcej »
Dla profesjonalistów przygotowaliśmy niezbędne informacje dotyczące systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz bogatą ofertę szkoleniową... więcej »
„WŁĄCZ SIĘ” - Nowy program realizowany przez Niebieską Linię przy współpracy z hiszpańską Fundacją LA CAIXA
- Szczegóły
- Kategoria: Zrealizowane projekty
- Administrator NL
Od 1 marca Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” IPZ realizuje program „Włącz się”, finansowany przez hiszpańską Fundację „La Caixa”, którego celem jest aktywizacja zawodowa osób mających trudności w dostępie do rynku pracy. Partnerami społecznymi projektu oprócz Niebieskiej Linii jest „Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji oraz Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Problemami Emocjonalnymi SPOZA.
Dzięki wsparciu kluczowego partnera projektu, jakim jest Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan klientki Niebieskiej Linii, którymi są ofiary przemocy domowej uzyskają pomoc w wytyczeniu ścieżki zawodowej, określeniu swoich kluczowych kompetencji oraz podjęciu zatrudnienia.
Projekt obejmuje indywidualne konsultacje z doradcą zawodowym, dwa dwudniowe warsztaty, których tematyka będzie dotyczyła kompetencji koniecznych do podjęcia i utrzymania zatrudnienia (doskonalenie umiejętności interpersonalnych, ustanawianie własnych granic w kontaktach z innymi, radzenie sobie z konfliktami), kontakty z pracodawcami w celu zdobycia ofert pracy oraz monitoring środowiska pracy uczestniczek projektu po podjęciu przez nie zatrudnienia.
Projekt ten w swym zamyśle ma być integralną częścią i dopełnieniem programu Poradni Środowiskowej Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”, którego głównym celem jest kompleksowa pomoc w uwalnianiu się od przemocy w rodzinie.
Przedsięwzięcie oprócz doraźnej pomocy kobietom doświadczającym przemocy w rodzinie w podjęciu pracy oraz nabyciu przez nie kompetencji związanych z długofalowym planowaniem ścieżki zawodowej ma zwiększyć także świadomość na temat korzyści, jakie płyną dla pracodawców, którzy zdecydują się wykorzystać potencjał zawodowy tej grupy.
Informacja prasowa o projekcie:
START PROGRAMU FUNDACJI LA CAIXA - "WŁĄCZ SIĘ"
Na zdjęciu przedstawiciele Fundacji La Caixa oraz realizatorzy programu "Włącz się":
NIEBIESKA AKADEMIA WARSZAWSKA (NAWA)
- Szczegóły
- Kategoria: Zrealizowane projekty
- Administrator NL
Niebieska Akademia Warszawska to cykl szkoleniowy w ramach projektu Budowania systemu przeciwdziałania przemocy w Warszawie, którego głównym wykonawcą był Instytut Psychologii Zdrowia PTP.
Celem projektu realizowanego przez Urząd Miasta St. Warszawy dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG jest przeciwdziałanie zjawisku przemocy w rodzinie poprzez budowanie współpracy pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego a organizacjami pozarządowymi oraz podniesienie poziomu wiedzy w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie i kompetencji zawodowych pracowników działających w obszarze pomocy społecznej.
Szkolenia trwały od maja 2008 do czerwca 2009 roku i były podstawą stworzenia zintegrowanego systemu reagowania i współdziałania w sytuacjach przemocy.
Więcej informacji na stronach projektu:
OGÓLNOPOLSKI TELEFON DLA OFIAR PRZEMOCY W RODZINIE "NIEBIESKA LINIA" (1995 - 2006 r.)
- Szczegóły
- Kategoria: Zrealizowane projekty
- Administrator NL
W latach 1995 - 2006 Pogotowie "Niebieska Linia" IPZ prowadziło na zlecenie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych poradnię telefoniczną, której głównym elementem był Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie - Niebieska Linia: 801-120-002.
OGÓLNOPOLSKI TELEFON NIEBIESKA LINIA 801-120-002
- działa od 3 lipca 1995 roku;
- uprzednio pod numerem całkowicie bezpłatnym 0-800-120-002, od 1 sierpnia 2002 roku został on zamieniony na numer, w którym dzwoniący płaci za jeden impuls - niezależnie do czasu połączenia 0-801-120-002.
- adresowany jest do: ofiar, sprawców oraz świadków przemocy w rodzinie;
- najczęściej dzwonią ofiary przemocy, którymi w większości są kobiety (85% zgłoszeń), osoby starsze, dzieci; zazwyczaj aktom przemocy towarzyszy alkohol;
- telefon dysponuje komputerową bazą danych, która pozwała na udzielanie informacji o miejscach gdzie można uzyskać pomoc oraz na systematyczne gromadzenie danych o skali zjawiska przemocy.
NIEBIESKA SIEĆ, CZYLI LIDERZY REGIONALNI POROZUMIENIA "NIEBIESKA LINIA"
- Szczegóły
- Kategoria: Zrealizowane projekty
- Administrator NL
Pogotowie "Niebieska Linia" realizowało od stycznia 2006 roku projekt pt. "Niebieska Sieć" finansowany ze środków pochodzących z funduszu PHARE 2003 "Organizacje pozarządowe na rzecz zrównoważonego rozwoju", komponent 1: Dotacje na rzecz Rozwoju Instytucjonalnego dla Organizacji Pozarządowych.
Projekt ma na celu usprawnienie współpracy organizacji i instytucji, poprzez stworzenie i koordynowanie działań “Niebieskiej Sieci” - Sieci Liderów Regionalnych przy wybranych organizacjach pozarządowych a także przebadanie potencjału organizacyjnego podmiotów zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy głównie w aspekcie ich oferty dla klientów. Regionalni Liderzy mają stać się osobami, które będą odpowiedzialne za rozpowszechnianie informacji, przekazywanie i gromadzenie danych, oraz umożliwianie mniejszym organizacjom wzmocnienia swych dotychczasowych działań. Pomóc w tym ma nowoczesny sprzęt komputerowy oraz specjalnie stworzony na potrzeby Porozumienia system informatyczny z zaawansowaną bazą danych a także spotkania organizowane przez Liderów integrujące środowiska „pomagaczy” w województwach. Działania te należy traktować jako kolejny etap rozwoju Porozumienia "Niebieska Linia" .
Raport końcowy z realizacji projektu za 2006r. dostępny jest tutaj.
Więcej informacji o projekcie oraz listę liderów regionalnych można znaleźć w specjalinie przycotowanym serwisie pod adresem http://www.porozumienie.niebieskalinia.pl/.
Projekt jest finansowany przez Unię Europejską.