Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia"
Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego
Jedyne w Polsce czasopismo poświęcone zagadnieniom związanym z przemocą interpersonalną. Istnieje od 1998 roku.
Artykuł wstępny (Niebieska Linia nr 3 / 2001)
- Szczegóły
- Redakcja
Drogie Czytelniczki i Drodzy Czytelnicy!
Lato pachnące miętą, lato z zapachem siana, lato wśród mazurskich jezior, deszczowe lato, lato z komarami... Mamy nadzieję, że odmieniacie właśnie słowo "lato" z wszelkimi możliwymi przymiotnikami i łapiecie oddech i siły kolejne miesiące. A w drugiej połowie roku - nowe perspektywy i nowe zadania. Nadal trwa kampania "Dzieciństwo bez przemocy" (po najświeższe informacje zaglądajcie na strony internetowe - www.przemoc.com.pl). Podsumowanie tego, co wydarzyło się przed wakacjami, znajdziecie na sąsiednich stronach. Ruszyła także społeczna kampania "Cała Polska czyta dzieciom", mająca skłonić rodziców do głośnego czytania przynajmniej 20 minut dziennie - jako profilaktyki problemów wychowawczych i jako sposobu nawiązywania kontaktu z książką - coraz rzadszego wśród dzieci (sama "potteromania" wiosny nie czyni!). W maju odbyła się także międzynarodowa konferencja "O godność dziecka". Większość pism dla rodziców ("Dziecko", "Twoje Dziecko", "Mamo, to ja") włączyła się w dyskusję w sprawie krzywdzenia i bicia dzieci. Cieszymy się z każdej inicjatywy w tej dziedzinie.
Nowe perspektywy przed samorządami gminnymi otwiera nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, którą Prezydent RP podpisał pod koniec maja. Jej przepisy będą wchodziły w życie stopniowo, począwszy od lata. Do jesieni mają zostać rozwiązane i powołane na nowych zasadach gminne komisje rozwiązywania problemów alkoholowych - nie przegapcie tego momentu! Można zadbać, aby w ich składzie pojawiły się osoby, którym sprawy ofiar przemocy w rodzinie leżą szczególnie na sercu.
Zachęcamy , byście przeczytali o tym, jak pracują dwa świetne ośrodki w Gdańsku i w Bytomiu.
Nawiązując do wakacyjnych wędrówek, staraliśmy się pokazać kilka spraw w szerszej, światowej perspektywie. Polecamy interesujący tekst o instytucji rzecznika praw dziecka w różnych krajach i korespondującą z nim rozmowę z polskim rzecznikiem. Ada Staręga pisze o amerykańskiej kampanii "Dorośli i dzieci razem przeciw przemocy", prezentowanej w Internecie. Anna Staszewska kontynuuje cykl o prawach człowieka i komentuje ten temat w rozmowie z Elżbietą Czyż.
Polecamy także ciekawą rozmowę z ks. Andrzejem Prybą, sekretarzem Rady Episkopatu Polski ds. Rodzin. Pokazuje ona, jak ważnym ogniwem w pomaganiu ofiarom przemocy może być udział duszpasterza i co Kościół katolicki ma do zaproponowania rodzinom w kryzysie. Jeśli macie doświadczenia we współpracy z duszpasterzami (różnych wyznań) - napiszcie o tym do nas!
Redakcja