Artykuł wstępny (Niebieska Linia nr 1 / 2010)

Renata Durda

Drogie Czytelniczki i Drodzy Czytelnicy

Numer rozpoczynamy relacją z obchodów kampanii "Białej wstążki" w Warszawie, Kielcach i Krotoszynie. Wiem, że w dniach 25 listopada-10 grudnia 2010 roku działania pod hasłem "Mężczyźni przeciwko przemocy wobec kobiet" podejmowane były w Polsce jeszcze w Gdyni, Suwałkach, Świnoujściu, Wodzisławiu Śląskim... Mam nadzieję, że w przyszłym roku dostaniemy relację z tych i jeszcze wielu innych miejsc.

Biała wstążka jest dobrym symbolem na czas 16 Dni Przeciwdziałania Przemocy ze względu na Płeć. Od 1991 roku obchodzimy je na całym świecie z inicjatywy Women´s Global Leadership Institute. Na działania w ramach kampanii zostały wybrane dni między 25 listopada (Międzynarodowy Dzień Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet) a 10 grudnia (Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka). Wybór tych dat to symboliczne podkreślenie faktu, że prawa kobiet są prawami człowieka. A biała wstążka to widoczny symbol tego, że (niektórzy) mężczyźni nie zgadzają się ze stosowaniem przemocy wobec kobiet i popierają równość praw obu płci.

Polskim mężczyznom zapewne ta idea nie jest (póki co) szczególnie bliska. W centrum Warszawy, gdzie wręczaliśmy białe wstążki wspólnie z minister ds. równego statusu kobiet i mężczyzn - Elżbietą Radziszewską, wielu mężczyzn reagowało zażenowaniem lub niechęcią. Wielu natychmiast się broniło: "Mnie nie jest to potrzebne, nie biję swojej żony". Ale byli i tacy, którzy mówili: "To ważny problem, trzeba o nim mówić", "Stykam się z nim w pracy jako ratownik medyczny", "Jestem policjantem, widzę to na co dzień".

Dwa razy do roku szczególnie dużo mówi się w mediach (a dzięki temu także publicznie) o przemocy domowej. Na przełomie listopada i grudnia (16 dni) oraz w ostatnim tygodniu lutego (22-28 lutego) w czasie

Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw.

Dzień Ofiar Przestępstw został w Polsce ustanowiony ustawą w 2003 roku. W państwach Unii Europejskiej obchodzony jest od 1991 roku, a od 1998 roku zastąpiony został Tygodniem Pomocy Ofiar Przestępstw. Zasadniczym celem Tygodnia Pomocy jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa ofiar przestępstw. Dotychczas obchody tego Tygodnia polegały na organizacji na terenie sądów i prokuratur punktów poradnictwa prawnego dla osób pokrzywdzonych przestępstwem, akcji informacyjnych prowadzonych głównie przez organizacje pozarządowe. W tym roku rozszerzono tę formułę o wyjście pracowników wymiaru sprawiedliwości poza gmachy sądów i prokuratur do siedzib organizacji pozarządowych. Formuła obchodów tego Tygodnia wciąż się tworzy - czekamy na Wasze relacje i pomysły na przyszłość.

Sporą część tego numeru poświęciliśmy także związkom nastolatków z przemocą. Wszyscy wiemy, że profilaktyka ryzykownych zachowań jest tańsza, skuteczniejsza i przyjemniejsza niż naprawianie skutków. Profilaktyka przemocy jest bardzo obiecująca, bo przecież ludzie nie rodzą się z genem agresji, a dopiero uczą się przemocy w drodze socjalizacji. Niestety, uczą się od nas - dorosłych. Jak to się dzieje i do czego to prowadzi - przeczytacie w tym numerze.

Życzę pożytecznej lektury
Renata Durda