Rząd poparł tryb ścigania gwałtu z urzędu, bez żadnych wyłączeń

23.01.2013

Obecnie przestępstwo zgwałcenia ścigane jest po przyjęciu od ofiary formalnego wniosku o ściganie. Wniosek ten może zostać przez nią wycofany, co powoduje konieczność umorzenia postępowania.

Teoretycy prawa od lat toczą spory doktrynalne o prymat między dobrem publicznym (obowiązek ścigania przestępstw wkraczający w najbardziej intymną sferę pokrzywdzonego) a dobrem ofiary (pozostawieniem ofierze prawa do decydowania w tak szczególnych kwestiach). Autorki nowelizacji zwracają uwagę, że osoby dotknięte przestępstwem gwałtu często boją się je zgłaszać - chodzi o ofiary seksualnej przemocy domowej czy też kobiety, które doświadczają jej w miejscu pracy i boją się donieść na przełożonego.

- Ten projekt w sposób logiczny reguluje sprawy związane z przestępstwem zgwałcenia - podkreśla prof. Płatek. Dodaje jednak, że nie wszystkie proponowane zmiany są dobre. A pojedyncze pozytywne rozwiązania absolutnie nie rozwiązują problemu ofiar gwałtów, które często stykają się z fatalnym traktowaniem od momentu przesłuchania do samej rozprawy. - Żeby sytuacja się zmieniła, musimy w końcu zacząć respektować obowiązujące przepisy. Musimy postawić na kulturę w sądach, na walkę ze stereotypami, na szanowanie ofiar - podkreśla karnistka.

Źródło: PAP, Pełnomocniczka Rządku ds. Równego Traktowania, Gazeta Wyborcza, TOK FMCytowane za wwwwfeminoteka.pl

Inne z kategorii

Przemoc domowa- statystyki

09.03.2023

Pracując w obszarze przeciwdziałania przemocy domowej zdajemy sobie sprawę, jak trudne jest pozyskiwanie...

czytaj dalej
Czym jest cyberprzemoc? Jak ją rozpoznać i jak się przed nią chronić?

Czym jest cyberprzemoc? Jak ją rozpoznać i jak się przed nią chronić?

05.12.2023

W ramach kampanii 16 dni przeciw przemocy wobec kobiet, dzięki współpracy...

czytaj dalej

Newsletter Niebieskiej Linii

Dołącz do biuletynu Niebieskiej Linii i otrzymuj wszystkie bieżące informacje o akcjach, szkoleniach, wydarzeniach oraz nowych artykułach.