Przewodniki na temat postępowania w przypadkach przemocy w rodzinie dla pracowników oświaty i ochrony zdrowia
- Szczegóły
- Utworzono: 2015-11-10
W związku ze zrealizowanym projektem Algorytmy działania w przypadkach przemocy w rodzinie dla pracowników oświaty i ochrony zdrowia (www.algorytmy.niebieskalinia.pl) informujemy o możliwości zakupu Przewodników dla pracowników oświaty oraz ochrony zdrowia
Przewodniki stanowią kompendium wiedzy o przemocy w rodzinie wobec dorosłych i dzieci oraz sposobach jej diagnozowania i reagowania na to zjawisko. Przewodniki można nabyć w cenie 5 zł za egzemplarz (cena brutto).
Zamówienia prosimy kierować na adres:
Instytut Psychologii Zdrowia PTP
ul. Gęślarska 3
02-412 Warszawa
lub mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Algorytmy dla pracowników oświaty. Postępowanie w związku z wystąpieniem przemocy wobec dziecka
- Szczegóły
- Utworzono: 2015-06-30
Artykuł pochodzi z Dwumiesięcznika Niebieska Linia nr 3 / 2015
Narzędzie do oceny ryzyka występowania przemocy w rodzinie wobec dziecka i propozycji ewentualnego reagowania jest kierowane do pracowników szkół i placówek oświatowych. Zostało opracowane przez Autorki tego artykułu, psychoterapeutki, od wielu lat działające w obszarze pomagania dzieciom doznającym przemocy domowej oraz ich rodzinom i jednocześnie superwizorki pracujące w tym zakresie. Narzędzie powstało w ramach projektu pt. „Algorytmy działania w przypadkach przemocy w rodzinie”[1] kierowanego przez Renatę Durdę – kierowniczkę Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”. Pierwsza wersja narzędzia została objęta pilotażem pracowników oświaty, którzy używali go w swojej pracy przez sześć miesięcy. Właśnie przyszedł czas na podsumowanie i przekazanie owocu wspólnej pracy szerokiemu gronu odbiorców, czyli nauczycielom, wychowawcom i pedagogom. Zachęcamy do korzystania z tego narzędzia.
Relacja z konferencji podsumowującej projekt „Algorytmy działania w przypadkach przemocy w rodzinie”
- Szczegóły
- Utworzono: 2015-06-09
27 maja 2015 roku odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Algorytmy działania w przypadkach przemocy w rodzinie” realizowany przez NL w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w konferencji i zapraszamy do zapoznania się z relacją z tego wydarzenia.
Lekarze zaczną częściej reagować na przemoc? Stworzono specjalny algorytm do jej rozpoznania
- Szczegóły
- Utworzono: 2015-06-09
Tylko w czterech pierwszych miesiącach tego roku policjanci założyli prawie 25 tysięcy Niebieskich Kart w rodzinach, gdzie istniało ryzyko podejrzenia przemocy. Stróże prawa od jakiegoś czasu szacują ryzyko w oparciu o specjalne kwestionariusze opracowane m.in. przez Ogólnopolskie Pogotowie "Niebieska Linia". Teraz takie zasady działania opracowano również dla pracowników służby zdrowia i oświaty. Bo zbyt rzadko reagowali na przemoc. Specjalne algorytmy mają im w tym pomóc.
"Niebieska Linia" uczy lekarzy i nauczycieli, jak reagować na przemoc
- Szczegóły
- Utworzono: 2015-05-21
Liczne urazy w różnych fazach gojenia, ślady stosowania narzędzia - to sygnały, które mogą świadczyć, że pacjent jest ofiarą przemocy i powinny zaalarmować lekarzy. "Niebieska Linia" uczy pracowników służby zdrowia i oświaty, jak rozpoznawać niepokojące sygnały i jak na nie reagować.
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" Instytutu Psychologii Zdrowia opracowało dla pracowników służby zdrowia i oświaty specjalne algorytmy, które pomagają rozpoznać symptomy mogące świadczyć o przemocy domowej oraz wskazują, jak zachować się w sytuacjach, gdy zachodzi podejrzenie, że pacjent lub uczeń może jej doświadczać. Wcześniej podobne kwestionariusze opracowano dla policjantów.