Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia"
Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego
Przemoc w rodzinie jest przestępstwem i nic jej nie usprawiedliwia!
Tu znajdziesz informacje gdzie i na jaką pomoc możesz liczyć... więcej »
Jeśli jesteś świadkiem przemocy lub chcesz jej przeciwdziałać np. jako wolontariusz, tu znajdziesz materiały edukacyjne i dalszą informację... więcej »
Dla profesjonalistów przygotowaliśmy niezbędne informacje dotyczące systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz bogatą ofertę szkoleniową... więcej »
Z domowego piekła do "Niebieskiej Linii"
- Szczegóły
- Kategoria: Media o nas
- Utworzono: 2017-07-31
- Administrator NL
W więziennej gwarze nazywają ich peżotami. To dlatego, że są skazani z artykułu 207 dotyczącego znęcania się nad osobą bliską, a właśnie peugeot 207 to najpopularniejszy model samochodu tej marki. Niektórzy mają niemałe wyroki, bo za znęcanie się fizyczne lub psychiczne nad najbliższą osobą można dostać karę więzienia do lat pięciu, a w przypadku szczególnego okrucieństwa do lat 10. Kiedy dręczona i bita ofiara targnie się na życie, domowy kat może trafić do więzienia nawet na 15 lat. W zeszłym roku w Polsce było 91 789 ofiar przemocy w rodzinie.
[...]
Dlaczego służba zdrowia przymyka oczy na przemoc domową?
- Szczegóły
- Kategoria: Media o nas
- Utworzono: 2017-06-26
- Administrator NL
Ponad sto tysięcy osób rocznie pada ofiarą przemocy domowej. Pracownicy ochrony zdrowia, którzy powinni wychwytywać wśród swoich pacjentów ofiary przemocy, z różnych względów nie wszczynają procedury Niebieskiej Karty.
Renata Durda (Niebieska Linia): Najczęściej niebieskie karty, prawie 70 tysięcy, zakładają policjanci, pracownicy socjalni, potem jest dosyć duża przerwa i mniejszą liczbę kart zakładają przedstawiciele oświaty, ale wciąż jest to tylko około 7 tys. rocznie. I na szarym końcu są, niestety, przedstawiciele zdrowia, którzy rocznie zakładają między 600 a 700 niebieskich kart. Co roku jest zakładanych około 100 tysięcy niebieskich kart. To oznacza, że w tylu przypadkach jakaś osoba z pięciu upoważnionych do wszczynania tej procedury instytucji dowiedziała się o tym, że w rodzinie jest problem przemocy albo ma podejrzenia poparte wiarygodnymi dowodami na to, że taki problem jest.
To może spotkać każdego z nas
- Szczegóły
- Kategoria: Media o nas
- Utworzono: 2017-05-24
- Administrator NL
Z psycholożkami Karoliną Czarnecką i Agnieszką Łukowiak z Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia", prowadzonego przez Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego rozmawia Anna Krzesińska z portalu PolskaMowi.pl
Po trzech miesiącach milczenia, Państwa telefon 22 668 70 00 znowu zaczął działać...
Karolina Czarnecka: Przez ten czas udzielaliśmy pomocy tylko na miejscu w naszym Pogotowiu przy ul. Korotyńskiego 13 w Warszawie. Prowadziliśmy konsultacje bezpośrednie – z prawnikami, psychologami i psychiatrą. Nie działały natomiast poradnie e-mailowa i telefoniczna, w których można uzyskać wsparcie psychologów i prawników. Dzięki prywatnym osobom, które zdecydowały się wesprzeć naszą inicjatywę pomagania osobom zagrożonym przestępstwem, oraz Czarnemu Protestowi Kobiet (licytacja statuetki nagrody radia TOK fm) oraz firmie AVON Cosmetics, udało się uruchomić je na nowo. Wsparcie finansowe zapewni poradni możliwość funkcjonowania do końca tego roku. Nie wiemy, co będzie dalej. Ale wiemy, że telefon ciągle dzwoni i zapotrzebowanie na rozmowę z nami jest duże. Odbieramy telefon siedem dni w tygodniu w godzinach 12-18. Można też wysłać do nas e-maila.
„Niebieska Linia” wraca do gry
- Szczegóły
- Kategoria: Media o nas
- Utworzono: 2017-05-08
- Administrator NL
Dzięki 300 darczyńcom oraz firmie Avon, „Niebieska Linia", po trzech miesiącach przerwy wznowiła działalność. Pierwszy telefon zadzwonił minutę po jej uruchomieniu.
W zeszłym roku konsultanci „Niebieskiej Linii” odebrali telefon 4 tys. razy. – Jakie rozmowy są najtrudniejsze? – zastanawia się Renata Durda, kierowniczka „Niebieskiej Linii”. – Niełatwe są te, podczas których ofiara przemocy mówi o planowanym samobójstwie – przyznaje. Zdarzyło jej się rozmawiać z kobietą, która wyznała, że właśnie połknęła dużą dawkę nasennych tabletek. Zadzwoniła, żeby powiedzieć, że to jej ostatni telefon i że to wszystko przez bijącego męża.
Ekspertka: Ofiary dokumentujące przemoc domową mają dużo odwagi
- Szczegóły
- Kategoria: Media o nas
- Utworzono: 2017-04-26
- Administrator NL
Upublicznienie nagrania, na którym były radny znęca się nad żoną, to sygnał dla ofiar przemocy, że nie są same; reakcje na to nagranie to wyraźny komunikat, że nie ma przyzwolenia na przemoc - uważa kierowniczka pogotowia dla ofiar przemocy "Niebieska Linia" Renata Durda.
Więcej artykułów…
- Halo ZET: Jak pomagać ofiarom przemocy domowej?
- Renata Durda o przemocy w rodzinie w Onet RANO
- TOK FM: "Takie nagrania są dla Niebieskiej Linii chlebem powszednim"
- Dość przemocy - audycja w Radio TOK FM: O przemocy wobec osób starszych (2017-03-30)
- Gdy w relacji pojawia się przemoc... Tyrania w czterech ścianach