Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia"
Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego
Przemoc w rodzinie jest przestępstwem i nic jej nie usprawiedliwia!
Tu znajdziesz informacje gdzie i na jaką pomoc możesz liczyć... więcej »
Jeśli jesteś świadkiem przemocy lub chcesz jej przeciwdziałać np. jako wolontariusz, tu znajdziesz materiały edukacyjne i dalszą informację... więcej »
Dla profesjonalistów przygotowaliśmy niezbędne informacje dotyczące systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz bogatą ofertę szkoleniową... więcej »
Ustalenia z konferencji nt. zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy w rodzinie w Polsce w 2013 roku
- Szczegóły
- Utworzono: 2013-01-31
- Zmodyfikowano: 2013-02-01
30 stycznia 2013 r. z inicjatywy Pełnomocniczki Rządu ds. Równego Traktowania Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się spotkanie dotyczące polityki zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy w rodzinie w Polsce w 2013 roku. W spotkaniu uczestniczyli między innymi: wiceminister Elżbieta Seredyn z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, wiceminister Michał Królikowski z Ministerstwa Sprawiedliwości, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, posłanki i posłowie, pracowniczki i pracownicy administracji, służby więziennej i policji, przedstawicielki i przedstawiciele środowiska naukowego, a także liczne grono ekspertek i ekspertów z organizacji pozarządowych.
Jako cel swego Biura pełnomocniczka Agnieszka Kozłowska-Rajewicz zapowiedziała przyspieszenie prac związanych z ratyfikacją Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, zwróciła także uwagę na konieczność uzupełnienia definicji przemocy domowej o przemoc ekonomiczną oraz niezbędne zmiany przepisów kodeksu karnego w zakresie zmiany trybu ścigania przestępstwa zgwałcenia z trybu wnioskowego na tryb ścigania z urzędu. Swoje cele na bieżący rok przedstawił także resort sprawiedliwości, w tym m.in. zmiany w praktyce orzekania za przemoc w rodzinie. Minister Królikowski wyraził opinię, że monitoring praktyki orzecznictwa w Polsce wykazał zapaść systemu orzekania karnego – o ile maleje przestępczość, o tyle rośnie recydywa; jesteśmy liderem w Europie w orzekaniu kar pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem, a równocześnie mamy największy w Europie odsetek osób odbywających karę pozbawienia wolności z zakładzie karnym (w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców). Do planowanych zmian dodał także projekt ustawy o płci metrykalnej (dla osób transpłciowych), zmianę w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym w zakresie tzw. odbierania dzieci ze względu na biedę, oraz zmiany w art. 200 kk wymagana konwencją z Lanzarotte.
W drugiej części spotkania przedstawiciele organizacji pozarządowych zwracali uwagę na poszczególne obszary prawne i praktyczne (ośrodki pomocy dla osób zgwałconych) wymagające dostosowania do wymagań Konwencji. W dyskusji mówiono wiele o konieczności edukacji powszechnej i potrzebie szkoleń dla pracowników Policji, ochrony zdrowia, wymiaru sprawiedliwości oraz zespołów interdyscyplinarnych. podkreślano także, jak ważne jest uwzględnienie specyfiki przemocy seksualnej w przyjmowanych rozwiązaniach oraz wyposażenie policji w specjalne zestawy do zbierania próbek. Renata Durda z Pogotowia „Niebieska Linia” IPZ zwróciła uwagę, iż najważniejszym elementem systemu przeciwdziałania przemocy domowej jest człowiek i w najbliższym czasie najwięcej inwestować powinniśmy w odpowiednie, praktyczne szkolenia dla członków gminnych zespołów interdyscyplinarnych. Ponadto wskazała na konieczność uproszczenia procedury „Niebieskie Karty” oraz wyposażenia Policji oraz grup roboczych w narzędzia do szacowania ryzyka wystąpienia przemocy i zarządzania ryzykiem eskalacji przemocy (zgodnie z art. 51 Europejskiej Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej).
Renata Durda
-
Aktualności »
Zaproszenie na kolejną edycję szkoleń Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie (SPPwR) oraz Studium Pomocy Ofiarom Przemocy w Rodzinie (SPOPR)
2021-04-20Pogotowie Niebieska Linia IPZ informuje o terminach kolejnych edycji szkoleń& tudium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie (SP…
-
Akcje, konferencje, kampanie »
Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem (22.02 – 28.02.2021)
2021-02-17Przed nami Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem.&n k co roku, również i Pogotowie "Niebieska Linia" IPZ&nbs rama…
-
Badania i raporty »
Dbałość o prawa człowieka wciąż stanowi wyzwanie
2020-04-26Dunja Mijatović, komisarz ds. Praw człowieka Rady Europy, opublikowała swoje roczne sprawozdanie z działalności za 201…