Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia"
Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego
Przemoc w rodzinie jest przestępstwem i nic jej nie usprawiedliwia!
Tu znajdziesz informacje gdzie i na jaką pomoc możesz liczyć... więcej »
Jeśli jesteś świadkiem przemocy lub chcesz jej przeciwdziałać np. jako wolontariusz, tu znajdziesz materiały edukacyjne i dalszą informację... więcej »
Dla profesjonalistów przygotowaliśmy niezbędne informacje dotyczące systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz bogatą ofertę szkoleniową... więcej »
Projekt „Czarna Księga Ofiar Przemocy Domowej 2021”
Pragniemy poinformować, że w wyniku konkursu ogłoszonego w ramach Program Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG, "Niebieska Linia" IPZ otrzymała dotację na realizację projektu "Czarna Księga Ofiar Przemocy Domowej 2021".
Wciąż nie jest znana realna liczba śmiertelnych przypadków przemocy domowej w Polsce. Co prawda od wielu lat posługujemy się pewnymi przedziałami liczbowymi (od 150 do 500 ofiar rocznie), jednak są to wyłącznie dane szacunkowe.
Z myślą o palącej konieczności pozyskania rzetelnych danych w powyższym zakresie, powstał projekt Czarna Księga Ofiar Przemocy Domowej 2021. Jego celem jest podjęcie szeroko zakrojonych działań, zmierzających do monitorowania śmiertelnych przypadków przemocy w rodzinie w całym 2021 roku, a następnie opracowania pozyskanych danych w formie raportu. Co ważne, dokument będzie uwzględniać nie tylko bezpośrednie zabójstwa, lecz również i samobójstwa oraz niewyjaśnione zaginięcia w rodzinach, w których to wcześniej dochodziło do przemocy.
Koordynatorką całości projektu, a także merytorycznych prac specjalnie utworzonej na jego potrzeby Rady, jest kierowniczka "Niebieskiej Linii" IPZ, Renata Durda. W składzie Rady zasiada zaś:
- prof. Beata Gruszczyńska,
- dr Magdalena Grzyb,
- prof. Witold Klaus,
- dr Michał Lewoc,
- dr hab. Dagmara Woźniakowska-Fajst
- oraz dr Grzegorz Wrona.
Do zadań Rady należy między innymi wskazanie potencjalnych źródeł danych i sposobów pozyskania z nich informacji, analiza zebranych danych oraz przygotowanie rekomendacji płynących z projektu.
Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.
____________________________
Zwrócenie uwagi na śmiertelne skutki bagatelizowanej w Polsce przemocy domowej leży w gestii każdego z nas. Posiadasz informacje na temat śmiertelnego przypadku przemocy w rodzinie? Napisz do nas na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. .
-
Aktualności »
Nowy numer dwumiesięcznika „Niebieska Linia” (1/132/2021)
2021-03-02Szanowni Państwo! Z ogromną radością informujemy, iż pojawił się kolejny numer (1/131/2021) naszego dwumiesięcznika „Niebie…
-
Akcje, konferencje, kampanie »
Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem (22.02 – 28.02.2021)
2021-02-17Przed nami Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem.&n k co roku, również i Pogotowie "Niebieska Linia" IPZ&nbs rama…
-
Badania i raporty »
Dbałość o prawa człowieka wciąż stanowi wyzwanie
2020-04-26Dunja Mijatović, komisarz ds. Praw człowieka Rady Europy, opublikowała swoje roczne sprawozdanie z działalności za 201…