BĘDZIE USTAWA O POMOCY PRAWNEJ DLA NAJUBOŻSZYCH?
Aktualności
Założenia projektu zaprezentowane przez ministra wydają się na razie dość ogólnikowe i nie sposób wywnioskować, czy – i jaka – przewidziana w nim będzie rola dla organizacji pozarządowych. Decyzję o przyznaniu bezpłatnej pomocy prawnej podejmowałyby Ośrodki Pomocy Społecznej i Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie. Mogłyby z niej korzystać osoby o niskich dochodach oraz małe firmy borykające się z trudnościami finansowymi. Beneficjent otrzymywałby bon, z którym mógłby udać się do wybranej kancelarii prawniczej, a ta miałaby obowiązek udzielić mu pomocy.
Projekt, który przygotowuje Ministerstwo Sprawiedliwości, jest trzecią już próbą uregulowania problemu pomocy prawnej dla najuboższych. Pierwszy projekt takiej ustawy przygotowany został w czasach, gdy ministrem sprawiedliwości był Andrzej Kalwas, drugi gdy na czele resortu sprawiedliwości stał Zbigniew Ziobro. Żadnego z nich nie udało się uchwalić.
Warto jednak przypomnieć, że drugi projekt – przygotowany w czasie V kadencji Sejmu – zakładał znaczący udział organizacji pozarządowych w systemie bezpłatnej pomocy prawnej. Projekt Ziobry przewidywał powstanie punktów pomocy prawnej w każdym powiecie. Osoby niezamożne mogłyby skorzystać w nich ze świadczonej przez adwokatów, radców prawnych i organizacje pozarządowe pomocy prawnej opłacanej przez budżet państwa. Udzielaniem pomocy prawnej zajmować się miały podmioty wyłonione w konkursie ofert zorganizowanym przez Krajową Radę Pomocy Prawnej, działającą przy Ministrze Sprawiedliwości. Rada miałaby podpisywać (maksymalnie) dwuletnie umowy z wyłonionymi w konkursie kancelariami prawnymi i organizacjami pozarządowymi, na podstawie których udzielałyby one bezpłatnej pomocy prawnej osobom spełniającym określone w projekcie ustawy kryterium dochodowe.
Inne z kategorii

Grupa dla dzieci/młodzieży
24.01.2024
Zapraszamy do udziału w warsztatach umiejętności psychospołecznych. Udział dziecka uwarunkowany jest...
czytaj dalej