DZIEWCZYNY STAJĄ SIĘ CORAZ BARDZIEJ AGRESYWNE
Aktualności
Przez kilka miesięcy kilka dziewczyn znęcało się nad Joasią (imię zmienione), uczennicą gimnazjum. Zaczęło się od drobnych kłótni i zaczepek. Potem były próby zastraszania, nachodzenie w domu. Kiedy w internecie pojawiły się groźby: "zabijemy cię suko!", a Joasia bała się przejść na sąsiednią ulicę, jej mama zawiadamia policję.
To nie jest wyjątek - mówią specjaliści i dodają, że kilkunastoletnie dziewczyny stają się coraz bardziej agresywne. - Choć stanowią zaledwie ok. 5 proc. naszych podopiecznych, to wystarczają za pozostałe 95 proc. - mówi podinspektor Leszek Eliasz, kierownik Policyjnej Izby Dziecka w Częstochowie. - Są wyjątkowo zdemoralizowane i wszelkie inicjacje - od alkoholu, poprzez narkotyki, po seks - mają już za sobą. Z nimi właściwie nie można nawiązać żadnego kontaktu. Są agresywne, wulgarne, ignorują wszystko. Często pochodzą z szanowanych rodzin.
Z jego obserwacji wynika, że dziewczyny, które trafiają do izby, prawo zaczynają łamać w szkole. Tworzą paczki, które wybierają sobie ofiarę. Najczęściej dobrą uczennicę, skromną, grzeczną. - Jeśli do tego jest harcerką, to ma już z nimi bardzo na pieńku - stwierdza Eliasz. - Potrafią tak znęcać się nad rówieśnikami, ale też rodzicami czy dziadkami, że nam dorosłym trudno sobie to wyobrazić.
Eliasz opowiada historię dziewczyny, którą ojciec starał się nakłonić do nauki i zakazał wyjścia ze znajomymi. Efekt? Został aresztowany za utrzymywanie stosunków seksualnych z córką. Okazało się jednak, że dziewczyna - mszcząc się na ojcu - wymyśliła całą historię.
Dużo mniej drastyczne przypadki zdarzają się prawie codziennie w szkołach. - I nie wolno ich lekceważyć, bo małe wykroczenia bez kary rodzą kolejne, poważniejsze - podkreśla Eliasz. - Nauczyciele mają obecnie status funkcjonariusza publicznego i jeśli ktoś ich ośmiesza, wyszydza lub uniemożliwia przeprowadzenie lekcji, podlega karze. Tak samo powinni reagować w wypadkach znęcania się nad kolegami czy koleżankami.
Co powoduje taką agresję? Specjaliści podkreślają, że dziewczyny, aby określić swoje miejsce w grupie rówieśników, starają się wyróżnić. - Stąd zdarza się, że w swoich wyczynach prześcigają chłopców - stwierdza dr Beata Zajęcka z Zakładu Pedagogiki Opiekuńczej i Resocjalizacyjnej AJD. - Wychodzą z założenia, że żaden chłopak nie zainteresuje się "szarą myszką".
Zajęcka mówi też o potrzebie rozładowania frustracji i próbie stania się gwiazdą w grupie. - Niestety, to także wyraz czasów i emancypacji w złym tego słowa znaczeniu.
Inne z kategorii

Świadek w postępowaniu karnym
20.02.2024
Osoby pokrzywdzone przestępstwem często potrzebują wsparcia specjalistycznego,...
czytaj dalej
Procedura Niebieskie Karty
19.02.2024
W 2023 roku procedura "Niebieskie Karty" została wzbogacona o kilka nowych elementów.
... czytaj dalej