FEMINISTKI DO PREMIERA: ZAMIAST KASTROWAĆ, POMAGAJCIE OFIAROM
Aktualności
Co roku w Polsce ofiarą bicia, molestowania i gwałtów ze strony członków rodziny pada 800.000 kobiet (...) Choć w Polsce obowiązuje ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, to z praktyczną realizacją jej przepisów jest o wiele gorzej" - czytamy w liście podpisanym przez piętnaście organizacji pozarządowych.
Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie weszła w życie w 2005 roku. Miała zapewnić ofiarom - głównie kobietom i dzieciom - pomoc psychologiczną, prawną, lekarską i materialną. W razie potrzeby zapewnić im dach nad głową w schronisku czy eksmisję członka rodziny, który się nad nimi znęca.
- Ustawa niewiele zmieniła. Policja nadal często nie reaguje na zgłoszenia o przemocy. Najgorzej jest na wsi, gdzie jest największe tabu na zwrócenie się o pomoc. A jak już ofiara się zgłasza, to policjant nie reaguje, bo np. jest kolegą sprawcy - mówi Joanna Piotrowska z Feminoteki, współautorka raportu o skutkach działania ustawy. I wymienia dalej: (rzadko które zgłoszenie przemocy kończy się aktem oskarżenia - większość spraw jest umarzanych; (sądy nie korzystają z możliwości nakazania eksmisji osoby przeciw której toczy się postępowanie o stosowanie przemocy; (sądy nie korzystają z możliwości nałożenia zakazu zbliżania się do ofiary; (ośrodki interwencji kryzysowej i ośrodki pomocy rodzinie nie starają się dotrzeć do potencjalnych ofiar z informacją, że mogą tam uzyskać pomoc, w skutek czego tylko niewielki procent ofiar zgłasza znęcanie; (nie ma statystyk dotyczących np. tego, ile przypadków przemocy w rodzinie wiąże się z wykorzystaniem seksualnym;
- Od początku działania ustawy nie wzrosła wysokość nakładów na przeciwdziałanie przemocy. Programy przeciwdziałania przemocy adresuje się głównie do dzieci - są to programy przeciwdziałania przemocy w szkole. Nie zauważa się, ze problem dotyczy głównie kobiet i dziewczynek. Kiedy pytałyśmy, dlaczego tak się dzieje uzyskiwałyśmy odpowiedź, że takie rozłożenie akcentów jest bezpieczniejsze politycznie - mówi Joanna Piotrowska.
List Fundacji Feminoteka kończy się żądaniem przeznaczenia publicznych środków m.in. na obowiązkowe poddanie sprawców przemocy terapii, refundowanie ofiarom kosztów obdukcji i wprowadzenie tzw. pakietów dla ofiar gwałtów, zawierających m.in. szczegółowa instrukcję dla lekarzy i policji, jak należy z ofiara gwałtu postępować.
Inne z kategorii

Daniel Przygoda powołany do Zespołu Monitorującego do spraw Przeciwdziałania Przemocy Domowej
09.01.2024
Z dumą informujemy, że nasz prawnik Daniel Przygoda został powołany do Zespołu Monitorującego do...
czytaj dalej