Katarzyna Włodkowska nominowana do Pomorskiej Nagrody Artystycznej 2022

13.03.2023

Katarzyna Włodkowska, Autorka głośnego reportażu o „polskim Fritzlu”została nominowana do Pomorskiej Nagrody Artystycznej 2022.  W uzasadnieniu możemy przeczytać, że książka „obnaża świat przemocy, uczula na obojętność społeczną i obojętność systemu".

Gratulujemy ogromnie! 

 

 

Nie było w ostatnich latach głośniejszej historii.

Mariusz, nazwany przez media „polskim Fritzlem”, przez dwa lata więził żonę w piwnicy. Gdy sprawa wyszła na jaw, okazało się, że prokuratura maltretowanej kobiecie – oraz jej córce – trzykrotnie nie uwierzyła.

Katarzyna Włodkowska, autorka głośnego reportażu prasowego „Dom zły”, kilka lat pracowała nad książką, w której stara się odpowiedzieć na kluczowe pytanie – czy rodzina i sąsiedzi wiedzieli? „Na oczach wszystkich” to świetnie udokumentowany reportaż, oparty na dowodach, relacjach, rozmowach z prokuratorami, policjantami, psychologami i osobami z najbliższego otoczenia sprawcy. To opowieść o tym, jak rodzi się zło, próba dotarcia do źródeł znieczulicy instytucji zobowiązanych do reagowania, portret lokalnej społeczności. Włodkowska pokazuje też, jak trauma wpływa na życie, porusza kwestię dziennikarskiej odpowiedzialności i podejmuje się rekonstrukcji przełomowych momentów śledztwa wszczętego po publikacji jej reportażu. Śledztwa, w którym decydująca okazała się psychologia zapachu i pamięci.

Koszmar, który spotkał Ewę, główną bohaterkę książki, mógł wydarzyć się wszędzie. Autorka „Na oczach wszystkich” opisuje, jak wiele okoliczności musiało się zbiec, żeby wydarzył się właśnie w tym konkretnym miejscu, na Kaszubach.

 

 

 

 

Inne z kategorii

"Jestem świadkiem" - bezpłatne spotkanie edukacyjne online (31.08.2022)

"Jestem świadkiem" - bezpłatne spotkanie edukacyjne online (31.08.2022)

26.08.2022

Rola świadka przemocy jest nie do przecenienia - niejednokrotnie bowiem od jego...

czytaj dalej
Czat na platformie 116sos.pl

Czat na platformie 116sos.pl

13.12.2022

Miło nam poinformować, że od grudnia na platformie 116sos.pl działa czat, w ramach którego wsparcia...

czytaj dalej

Newsletter Niebieskiej Linii

Dołącz do biuletynu Niebieskiej Linii i otrzymuj wszystkie bieżące informacje o akcjach, szkoleniach, wydarzeniach oraz nowych artykułach.