KONIEC OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI PRZECIW PRZEMOCY W RODZINIE

05.10.2005

W poniedziałek podsumowała trzymiesięczną ogólnopolską społeczną akcję przeciw przemocy w rodzinie. Jej dwa główne hasła to "Przełam przemoc" i "Przemoc domowa to przestępstwo". Oprócz ulotek, billboardów, audycji radiowych i telewizyjnych byli także tzw. niemi świadkowie - tekturowe sylwetki kobiet, a na nich wstrząsające opisy sytuacji, w których się znalazły. Manekiny jeździły z województwa do województwa. We wrocławskim Urzędzie Wojewódzkim są od trzech tygodni.

Jedną z kobiet krzywdzonych przez swojego męża despotę jest pani Ania: - W moim małżeństwie od początku było coś nie tak. Mąż czepiał się szczegółów, np. tego, że butelka od szamponu jest odkręcona. Raz w wyniku pobicia leżałam w szpitalu. Znosiłam to przez wiele lat, bo wydawało mi się, że dzieci muszą mieć ojca. Ale gdy zaczął krzywdzić dzieci, skorzystałam z pomocy psychologa.[...]

Jedną z organizacji, które bezpłatnie pomagają ofiarom przemocy w rodzinie, jest Dolnośląskie Stowarzyszenie Pomocy Ofiarom Przestępstw: - Ważne, żeby kobiety poznały osobę, która cierpiała tak jak one, ale już wygrała sprawę w sądzie. To mobilizuje do walki o siebie - mówi Joanna Wajda, prezes stowarzyszenia.

Jak uchronić się przed przemocą w rodzinie? - Nie ma recepty. Zdarza się, że małżeństwo jest sielanką przez 20 lat, a potem gwałtownie się coś zmienia. Ważne, żeby szukać pomocy na początku, a nie kiedy dojdzie do gehenny domowej - mówi Joanna Wajda.

Okazuje się, że katami nie są tylko mężczyźni. - 2 proc. sprawców przemocy to kobiety - mówi Waszkiewicz.

Nadkom. Adam Skrzypek z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej: - Przemoc w rodzinie to nie zawsze przemoc fizyczna. Członkowie rodziny mogą być maltretowani także psychicznie. To tzw. cicha przemoc.

Warto dzwonić na policję w razie kłopotów ze współmałżonkiem. Policjant, kiedy przyjeżdża na interwencję związaną z przemocą w rodzinie, zostawia tzw. niebieską kartę. Są w niej instrukcje, gdzie szukać pomocy. Część druku trafia też do dzielnicowego, który ma stały nadzór nad domem.

- To koniec akcji, ale nie koniec mówienia o problemie - zapewnia Ewa Waszkiewicz.

Źródło: www.gazeta.pl

Inne z kategorii

Wsparcie dla osób pokrzywdzonych przestępstwem w Ośrodkach Funduszu Sprawiedliwości

Wsparcie dla osób pokrzywdzonych przestępstwem w Ośrodkach Funduszu Sprawiedliwości

21.02.2024

Obecnie w całej Polsce działa 305 miejsc świadczenia pomocy finansowych...

czytaj dalej

Międzynarodowy Dzień Ofiar Przestępstw

22.02.2024

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ofiar Przestępstw. Reagowanie...

czytaj dalej

Newsletter Niebieskiej Linii

Dołącz do biuletynu Niebieskiej Linii i otrzymuj wszystkie bieżące informacje o akcjach, szkoleniach, wydarzeniach oraz nowych artykułach.