KTO ZADECYDUJE O ZABRANIU DZIECKA
Aktualności
Rzecznik praw dziecka chce, by decyzja o odebraniu dziecka była podejmowana kolegialnie przez wszystkie zaangażowane w akcję służby, tj. policję i pielęgniarkę albo lekarza. – Lepiej, gdyby decyzja o odebraniu dziecka nie należała tylko do pracownika socjalnego, bo łatwiej byłoby w przyszłości współpracować z rodziną – uważa Magdalena Szerszyńska z MOPS w Gdańsku.
W MSWiA kończą się prace nad rozporządzeniem określającym procedurę postępowania policji podczas czynności odebrania dziecka przez pracownika socjalnego. W wersji skierowanej do konsultacji decyzja o odebraniu ma być podejmowana wspólnie przez pracownika socjalnego, policjanta i pracownika służby zdrowia. Tylko gdy nie ma jednomyślności, decyzję powinien podejmować pracownik socjalny.
Przeciwko tej ostatniej ewentualności zaprotestował rzecznik praw dziecka. – Po uzgodnieniach międzyresortowych kwestionowany przez rzecznika przepis został skreślony. Nie mogę jednak powiedzieć, czy decyzja o odebraniu dziecka będzie podejmowana kolegialnie. Proponujemy, aby policjant tylko wyrażał swoje stanowisko – mówi Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy MSWiA. Na razie nie wiadomo, czy opinia policjanta miałaby być uwzględniana.
– Dziś współpracujemy z policją, psychologiem i pracownikami służby zdrowia. Potrafią ocenić sytuację i podjąć kroki właściwe dla dobra dziecka. Problemy przy podejmowaniu wspólnych decyzji o odebraniu dziecka byłyby rzadkością – uważa Grażyna Sobierska, kierownik Zespołu Terenowej Pracy Socjalnej nr 1 we Wrocławiu.
– Nowe ustawowe przepisy są tak nieprecyzyjne, że obawiamy się z nich korzystać. Stosujemy więc procedurę dotyczącą dziecka krzywdzonego: na razie kierujemy takie sprawy do sądu i ten decyduje o odebraniu dziecka – mówi Szerszyńska.
Inne z kategorii

Grupa dla dzieci/młodzieży
24.01.2024
Zapraszamy do udziału w warsztatach umiejętności psychospołecznych. Udział dziecka uwarunkowany jest...
czytaj dalej