ONZ: PRZEMOC WOBEC KOBIET W AFGANISTANIE JEST NADAL POWAŻNYM PROBLEMEM
Aktualności
Afgański rząd nie zdołał odpowiednio wprowadzić ustawy z sierpnia 2009 roku w życie. Prokuratorzy, sędziowe i policjanci zastosowali się do niej tylko w niewielkiej liczbie przypadków - głosi raport i wzywa rząd Afganistanu do zwiększenia wrażliwości władz na ten problem.
Jak twierdzi ONZ, mniej więcej jedna trzecia Afganek narażona jest na fizyczną lub psychiczną przemoc. W okresie od marca 2010 roku do marca 2011 roku afgańscy obrońcy praw człowieka zarejestrowali blisko 2,3 tys. przypadków przemocy wobec kobiet. Przemoc domowa jest najczęściej ukrywana i dlatego nie znajduje odzwierciedlenia w statystykach.
Nowe prawo z 2009 roku ustanowiło kary za różnorodne akty przemocy wobec kobiet, a także bicie dzieci i przymuszanie do małżeństwa. Jako czyny zakazane uchodzą również niektóre plemienne zwyczaje, np. przekazywanie kobiet lub dziewcząt innym rodzinom dla załagodzenia waśni.
Inne z kategorii

Nowe logo i nazwa – przyszedł czas na zmiany!
27.04.2024
Niemal 30 lat istnienia, setki osób zaangażowanych w działalność i tysiące tych, którym udało...
czytaj dalej
Wsparcie dla osób pokrzywdzonych przestępstwem w Ośrodkach Funduszu Sprawiedliwości
21.02.2024
Obecnie w całej Polsce działa 305 miejsc świadczenia pomocy finansowych...
czytaj dalej