Porozumienie "na rzecz"
Aktualności
Niebieska Linia nr 6 / 2005
Ogólnopolskie Porozumienie Osób, Organizacji i Instytucji Pomagających Ofiarom Przemocy "Niebieska Linia" zostało powołane do życia w grudniu 1996 roku podczas III Ogólnopolskiej Konferencji "Przeciw przemocy". Skupia osoby, instytucje oraz organizacje pozarządowe, które popierają program przeciwdziałania przemocy w rodzinie: służby społeczne, wymiar sprawiedliwości, dziennikarzy oraz ludzi dobrej woli, wszystkich, którzy przeciwstawiają się przemocy domowej i współdziałają w udzielaniu pomocy osobom pokrzywdzonym. Od początku rolę koordynatora tego ruchu społecznego pełniło Pogotowie "Niebieska Linia" Instytutu Psychologii Zdrowia.
Czym więc, po 9 latach funkcjonowania, jest Ogólnopolskie Porozumienie "Niebieska Linia"? Ruchem społecznym? Koalicją placówek i osób, które w jawny sposób sprzeciwiają się dyskryminacji słabszych? Zbiorem zapaleńców, którzy poświęcają swój czas, by ratować ofiary przemocy i raz do roku spotykają się na ogólnopolskiej konferencji? A może czystą formalnością – spisem adresów osób i placówek, który służy jedynie jako baza danych? Każda z tych odpowiedzi może wydać się po części właściwa, jeśli dodamy odpowiednią argumentację.
Według mnie Porozumienie jest przejawem nieskrępowanej ludzkiej pomysłowości, wzięcia odpowiedzialności i realizowania potrzeby wspólnego działania. Dowodem na to, że to, co zagwarantowano nam po 89 roku, czyli wolność zrzeszania i organizowania się – jest faktem.
Na dzień 25 września 2005 roku do Porozumienia "Niebieska Linia" należały 2272 osoby i 1071 instytucji i organizacji. Oznacza to, że w ciągu ostatniego roku do Porozumienia dołączyło 63 indywidualnych członków oraz 62 placówki.
Warto podkreślić, że w ciągu pierwszych miesięcy 2005 roku dwukrotnie zmieniała się osoba bezpośrednio odpowiadająca za realizację tego zadania – do połowy lutego funkcję tę sprawował Mariusz Moderski, następnie Dorota Sasal, a od 1 czerwca 2005 roku obowiązek ten spoczywa na autorce tekstu. Sytuacja ta związana była ze zmianą starego składu pracowników i tworzeniem nowego zespołu.
Nasze działania w 2005 roku
Główne zadanie w 2005 roku to zaktualizowanie ogólnopolskiej bazy danych. Potrzebę tę zdiagnozowaliśmy po napływających sygnałach, że wiele placówek zmieniło adresy i zakres działania. A baza danych placówek i miejsc pomocowych to nasze główne narzędzie w pracy w Poradni Telefonicznej "Niebieska Linia".
W wyniku rozpoczętej pod koniec czerwca br. aktualizacji okazało się, że kilkanaście placówek i ponad 90 osób indywidualnych – członków Porozumienia zmieniło dane teleadresowe i w związku z tym niemożliwe stało się skontaktowanie się z nimi w celu uzyskania aktualnych informacji na temat nowych adresów, numerów telefonów, godzin otwarcia placówek czy wreszcie oferty miejsc udzielających pomocy. Akcja aktualizacyjna weryfikująca dane członków Porozumienia nadal jest kontynuowana. Proces ten będzie trwał do momentu, w którym skontaktujemy się ze wszystkimi członkami Porozumienia.
W ciągu ostatnich 3 miesięcy, dzięki dużej pomocy naszych stażystów i wolontariuszy, udało się skontaktować telefonicznie z pracownikami placówek z województw: mazowieckiego, małopolskiego, lubelskiego, podlaskiego oraz wielkopolskiego.
Poza tym informacja o aktualizacji i prośba o przesyłanie ankiety ze zaktualizowanymi danymi:
- była zamieszczona na stronie internetowej Pogotowia www.niebieska-linia.pl;
- została przesłana wszystkim członkom Porozumienia, którzy w danych podali adres poczty elektronicznej;
- ukazała się w "Newsletterze" Pogotowia "Niebieska Linia" raz w tygodniu rozsyłanym do członków Porozumienia;
- została przekazana wszystkim uczestnikom listy dyskusyjnej dla profesjonalistów administrowanej przez Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia".
W pierwszym półroczu 2005 roku prowadziliśmy bieżącą obsługę Porozumienia, która obejmuje: wprowadzanie przysyłanych korekt dotyczących funkcjonowania placówek, wprowadzanie nowych ankiet i deklaracji przystąpienia do Porozumienia, odpowiedzi na emaile dotyczące działalności różnych placówek, wydawanie zaświadczeń o przynależności do Porozumienia itd.
W celu promocji działań Ogólnopolskiego Porozumienia "Niebieska Linia" przedstawiciele Pogotowia wzięli udział w IV Ogólnopolskim Forum Inicjatyw Pozarządowych, gdzie prezentowali ofertę i zachęcali do udziału w Porozumieniu, a także informowali o "Deklaracji w sprawie przeciwdziałania przemocy w rodzinie" i możliwościach jej podpisania. Działamy również na poziomie lokalnym – nawiązaliśmy kontakt z Bemowskim Klubem Samopomocy, którego zamierzeniem jest organizacja spotkań i współdziałanie bemowskich organizacji pozarządowych. Poza tym objęliśmy patronatem i wsparliśmy kilka lokalnych akcji m.in. w Szczytnie, Rembertowie, Warszawie ("Rodzina rodzinie" – Centrum Projektów Obywatelskich).
Co słychać u członków Porozumienia?
Z naszych "szkoleniowych" doświadczeń wynika, że wielu członków Porozumienia zainteresowało się ideą zespołów interdyscyplinarnych: brali udział w szkoleniach, seminariach, sami organizowali spotkania tematyczne i dziś z powodzeniem uczestniczą w pracach takich zespołów. Profesjonaliści różnych zawodów mający kontakt z krzywdzonym dzieckiem bądź dorosłą ofiarą przemocy, coraz przychylniejszym okiem patrzą na propozycje współpracy, słusznie dostrzegając w niej źródło efektywniejszej i skuteczniejszej niż w przypadku jednostkowych działań, pomocy. Niezwykle cennym doświadczeniem wydaje się również to, że następuje współpraca międzysektorowa – administracji samorządowej i organizacji pozarządowych. Realizowana jest zasada pomocniczości, nie tylko w postaci zadań zleconych, ale również w tym wymiarze, że przedstawiciele organizacji zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy bywają zapraszani do tworzenia rocznych programów współpracy samorządu z organizacjami, zgodnie z ustawą o działalności pożytku publiczne- go i o wolontariacie. Reprezentanci Porozumienia biorą udział w konsultacjach społecznych (np. w sprawie projektu Narodowego Planu Rozwoju na lata 2007-2013) oraz przekazują swe opinie (np. w sprawie nowelizacji ww. ustawy dotyczącej ciągłości finansowania zadań realizowanych na zlecenie instytucji publicznych), biorą udział w pracach parlamentarnych (np. w pracach sejmowej pod- komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, gdzie reprezentowali organizacje pozarządowe skupione w Ogólno- polskim Porozumieniu "Niebieska Linia").
Coroczną tradycją, mającą swą kontynuację również w tym roku, są ogólnopolskie konferencje organizowane przez PARPA. Z wielką niecierpliwością i radością czekamy na tegoroczne prezentacje i wykłady poświęcone jakże długo oczekiwanej ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. To właśnie konferencje bywały chwilami, w których powstawały ciekawe inicjatywy, zawiązywały się znajomości i kolejne nieformalne grupy, rodziły się pomysły kampanii społecznych.
Wiadomo jednak, że konferencje nie są jedynymi okazjami do spotkań – w tym roku w siedzibie Pogotowia "Niebieska Linia" odbyło się kilka seminariów i spotkań poświęconych następującym tematom: wzmacnianiu systemowych rozwiązań na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz wzmacnianiu istniejących procedur (głównie "Niebieskich Kart" – m.in. dla gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych – i idei pracy zespołów interdyscyplinarnych), tworzeniu lokalnego/dzielnicowego, powiatowego i wojewódzkiego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Październikowe seminarium poświęcone było problematyce przemocy wobec osób starszych i zorganizowaniu sieci lokalnych liderów Porozumienia w całym kraju. Z tymi ostatnimi tematami wiążemy szczególne plany: problematyka przemocy wobec osób starszych to wciąż sfera niezbadana i czekająca na całościowe i długofalowe rozwiązania i interwencje. Nasz pomysł zorganizowania spotkań dotyczących tego tematu spotkał się z olbrzymim zainteresowaniem ze strony członków Porozumienia z całej Polski. Jeszcze raz, tym razem na łamach pisma, dziękujemy za Państwa odzew, który znaczy dla nas tyle co: nie ustawać w działaniach, szukać nowych rozwiązań i środków na ich realizację, wykorzystać fakt, że dla przyszłościowo myślących i empatycznie nastawionych pracowników administracji rządowej i samorządowej zaczyna być to temat ważny i warty wsparcia.
Plany na przyszły rok
Nie sposób nie wspomnieć o naszych planach – marzeniach większego zintegrowania środowiska placówek Porozumienia w celu szybszej i efektywniejszej wymiany informacji. Nieodłącznie kojarzymy to ze wzmocnieniem roli wybijających się placówek w skali regionalnej w dziedzinie przeciwdziałania przemocy. Pragniemy, aby wraz z realizowaniem nowej ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie do polskich służb przenikały kolejne dobre praktyki, takie jak:
- wypracowanie i ujednolicenie standardów udzielanej pomocy ofiarom, świadkom i sprawcom przemocy;
- systematyczne zbieranie danych na temat skali i przejawów zjawiska przemocy w rodzinie;
- regionalne aktualizowanie bazy danych i informowanie o zmianach innych placówek;
- diagnozowanie zasobów i potrzeb w środowisku lokalnym;
- wykorzystanie nowoczesnych technologii telekomunikacyjnych i informatycznych przy tworzeniu nowoczesnej, sprawnej, przetwarzającej informacje bazy danych.
Obecny klimat sprzyjający rozwojowi sektora pozarządowego, zarówno na poziomie krajowym, jak i europejskim, mobilizuje nas do poszukiwania środków na wyżej sformułowane cele. Tym samym pragniemy zachęcić członków Porozumienia do jeszcze aktywniejszego poszukiwania sojuszników w postaci różnego typu funduszy instytucjonalnych i prywatnych. O wypracowanych dobrych praktykach z chęcią napiszemy w kolejnych numerach "Niebieskiej Linii". Podzielcie się swoimi nowymi pomysłami, nadziejami i czekającymi na Was wyzwaniami – najbardziej skorzystają na tym ci, na rzecz których pracujemy.
M.C.
Inne z kategorii

Zostań KONSULTANTEM(-TKĄ) na czacie w całodobowej Poradni On-Line 116sos.pl
29.05.2024
REKRUTACJA ZOSTAŁA ZAKOŃCZONA
Niebieska...
czytaj dalej
Świadek w postępowaniu karnym
20.02.2024
Osoby pokrzywdzone przestępstwem często potrzebują wsparcia specjalistycznego,...
czytaj dalej