WARSZTATY WENDO ORAZ KAMPANIA "16 DNI PRZECIWKO PRZEMOCY WOBEC KOBIET"
Aktualności
Udział w warsztacie jest bezpłatny! Zapewniamy zakwaterowanie, wyżywienie oraz zwrot kosztów podróży.
Szkolenie 1: 18-19 października 2008, Kraków.
Noclegi w Hostelu Orange, ul. Dietla 64, zajęcia w siedzibie Towarzystwa Interwencji Kryzysowej ul. Krakowska 19. Zapewniamy 1 nocleg ze śniadaniem, obiad w sobotę, lunch w niedzielę oraz zwrot kosztów podróży na podstawie biletów PKP lub PKS.
Szkolenie 2: 15-16 listopada 2008, Mikuszewo, koło Wrześni, woj.wielkopolskie
Noclegi i zajęcia w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży, Mikuszewo 23. Przyjazd 14 listopada wieczorem. Zapewniamy 2 noclegi, pełne wyżywienie oraz zwrot kosztów podróży na podstawie biletów PKP lub PKS. W razie potrzeby postaramy się zapewnić dojazd z Poznania do Mikuszewa i z powrotem.
Każde szkolenie stanowi osobną całość – wystarczy wziąć udział tylko w jednym z nich.
Program
Każde szkolenie będzie się składało z 2 części – warsztatu WenDo oraz zajęć dotyczących prowadzenia i planowania wspólnych działań w ramach kampanii „16 Dni…”. Uczestniczki będą miały okazję poznać WenDo jako metodę przeciwdziałania przemocy oraz podnieść swoje kompetencje w zakresie pracy z dziewczętami i młodymi kobietami. Uczestniczki otrzymają zaświadczenia o udziale w szkoleniu.
Szkolenie nie jest treningiem trenerskim – nie przygotowuje do prowadzenia warsztatów WenDo.
WenDo – samoobrona i asertywność dla kobiet i dziewcząt jest metodą przeciwdziałania przemocy wobec kobiet. Uczy jak w każdej sytuacji: w miejscu publicznym, na ulicy, w pracy, w domu - przestać czuć się bezradną i bezbronną. Uczy także, jak reagować na przemoc. Wzmacnia poczucie pewności siebie i poczucie własnej wartości. Pomaga rozwiązywać konflikty, przełamać stereotypy i obawy, poczucie winy i wstyd. Dzięki udziałowi w WenDo kobiety stają się bardziej samodzielne, aktywne, także w obronie innych i w kształtowaniu społeczeństwa. Bardzo wiele dorosłych kobiet uczestniczących w warsztatach WenDo podkreśla, że gdyby miały możliwość uczestniczenia w warsztacie kiedy były młode, uniknęłyby bardzo wielu sytuacji naruszenia ich granic, związanych z przemocą.
Kampania „16 Dni Przeciwko Przemocy wobec Kobiet” to międzynarodowa kampania na rzecz wyeliminowania wszelkich form przemocy ze względu na płeć. Wybrano dni pomiędzy 25 listopada (Międzynarodowym Dniem Przeciw Przemocy Wobec Kobiet) a 10 grudnia (Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka). Wybór tych dat to symboliczne podkreślenie, że prawa kobiet są niezbywalną i integralną częścią praw człowieka. W 16 dniach mieści się także 1 grudnia, Światowy Dzień AIDS, oraz 6 grudnia, rocznica masakry w Montrealu. W kampanii „16 Dni….” Co roku bierze udział ponad tysiąc organizacji w blisko 130 krajach.
W ramach naszego projektu w trakcie kampanii „16 Dni Przeciwko Przemocy wobec Kobiet” planujemy wydanie ulotek i plakatów, organizację spotkań i pogadanek oraz konferencję. To właśnie w te działania zaangażowane będą uczestniczki.
Zgłoszenia w formie wypełnionej ankiety prosimy przesyłać na:
e-mail: fundacja@autonomia.org.pl
fax: 12/431 15 59adres: Fundacja Autonomia, ul. Krakowska 19, 31-062 Kraków(z dopiskiem „WenDo”)
Szkolenie 1 – do 12 października
Szkolenie 2 – do 3 listopada
W przypadku większej liczby chętnych niż miejsc, osoby realizujące projekt dokonają selekcji, tak by - na tyle na ile to możliwe - uwzględnić różnorodność i potrzeby uczestniczek. Osoby przyjęte otrzymają dodatkowe informacje dotyczące spraw organizacyjnych i sposobu przygotowania się na warsztaty.
Dodatkowych informacji udziela koordynatorka projektu:
Agata Teutsch, fundacja@autonomia.org.pl, 502 24 67 68
O projekcie
Projekt ma charakter prewencyjny, edukacyjny i lobbingowy. Celem projektu jest przeciwdziałanie wszelkim formom przemocy psychicznej, fizycznej, seksualnej i molestowania szczególnie wobec młodych kobiet i dziewcząt – w wieku od 7-25 lat (w relacjach z bliskimi i obcymi; w domu, szkole, miejscu pracy, na ulicy i in.) poprzez podejmowanie działań prewencyjnych/zapobiegawczych z wykorzystaniem treningu anty-przemocowego – metody WenDo, a także poprzez działania informacyjno – edukacyjne i lobbingowe skierowane do osób pracujących z dziewczynkami i młodymi kobietami oraz do decydentów/ek.
Projekt koncentruje się na działaniach zapobiegawczych w odniesieniu do przemocy z jaką spotykają się młode kobiety i dziewczęta – jest to innowacyjne podejście ponieważ zdecydowana większość podejmowanych działań odnosi się do pomocy ofiarom przemocy i resocjalizacji sprawców.
Jako metodę prewencji chcemy promować treningi antyprzemocowe dla dziewcząt, takie jak WenDo. Angażując się w kampanię „16 Dni Przeciwko Przemocy wobec Kobiet” chcemy zwrócić uwagę na problem przemocy wobec kobiet i dziewcząt oraz podjąć starania o uwzględnienie profilaktyki przemocy w polityce i programach instytucji publicznych
Projekt „Zapobieganie przemocy wobec młodych kobiet i dziewczynek poprzez trening antyprzemocowy (WenDo – samoobronę i asertywność dla kobiet i dziewcząt)” jest współfinansowany ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu – Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Inne z kategorii

Niebieska Linia IPZ podpisała porozumienie o współpracy z SGH – razem możemy więcej
05.07.2024
Naszym celem jest wspólne poszerzanie wiedzy o przemocy domowej i jej skutkach, co pozwoli opracowywać...
czytaj dalej