WROCŁAW: PROGRAM KOREKCYJNO - EDUKACYJNY DLA SPRAWCÓW PRZEMOCY
Aktualności
- ADRESACI
Program adresowany jest do osób stosujących przemoc zarówno kobiet jak i mężczyzn w tym:
- mężczyzn, skazanych za czyny związane ze stosowaniem przemocy w rodzinie, wobec których Sąd warunkowo zawiesił wykonanie kary, zobowiązując ich do uczestnictwa w programie
- kobiet, które mają ograniczoną władzę rodzicielską lub są jej pozbawione w wyniku zaniedbań i nie wypełniania funkcji rodzicielskich
- osób stosujących przemoc w rodzinie, które zakończyły terapię uzależnień od alkoholu lub narkotyków
- osób, które same zgłoszą się do uczestnictwa w programie lub zostaną skierowane przez pracowników socjalnych, kuratorów, terapeutów, pracowników ośrodków interwencji kryzysowej lub inne osoby, które powzięły wiadomość o stosowaniu przez nich przemocy wobec osób najbliższych.
- PODSTAWY PRAWNE
Program realizowany jest na podstawie Ustawy o Przeciwdziałaniu Przemocy w Rodzinie z dnia 29 lipca 2005 r. oraz Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 6 lipca 2006 r. w sprawie standardu podstawowych usług świadczonych przez specjalistyczne ośrodki wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie, a także szczegółowych kierunków prowadzenia oddziaływań korekcyjno – edukacyjnych.
Oferta programu została opracowana na podstawie wytycznych zawartych w Krajowym Programie Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.
Dodatkową możliwością prawną jest art. 72 & 1, punkt 6 Kodeksu karnego tj. ”zawieszając wykonanie kary Sąd może zobowiązać skazanego do: poddania się leczeniu, w szczególności odwykowemu lub rehabilitacyjnemu albo oddziaływaniom terapeutycznym”.
- OFEROWANA POMOC
3a) program korekcyjno – edukacyjny dla mężczyzn prowadzony w oparciu o metodę Duluth
Program przeznaczony jest dla mężczyzn stosujących przemoc wobec bliskich.
Zajęcia odbywać się będą w formie grupowej. Grupa ma charakter otwarty. Oznacza to, że do grupy mogą być kierowane osoby w sposób ciągły. Włączenie nowej osoby do grupy poprzedzone jest 3 konsultacjami indywidualnymi.
Zajęcia odbywać się będą raz w tygodniu i trwać 3 godziny. Liczba godzin uczestnictwa jednej osoby w grupie wynosi m.in. 78 godzin (26 tygodni).
Osoby prowadzące grupę będą ściśle współpracować z Sądem w szczególności z kuratorami sądowymi.
3 b) zajęcia grupowe dla kobiet prowadzone w oparciu o trening umiejętności wychowawczych.
Grupa przeznaczona jest dla kobiet, które mają ograniczoną władzę rodzicielską lub są jej pozbawione z powodu zaniedbań i przemocy wobec dzieci. W grupie uczestniczyć będą kobiety, które w związku z ograniczeniem władzy rodzicielskiej mają nadzór kuratora lub dzieci przebywają w placówce.
Zajęcia, odbywać się będą raz w tygodniu przez 2 godziny. Grupa będzie miała charakter zamknięty i prowadzona będzie cyklicznie. Czas trwania grupy – 4 miesiące. Planowany termin rozpoczęcia grupy to 9 marca.
3 c) pomoc pedagogiczna - monitorowanie sytuacji rodziny, których członkowie uczestniczą w programie
Zadaniem pedagoga jest monitorowanie sytuacji w środowisku rodzinnym sprawców przemocy uczestniczących w programie.
Cele działań pedagoga:
- zebranie informacji na temat sytuacji w rodzinie,
- dostarczenie informacji o: zjawisku przemocy, konsekwencjach prawnych i innych, planowanych działaniach, możliwościach szukania pomocy- zarówno dla osób doznających jak i stosujących przemoc,
- otoczenie uwagą kwestii bezpieczeństwa i dobra dzieci przebywających w danym środowisku,
- pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa wszystkim członkom rodziny (izolacja, procedury prawne).
Podejmowane działania nie mają na celu zmuszanie do zmiany, ale stworzenie skutecznych warunków zapewniających bezpieczeństwo i obronę praw osób zagrożonych w rodzinie, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci.
3 d) konsultacje indywidualne i terapeutyczne dla osób stosujących przemoc
Konsultacje indywidualne obejmować będą :
- sesje indywidualne z osobą stosującą przemoc, przed wprowadzeniem do grupy (sesje będą miały na celu opracowanie historii przemocy, opracowanie wstępnego planu bezpieczeństwa i wprowadzenie w metodę: „przerwy na ochłonięcie” oraz zawarcie kontraktu na udział w programie
- konsultacje indywidualne, poradnictwo dla osób szukających pomocy
- terapię indywidualną dla osób stosujących przemoc, które ukończyły zajęcia grupowe i mają motywacje do pracy terapeutycznej.
W programie nie będą mogły uczestniczyć osoby uzależnione. Wówczas zostaną w pierwszej kolejności skierowane na terapię uzależnień.
Ponadto przypominamy, że Stowarzyszenie Pomocy AKSON prowadzi:
- Ośrodek Interwencji Kryzysowej (dla osób i rodzin w sytuacji kryzysowej z terenu Gminy Wrocław)
- Specjalistyczny Ośrodek dla Ofiar Przemocy (dla kobiet i matek z dziećmi doświadczających przemocy, zamieszkałych na terenie województwa dolnośląskiego)
- Ośrodek Wsparcia
Ośrodki funkcjonują, całodobowo we wszystkie dni tygodnia, również w święta, przy ul. Obornickiej 99 we Wrocławiu (tel. 071 352 94 03).
Inne z kategorii

Tydzień pomocy osobom pokrzywdzonym
19.02.2024
Z okazji rozpoczynającego się tygodnia pomocy osobom pokrzywdzonym...
czytaj dalej
Działalność sieci Ośrodków Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w języku migowym
23.02.2024
Na naszym kanale na YOU Tube osoby niesłyszące znajdą informację...
czytaj dalej