Zaburzenia odżywiania u kobiet a przemoc || PODCAST

12.01.2025

W jaki sposób zaburzenia odżywiania wiążą się z doświadczeniem przemocy – zarówno tej doznawanej ze strony innych, jak i pod postacią zachowań autodestrukcyjnych, które bez wątpienia można rozpoznać w objawach chociażby anoreksji czy bulimii?

✔️ Badania jasno wskazują, że przemoc emocjonalna to czynnik ryzyka dla wszystkich podstawowych objawów zaburzeń odżywiania.

✔️ Znęcanie się jest najczęstszą formą traumy doświadczanej przez pacjentów leczących się z powodu opisywanych tu problemów.

✔️ Na zwiększone ryzyko pojawienia się zaburzeń odżywiania wpływa także m.in. doświadczenie cyberprzemocy.*

Jak przekłada się to na pracę terapeutyczną? Jak w ogóle przebiega leczenie zaburzeń odżywiania? Jakim ich funkcjom szczególnie warto się przyjrzeć, by zwiększyć szansę na wyzdrowienie?

➡️ Na te i wiele innych pytań odpowiada Agata Ziemnicka, psycholożka i dietetyczka na co dzień pracująca z osobami zmagającymi się z zaburzeniami odżywiania – zarówno z młodzieżą, jak i dorosłymi.

Tak, z taką diagnozą mierzy się też wiele dorosłych kobiet**! To mit, że zaburzenia odżywiania są problemem wieku dojrzewania. Coraz częściej pojawiają się także na innych etapach życia, nie mówiąc już o tym, że u sporej część chorujących dzieci czy nastolatków problemy przekładają się także na dorosłość.

Nagranie jest zapisem webinaru z 03.12.2024.

❗️Co ważne, spotkanie odbyło się w ramach akcji 16 dni przeciw przemocy ze względu na płeć, która co roku trwa od 25.11 do 10.12 ❗️

* Informacje ze wszystkich punktów pochodzą z książki „Znikam. Zaburzenia odżywiania dzieci i młodzieży”, której współautorką jest nasza ekspertka.

** Nie chcemy powielać mitu, jakoby zaburzenia odżywiania były tylko problemem kobiet i dziewcząt – nie, chorują też mężczyźni i młodzi chłopcy, lecz nasze spotkanie faktycznie skupi się tylko na kobiecej stronie problemu (choć bez wątpienia wiele kwestii jest w tym przypadku wspólnych dla obu płci).

Inne z kategorii

Wsparcie dla osób pokrzywdzonych przestępstwem w Ośrodkach Funduszu Sprawiedliwości

Wsparcie dla osób pokrzywdzonych przestępstwem w Ośrodkach Funduszu Sprawiedliwości

21.02.2024

Obecnie w całej Polsce działa 305 miejsc świadczenia pomocy finansowych...

czytaj dalej
Superwizja

Superwizja

05.02.2024

Superwizja w zawodach związanych z pracą z ludźmi powinna być standardem.

czytaj dalej

Newsletter Niebieskiej Linii

Dołącz do biuletynu Niebieskiej Linii i otrzymuj wszystkie bieżące informacje o akcjach, szkoleniach, wydarzeniach oraz nowych artykułach.