Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia"
Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego
Przemoc w rodzinie jest przestępstwem i nic jej nie usprawiedliwia!
Tu znajdziesz informacje gdzie i na jaką pomoc możesz liczyć... więcej »
Jeśli jesteś świadkiem przemocy lub chcesz jej przeciwdziałać np. jako wolontariusz, tu znajdziesz materiały edukacyjne i dalszą informację... więcej »
Dla profesjonalistów przygotowaliśmy niezbędne informacje dotyczące systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz bogatą ofertę szkoleniową... więcej »
"Rz": alarmujące statystyki, coraz więcej gwałtów w szkołach
- Szczegóły
- Kategoria: Badania i raporty
- Utworzono: 2013-02-26
- Administrator NL
Aż pięciokrotnie wzrosła liczba przestępstw seksualnych w podstawówkach i gimnazjach – alarmuje "Rzeczpospolita". Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, w ubiegłym roku w placówkach edukacyjnych odnotowano aż 74 gwałty, tj. o 60 więcej niż w 2011 r.
W Polsce jest ponad 21 tysięcy szkół podstawowych i gimnazjów. Statystycznie rzecz biorąc, liczba gwałtów jest więc nieznaczna. Jednak fakt, że w szkołach w ogóle do nich dochodzi, jest szokujący.
- Uczniowie czują się coraz bardziej bezkarni i przesuwają granice swoich działań niezgodnych z prawem – mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Sławomir Kłosowski, wiceminister edukacji w rządzie Prawa i Sprawiedliwości.
- Sprawcami zgwałceń byli zarówno uczniowie, jak i osoby dorosłe, na przykład pedofile, którzy zakradli się na teren szkoły – wyjaśnia Grażyna Puchalska z Komendy Głównej Policji.
Jak informuje "Rzeczpospolita", w szkołach dochodzi również do przestępstw przeciwko obyczajowości, czyli np. rozpowszechniania pornografii. Łącznie tego typu przestępstw odnotowano w 2012 r. aż 181.
Zdaniem ekspertów przestępczość w szkołach to efekt liberalnej polityki wychowawczej wprowadzonej przez duet Katarzyna Hall – Krystyna Szumilas, byłą i obecną minister edukacji.
Co ciekawe, Szumilas ogłosiła 2013 rokiem bezpiecznej szkoły. Jak jednak czytamy na łamach "Rzeczpospolitej", nie usłyszeliśmy żadnej koncepcji na walkę z przestępczością.
Więcej na ten temat w "Rzeczpospolitej".
Źródło: Rzeczpospolita, www.onet.pl