KOBIETA MNIE BIJE
Aktualności
– Ślub braliśmy w kościele. Kiedy urodziła się pierwsza córka, żona zrezygnowała z pracy w telewizji i zajęła się domem. Piekło rozpętało się cztery lata temu, gdy wróciła do mediów, gdzie zarabia duże pieniądze.
Najpierw zdecydowała, że będą sypiać oddzielnie. Każdego dnia prowokowała awantury i każdy pretekst był dobry – od rzekomo zbyt niskiej pensji Jacka po mokry parasol pozostawiony jak zwykle w przedpokoju. – Dzwoniła po policję, oskarżając mnie o bicie i znęcanie się nad rodziną. Na szczęście trafiłem na rozsądnych policjantów. Kiedy przyjechali po drugim wezwaniu, jeden z nich odprowadził mnie do radiowozu i powiedział „Nie tykaj jej palcem. Rozwali sobie łeb o kaloryfer i powie, że chciałeś ją zabić” – opowiada Jacek.
Dziś jego sytuacja jest beznadziejna. – Żona wzięła kutą na cztery nogi adwokat. Jedyne, co mi zostało, to tabletki. Puściła mnie z torbami. Pogodziłem się z losem – mówi zrezygnowany. Dlaczego tak się stało? – Nowe okoliczności wyzwoliły chęć uzyskania niezależności, większych pieniędzy kosztem męża, który stał się ofiarą modliszki. Zmiana trybu życia często podszyta jest chęcią zmiany partnera – to diagnoza tego, co spotkało Jacka, sformułowana przez terapeutę. [...]
W policyjnych statystykach liczba przypadków przemocy domowej, której ofiarą padają mężczyźni, zdecydowanie rośnie. W 1999 r. było ich 4239, w 2006 r. – 10.313. Duża liczba dramatów pozostaje w czterech ścianach, część zgłoszeń zastraszeni przez kobiety lub powodowani wstydem mężczyźni wycofują. – Policji najtrudniej dotrzeć do ofiar przemocy, gdy są nimi dzieci i mężczyźni – potwierdza nadkom. Grażyna Puchalska z Komendy Głównej Policji w Warszawie.
Mężczyźni padają ofiarą przemocy zarówno psychicznej, jak i fizycznej nie tylko w związkach małżeńskich. Kobiety wykorzystują tajemnice i słabe strony partnera, które poznały podczas wspólnego pożycia. Przemoc psychiczną kobiety stosują częściej m.in. dlatego, że są słabsze fizycznie.
– W ciągu 15 lat służby spotkałem się z trzema przypadkami umieszczenia w areszcie kobiet stosujących przemoc wobec mężczyzn. W Polsce praktycznie nie chroni się ofiar. One wracają pod dach, gdzie czeka oprawca. Nie brakuje pieniędzy na różne fundacje, zadania zlecane organizacjom pozarządowym, które produkują tony dokumentów. To państwo powinno zadbać o pomoc dla ofiar przemocy, zapewniając im dach nad głową, stawkę żywieniową i opiekę nie gorszą od tej, jaką mają więźniowie – mówi oficer policji jednej z mazowieckich komend powiatowych.
Na wsi dominuje przemoc fizyczna. W Sz. (woj. mazowieckie) każdy mieszkaniec zna Romana i jego żonę. Nikt nigdy nie zadzwonił na policję podczas awantur, które są u nich na porządku dziennym. Roman nasącza się alkoholem systematycznie. Kiedy ma dość, wraca do domu. Ślubna czeka cierpliwie, a gdy go zobaczy, puszcza w ruch, co ma pod ręką – od wideł przez siekierę po odważniki. To ludzi na wsi nie dziwi, dziwne dla nich jest, że Roman wciąż żyje. Do Biura ds. Rozwiązywania Problemów Uzależnień w Ciechanowie zgłasza się każdego roku kilku mężczyzn, prosząc o pomoc w obronie przed prześladowaniami ze strony nadużywających alkoholu kobiet. Ale to listek figowy. – Liczbę takich przypadków można szacować na ponad sto rocznie – mówi kierowniczka placówki, Elżbieta Muzińska. Kto ich obroni?
Według badań przeprowadzonych przez CBOS w lutym 2005 r., 9% mężczyzn przyznaje się, że było bitych przez swoich partnerów. [...]
Źródło: www.wp.pl
Inne z kategorii
![Nieoczywiste oznaki cierpienia – jak rozpoznać, że dziecko doznaje przemocy? [PODCAST]](/_cache/news/420-290/crop/Copy-of-spotkanie-edukacyjne-Facebook-Post-24.jpg)
Nieoczywiste oznaki cierpienia – jak rozpoznać, że dziecko doznaje przemocy? [PODCAST]
30.06.2024
23.04.2024 o godzinie 18:00 odbył się webinar...
czytaj dalej
Zostań KONSULTANTEM(-TKĄ) w poradni telefonicznej 116 123
22.11.2024
Niebieska Linia IPZ poszukuje:
czytaj dalej