GODZĄ SKŁÓCONYCH KRAKOWIAN ZA DARMO
Aktualności
[...] Kilka tygodniu temu przy Małopolskiej Wyższej Szkole Zawodowej powstał zespół mediatorów, którzy pomagają skłóconym krakowianom. Trzy mediatorki specjalizują się w sprawach rodzinnych i cywilnych.
- Mediacje to norma na zachodzie Europy, u nas ta forma pomocy wciąż raczkuje - mówi Marta Chechelska-Dziepak, jedna z wolontariuszek. - Ale ja bardzo wierzę w jej skuteczność. Ludzie potrzebują nie wyroku sądowego, ale pokazania im, jak wielka jest siła rozmowy i wzajemnego wysłuchania się. My po prostu nie umiemy ze sobą rozmawiać.
Jak mediacje wyglądają w praktyce? Na spotkanie przychodzą obie strony konfliktu; każda z nich przedstawia swoją wersję wydarzeń. Mediator słucha, ale nie komentuje, bo dobry specjalista musi być przede wszystkim bezstronny i cierpliwy. Potem rozmawia ze stronami osobno i wtedy właśnie pojawiają się pierwsze pomysły na rozwiązanie problemu.
Chechelska: - Po pół godzinie pani Kowalska dochodzi do wniosku, że właściwie nie ma się o co bić, bo przedmiot sporu nie jest aż tak istotny; zaś pan Malinowski zauważa, że sam też nie był bez winy.
Mediacje kończą się sporządzeniem protokołu i ugody. Ten drugi dokument zostaje u mediatora, otrzymują go też zwaśnione strony; jeżeli jest taka konieczność, bo spór dotyczy sprawy bardzo poważnej - wysokość alimentów, odszkodowania - ugoda jest wysyłana do sądu (zatwierdzona przez niego nabiera mocy prawnej ugody sądowej).
Poszło o suszarkę
Do mediatorek Marty Chechelskiej-Dziepak, dr Wandy Poznańskiej i Renaty Gałki krakowianie przychodzą z rzeczami błahymi i poważnymi. Konflikty rodzinne, sąsiedzkie, sprawy obyczajowe. Niedawno z ich usług korzystały osoby, które pokłóciły się o suszarkę do bielizny stojącą na balkonie (woda z mokrego prania cieknie na balkon poniżej, a poza tym taki sprzęt wygląda mało estetycznie). Byli też krakowianie, którzy walczyli z sąsiadką o to, że bardzo głośno zamyka drzwi do swojego mieszkania. Jednych i drugich udało się pogodzić, nikt do sądu nie poszedł.
Trójka mediatorek, które pomagają w niewielkim gabinecie przy ul. Chmielowskiego 6, to jedyny w Krakowie zespół pracujący charytatywnie. Specjalistów zajmujących się mediacjami zawodowo jest w Polsce sporo, ale za ich usługi trzeba płacić; poza tym pracują przy innych konfliktach (chociażby między pracodawcą a pracownikami).[...]
Więcej informacji i zapisy stron pod numerami telefonów: 012 426 26 10 i 012 426 25 45 w. 28. Dzwonić można w czasie dyżurów - w czwartki w godz. 16-19.
Inne z kategorii

Konferencja prasowa dotycząca platformy 116.sos.pl
17.01.2024
W dniu dzisiejszym odbyła się konferencja prasowa Ministra Cyfryzacji Krzysztofa...
czytaj dalej