Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia"
Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego
Przemoc w rodzinie jest przestępstwem i nic jej nie usprawiedliwia!
Tu znajdziesz informacje gdzie i na jaką pomoc możesz liczyć... więcej »
Jeśli jesteś świadkiem przemocy lub chcesz jej przeciwdziałać np. jako wolontariusz, tu znajdziesz materiały edukacyjne i dalszą informację... więcej »
Dla profesjonalistów przygotowaliśmy niezbędne informacje dotyczące systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz bogatą ofertę szkoleniową... więcej »
O nas
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie powstało w 1995 roku, jako placówka Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Od 25 lat realizujemy zadania w szeroko pojętym zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie i edukacji w tym obszarze.
Działania, które prowadzimy to:
- Pomoc psychologiczna
- Pomoc prawna
- Ogólnopolska poradnia mailowa
- Ogólnopolska poradnia telefoniczna
- Ośrodek dla osób pokrzywdzonych przestępstwem
- Działania szkoleniowe i doradcze dla organizacji państwowych (m. in. Ministerstwa, Policja) oraz dla osób prywatnych
- Coroczny, ogólnopolski konkurs "Policjant, który mi pomógł", prowadzony od 2008 roku
- Wydawanie pisma "Niebieska Linia"
Pomocy psychologicznej i prawnej udzielamy naszym klientom nieodpłatnie.
Na przestrzeni lat współpracowaliśmy między innymi z:
- Państwową Agencją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,
- Ministerstwem Sprawiedliwości,
- Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy,
- Phare,
- Funduszem Inicjatyw Społecznych,
- Policją.
Więcej informacji o naszych aktualnych projektach można znaleźć tutaj.
Zespół
Zespół Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" IPZ tworzą:
-
Jerzy Mellibruda - dr hab. psychologii, dyrektor Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, autor wielu publikacji z zakresu terapii uzależnień i przemocy w rodzinie.
-
Renata Durda - kierowniczka Pogotowia "Niebieska Linia", certyfikowana superwizorka i specjalistka ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie, redaktorka naczelna dwumiesięcznika "Niebieska Linia", autorka wielu publikacji z zakresu tworzenia interdyscyplinarnych rozwiązań na rzecz zapobiegania zjawisku przemocy w rodzinie, członkini Zespołu Monitorującego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie przy Ministrze Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, społeczna doradczyni Rzecznika Praw Dziecka w latach 2010-2018.
-
Malwina Bobrzyk - adwokat, członek Izby Adwokackiej w Warszawie, absolwent prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Z Pogotowiem związana od 2005 roku, w którym świadczy poradnictwo prawne w postaci konsultacji indywidulanych oraz telefonicznych dla osób doświadczających przemocy w rodzinie, świadków tych czynów oraz osób pokrzywdzonych innymi przestępstwami. Jest koordynatorką prawnej poradni mailowej Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. . Specjalizuje się w prawie rodzinnym i opiekuńczym, a także karnym.
-
Aneta Bukowska - psycholożka, konsultantka pierwszego kontaktu, absolwentka Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS w Warszawie. Ukończyła szkolenia z zakresu dialogu motywacyjnego oraz Praca ze Sprawcą Przemocy wg modelu "Partner Plus". Odbyła również dwuletni wolontariat w Ogólnopolskim Pogotowiu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" IPZ. Prowadzi konsultacje indywidualne oraz zajęcia edukacyjne dotyczące zjawiska przemocy w rodzinie. Asystent Rodziny w podwarszawskim Ośrodku Pomocy Społecznej.
-
Karolina Czarnecka - psycholożka Ośrodka Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. Mgr psychologii o specjalizacji sądowo-penitencjarnej. Praktyki zawodowe odbywała w Areszcie Śledczym w Warszawie. Absolwentka rocznego stażu zawodowego w Pogotowiu "Niebieska Linia" IPZ. Ukończyła szkolenia z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, m.in. Studium Pomocy Ofiarom Przemocy w Rodzinie, Praca ze Sprawcą Przemocy wg modelu "Rodzina" oraz "Partner Plus". Certyfikowana specjalistka ds. pomocy ofiarom przemocy w rodzinie. Prowadzi konsultacje indywidualne, zajęcia edukacyjne dotyczące zjawiska przemocy w rodzinie, oraz grupy umiejętności wychowawczych. Koordynatorka programu wolontariatu "Niebieskiej Linii".
Facylitatorka programów rozwojowych z końmi Horse Assisted Education. Razem z końmi tworzy innowacyjną przestrzeń rozwojową dla osób doświadczających przemocy.
-
Bożena Długosz - absolwentka Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, konsultantka pierwszego kontaktu, pracownik sekretariatu Pogotowia "Niebieska Linia" od 2000 roku, od 1998 udział w programie placówki pozarządowej Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Dzieci Uzależnionych "Powrót z U".
-
Ewa Foks – mgr psychologii, psychoterapeutka. Absolwentka psychologii klinicznej Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie oraz Studiów Podyplomowych na kierunku Psychologia Kryzysu i Interwencji Kryzysowej przygotowujących do pracy z osobami dotkniętymi sytuacjami kryzysowymi oraz konsekwencjami doświadczeń kryzysowych i traumatycznych o charakterze sytuacyjnym, rozwojowym, egzystencjalnym i środowiskowym. Absolwentka Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie – I Stopień , Studium Poradnictwa i Interwencji Kryzysowej – II Stopień , kurs zaawansowany oraz ukończyła szkolenie dotyczące pracy z osobami stosującymi przemoc wg modelu "Partner Plus ". Posiada Certyfikat Specjalisty w Zakresie Pomocy Ofiarom Przemocy w Rodzinie wydany przez Instytut Psychologii Zdrowia. Odbyła roczny staż zawodowy w Ogólnopolskim Pogotowiu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” IPZ, staż kliniczny w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim na Oddziale Psychiatrii w Warszawie oraz w Środowiskowym Domu Samopomocy na Żoliborzu w Warszawie. Ukończyła 4-letnią Szkołę Psychoterapii w Ośrodku Pomocy i Edukacji Psychologicznej – INTRA posiadającą rekomendację Sekcji Psychoterapii PTP i przygotowującą do pracy psychoterapeutycznej w podejściu integracyjnym. Obecnie w trakcie certyfikacji na superwizora w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Prowadzi konsultacje psychologiczne indywidualne, grupę wsparcia dla osób doświadczających przemocy w rodzinie, a także dyżuruje w Poradni Telefonicznej w Ogólnopolskim Pogotowiu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "NL" IPZ.
-
Mariola Gosławska - młodszy inspektor w st. spocz., absolwentka Wydziału Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów podyplomowych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Ponad 32-letni staż pracy w Policji, ostatnio na stanowisku Naczelnika Wydziału ds. Nieletnich, Patologii i Profilaktyki Biura Prewencji Komendy Głównej Policji. Z Niebieską Linią związana od 2008 r. Prowadzi konsultacje indywidualne i spotkania z grupą dla osób doświadczających przemocy w rodzinie oraz pokrzywdzonym innymi przestępstwami.
-
Wioletta Karłowicz-Dul - psycholożka, seksuolożka, psychoterapeutka w trakcie szkolenia w nurcie integracyjnym w Profesjonalnej Szkole Psychoterapii Instytutu Psychologii Zdrowia. Absolwentka psychologii ze specjalnością psychoterapia i terapia seksualna oraz studiów podyplomowych z zakresu seksuologii klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Doświadczenie zawodowe zdobywała m.in. w Pogotowiu „Niebieska Linia", Oddziale Dziennym Mazowieckiego Specjalistycznego Centrum Zdrowia w Pruszkowie, Oddziale Psychiatrycznym Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie oraz Poradni Seksuologicznej i Patologii Współżycia. W „Niebieskiej Linii prowadzi indywidualne konsultacje psychologiczne, grupy edukacyjne, pracuje jako konsultant psychologiczny w poradni telefonicznej, a także jako osoba pierwszego kontaktu.
-
Katarzyna Kulesza - sekretarz redakcji pisma "Niebieska Linia", dwumiesięcznika wydawanego przez Instytut Psychologii Zdrowia PTP. Polonistka, redaktorka z wieloletnim doświadczeniem w pracy w redakcji czasopism i wydawnictw książkowych.
-
Maja Kuźmicz - mgr psychologii, trenerka, certyfikowana specjalistka w zakresie pomocy ofiarom przemocy w rodzinie, w trakcie certyfikacji superwizorskiej. Jest absolwentką psychologii klinicznej SWPS, Szkoły Treningu i Warsztatu Psychologicznego Ośrodka Pomocy i Edukacji Psychologicznej INTRA oraz Studium Poradnictwa i Interwencji Kryzysowej. Od 2006 roku współpracuje z Niebieską Linią. Prowadzi konsultacje indywidualne, grupy wsparcia oraz edukacyjne, a także warsztaty kompetencji społecznych. Specjalizuje się w pracy z osobami starszymi.
-
Piotr Łada - adwokat, członek Izby Adwokackiej w Warszawie, absolwent prawa na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, ukończył także kulturoznawstwo oraz historię sztuki, publikował m.in. w Rzeczpospolitej i Dzienniku Gazecie Prawnej. W Ogólnopolskim Pogotowiu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" IPZ świadczy poradnictwo prawne.
-
Agnieszka Łukowiak – psycholożka Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, absolwentka Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej ze specjalizacją społeczna psychologia kliniczna; w latach 2001-2002 Interwent Kryzysowy w MOPR Poznań; staż zawodowy w Pogotowiu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" IPZ. Doskonali swoje kompetencje w Ośrodku pomocy i edukacji psychologicznej INTRA. Pracuje w nurcie integracyjnym, którego osią jest psychoterapia humanistyczna. Prowadzi konsultacje indywidualne oraz grupy edukacyjne i wsparcia dla osób doświadczających przemocy w rodzinie oraz pokrzywdzonych innymi przestępstwami.
-
Agnieszka Machnowska - zastępczyni kierowniczki Pogotowia "Niebieska Linia" ds. klinicznych, psycholożka, psychoterapeutka, trenerka. Absolwentka psychologii klinicznej Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, Szkoły Treningu i Warsztatu Psychologicznego Ośrodka Pomocy i Edukacji Psychologicznej INTRA oraz kursów Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach (CTSR). Doskonali swoje kompetencje w Profesjonalnej Szkole Psychoterapii Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Pracuje w nurcie integracyjnym. Certyfikowana specjalistka ds. pomocy ofiarom przemocy w rodzinie. Wykłada w ramach Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Prowadzi konsultacje indywidualne, zajęcia edukacyjne dotyczące zjawiska przemocy w rodzinie i grupy rozwoju osobistego.
-
Agnieszka Olszewska - prawniczka, mediatorka rodzinna, trenerka szkoleniowa, pracownik Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia", oraz Fundacji Aktywizacja (wcześniejsza nazwa: Fundacja Pomocy Matematykom i Informatykom Niepełnosprawnym Ruchowo), współpracownik Komitetu Ochrony Praw Dziecka, Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego, absolwentka Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, autorka wielu artykułów i publikacji (m.in. stała współpraca ze "Światem Problemów", "Niebieską Linią", "Wychowaniem w Przedszkolu", "Emocjami", Studium Prawa Europejskiego). Współpracuje z organizacjami pozarządowymi, jest członkiem Stowarzyszenia Mediatorów Rodzinnych. Posiada Certyfikat Specjalisty w zakresie pomocy ofiarom przemocy w rodzinie (Certyfikat Instytutu Psychologii Zdrowia PTP)
-
Daniel Przygoda - prawnik specjalizujący się w prawie karnym, rodzinnym oraz kanonicznym. Udziela pomocy prawnej w ramach Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem oraz w ramach Nieodpłatnej Pomocy Prawnej dla m. st. Warszawy. Realizował pomoc prawną w ramach projektu wzmacniania pozycji pokrzywdzonych przestępstwem finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Certyfikowany Specjalista w zakresie pomocy ofiarom przemocy w rodzinie (Certyfikat Instytutu Psychologii Zdrowia PTP). Certyfikowany mediator z zakresu spraw rodzinnych (certyfikat UKSW).
- Paulina Szczupaczyńska - kryminolożka, kryminalistyczka, specjalistka ds. PR. Absolwentka Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji, a także Centrum Nauk Sądowych na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończyła Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. W Ogólnopolskim Pogotowiu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" IPZ odpowiada za komunikację z mediami oraz działania promocyjne.
-
Maksymiliana Żaczek - pedagog oraz psychoterapeuta poznawczo–behawioralny w trakcie ostatniego roku certyfikacji. Członek Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo – Behawioralnej. Zajmuje się psychoterapią indywidualną dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych. Na co dzień pracuje z zaburzeniami rozwojowymi i emocjonalnymi (lękowymi, nerwicowymi, depresyjnymi), fobią, zespołem nadpobudliwości psychoruchowej, zaburzeniami zachowania i agresji, autyzmem, trudnościami adaptacyjnymi, trudnościami w nauce, trudnościami w relacjach i problemami w komunikowaniu się rodziców z dziećmi.
Ponadto z "Niebieską Linią" stale współpracuje Zespół Wolontariuszy, którzy aktywnie wspierają nas swoim czasem, wiedzą i działaniami.
Algorytmy działania w przypadkach przemocy w rodzinie
Projekt. „Algorytmy działania w przypadkach przemocy w rodzinie" ma na celu opracowanie i pilotaż narzędzia wskazującego algorytm postępowania w przypadkach przemocy w rodzinie. Projekt skierowany jest do pracowników ochrony zdrowia oraz oświaty i potrwa od kwietnia 2014 r. do czerwca 2015 r.
Opracowywane w ramach prowadzonych działań narzędzie obejmie dwa rodzaje sytuacji – przemoc wobec osoby dorosłej oraz wobec dzieci. Będzie się składać z kwestionariusza do diagnozowania eskalacji przemocy oraz algorytmu postępowania interwencyjnego (adekwatnego do poziomu zdiagnozowanego ryzyka).
Pozwoli to zwiększyć liczbę skutecznych interwencji w przypadkach przemocy w rodzinie podejmowanych przez przedstawicieli dwóch sektorów, które dotychczas najrzadziej włączały się w działania na rzecz rozpoznawania i zatrzymywania przemocy domowej.
Projekt realizowany jest w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Szkolenia Niebieskiej Linii
Instytut Psychologii Zdrowia PTP od 1995 roku z powodzeniem realizuje szkolenia z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Przez te wszystkie lata staraliśmy się wychodzić naprzeciw potrzebom osób pracujących w tym trudnym obszarze uruchamiając zarówno szkolenia zaawansowane, jak i krótkie formy szkoleniowe, mające na celu poprawę i doskonalenie kompetencji zawodowych. Kadra dydaktyczna Instytutu Psychologii Zdrowia PTP na bieżąco uaktualnia programy szkoleń, uwzględniając zmieniającą się rzeczywistość prawną (np. nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie) jak i społeczną (np. większa wrażliwość na problem przemocy w rodzinie).
Organizujemy zintegrowany system szkoleń pozwalający na podnoszenie kompetencji w obszarze pracy nad przemocą domową, który można realizować systematycznie i kompleksowo (SPPwR i SPOPwR). Ukończenie obu szkoleń pozwala na realizację procedury certyfikowania i uzyskania rekomendacji Specjalisty w Zakresie Pomocy Ofiarom Przemocy w Rodzinie udzielonej przez Instytut Psychologii Zdrowia i Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”.
Mniejsze formy szkoleniowe (40-godzinne i 8-godzinne) można wybrać według indywidualnych potrzeb, uzupełniając swój zawodowy warsztat o niezbędne umiejętności i kompetencje.
Od 2012 roku rozpoczęliśmy również procedurę certyfikowania Superwizorów w Zakresie Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie uznając superwizję w tym obszarze jako niezbędny standard pozwalający na poprawę efektywności udzielanej pomocy w wyżej wymienionym zakresie oraz zapobiegający wypaleniu zawodowemu.
Zapraszamy Państwa do bliższego zapoznania się z naszą szczegółową ofertą szkoleniową.
Dwumiesięcznik "Niebieska Linia"
Dwumiesięcznik "Niebieska Linia", wydawany przez Instytut Psychologii Zdrowia PTP od 1998 roku, jest jedynym na polskim rynku periodykiem poświęconym psychologicznym i prawnym zagadnieniom związanym z przemocą interpersonalną, w tym: w rodzinie, szkole, grupach rówieśniczych, relacjach partnerskich, wobec dzieci, osób starszych, niepełnosprawnych.
OGÓLNOPOLSKI TELEFON DLA OFIAR PRZEMOCY W RODZINIE "NIEBIESKA LINIA" (1995 - 2006 r.)
W latach 1995 - 2006 Pogotowie "Niebieska Linia" IPZ prowadziło na zlecenie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych poradnię telefoniczną, której głównym elementem był Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie - Niebieska Linia: 801-120-002.
OGÓLNOPOLSKI TELEFON NIEBIESKA LINIA 801-120-002
- działa od 3 lipca 1995 roku;
- uprzednio pod numerem całkowicie bezpłatnym 0-800-120-002, od 1 sierpnia 2002 roku został on zamieniony na numer, w którym dzwoniący płaci za jeden impuls - niezależnie do czasu połączenia 0-801-120-002.
- adresowany jest do: ofiar, sprawców oraz świadków przemocy w rodzinie;
- najczęściej dzwonią ofiary przemocy, którymi w większości są kobiety (85% zgłoszeń), osoby starsze, dzieci; zazwyczaj aktom przemocy towarzyszy alkohol;
- telefon dysponuje komputerową bazą danych, która pozwała na udzielanie informacji o miejscach gdzie można uzyskać pomoc oraz na systematyczne gromadzenie danych o skali zjawiska przemocy.
NIEBIESKA AKADEMIA WARSZAWSKA (NAWA)
Niebieska Akademia Warszawska to cykl szkoleniowy w ramach projektu Budowania systemu przeciwdziałania przemocy w Warszawie, którego głównym wykonawcą był Instytut Psychologii Zdrowia PTP.
Celem projektu realizowanego przez Urząd Miasta St. Warszawy dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG jest przeciwdziałanie zjawisku przemocy w rodzinie poprzez budowanie współpracy pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego a organizacjami pozarządowymi oraz podniesienie poziomu wiedzy w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie i kompetencji zawodowych pracowników działających w obszarze pomocy społecznej.
Szkolenia trwały od maja 2008 do czerwca 2009 roku i były podstawą stworzenia zintegrowanego systemu reagowania i współdziałania w sytuacjach przemocy.
Więcej informacji na stronach projektu:
NIEBIESKA SIEĆ, CZYLI LIDERZY REGIONALNI POROZUMIENIA "NIEBIESKA LINIA"
Pogotowie "Niebieska Linia" realizowało od stycznia 2006 roku projekt pt. "Niebieska Sieć" finansowany ze środków pochodzących z funduszu PHARE 2003 "Organizacje pozarządowe na rzecz zrównoważonego rozwoju", komponent 1: Dotacje na rzecz Rozwoju Instytucjonalnego dla Organizacji Pozarządowych.
Projekt ma na celu usprawnienie współpracy organizacji i instytucji, poprzez stworzenie i koordynowanie działań “Niebieskiej Sieci” - Sieci Liderów Regionalnych przy wybranych organizacjach pozarządowych a także przebadanie potencjału organizacyjnego podmiotów zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy głównie w aspekcie ich oferty dla klientów. Regionalni Liderzy mają stać się osobami, które będą odpowiedzialne za rozpowszechnianie informacji, przekazywanie i gromadzenie danych, oraz umożliwianie mniejszym organizacjom wzmocnienia swych dotychczasowych działań. Pomóc w tym ma nowoczesny sprzęt komputerowy oraz specjalnie stworzony na potrzeby Porozumienia system informatyczny z zaawansowaną bazą danych a także spotkania organizowane przez Liderów integrujące środowiska „pomagaczy” w województwach. Działania te należy traktować jako kolejny etap rozwoju Porozumienia "Niebieska Linia" .
Raport końcowy z realizacji projektu za 2006r. dostępny jest tutaj.
Więcej informacji o projekcie oraz listę liderów regionalnych można znaleźć w specjalinie przycotowanym serwisie pod adresem http://www.porozumienie.niebieskalinia.pl/.
Projekt jest finansowany przez Unię Europejską.
CENTRUM INFORMACJI O PRZEMOCY DOMOWEJ
Powstało jako dział Pogotowia "Niebieska Linia" w 1997 roku i upowszechnia wiedzę o przemocy w rodzinie.
NAJWAŻNIEJSZYMI ZADANIAMI CENTRUM INFORMACYJNEGO SĄ:
-
- gromadzenie i udostępnianie osobom zainteresowanym informacji o zjawisku przemocy domowej
- poszerzanie świadomości społecznej na temat problemu przemocy w rodzinie
- prowadzenie serwisu internetowego www.niebieskalinia.pl