Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia"
Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego

Jedyne w Polsce czasopismo poświęcone zagadnieniom związanym z przemocą interpersonalną. Istnieje od 1998 roku.
Prenumerata w 2021 roku
Zapraszamy do zaprenumerowania dwumiesięcznika „Niebieska Linia”!
Cena całorocznej prenumeraty wynosi 105 zł brutto. (Pojedyncze egzemplarze w cenie 18 złotych)
Zamówienia na prenumeratę można składać w redakcji pisma „Niebieska Linia”, wysyłając e-maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub faksem na nr 22 823 96 64, albo wysyłając pocztą na adres: Instytut Psychologii Zdrowia, ul. Gęślarska 3, 02-412 Warszawa.
O nas
Dwumiesięcznik "Niebieska Linia", wydawany przez Instytut Psychologii Zdrowia PTP od 1998 roku, jest jedynym na polskim rynku periodykiem poświęconym psychologicznym i prawnym zagadnieniom związanym z przemocą interpersonalną, w tym: w rodzinie, szkole, grupach rówieśniczych, relacjach partnerskich, wobec dzieci, osób starszych, niepełnosprawnych.
Na łamach "Niebieskiej Linii" znajdziemy:
- opisy metod pracy z osobami doznającymi przemocy i osobami stosującymi przemoc, osobami pokrzywdzonymi innymi przestępstwami;
- przykłady dobrych praktyk związanych z lokalnymi programami przeciwdziałania przemocy i ochrony ofiar przemocy;
- komentarze do różnych aktów prawnych przydatnych w obszarze pracy z rodzinami, ofiarami i sprawcami przemocy;
- opisy procedur, standardów i zasad obowiązujących w tym obszarze pomocy;
- artykuły pomagające lepiej rozumieć zjawiska psychologiczne towarzyszące przemocy - zaburzenia zdrowia psychicznego i funkcjonowania społecznego zarówno dorosłych jak dzieci i młodzieży;
- informacje o szkoleniach, konferencjach i seminariach poświęconych doskonaleniu umiejętności pracy z osobami pokrzywdzonymi i sprawcami przemocy.
Nasi autorzy są wybitnymi specjalistami - teoretykami i praktykami - w przeciwdziałaniu przemocy.
Od 2008 roku "Niebieska Linia" znajduje się na liście czasopism "Index Copernicus". Publikacje zamieszczane na łamach "Niebieskiej Linii" otrzymują 16,27 punktu indeksowego.
W 2014 r. Dwumiesięcznik "Niebieska Linia" został dofinansowany przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Redakcja "Niebieskiej Linii" zachęca do nadsyłania artykułów poświęconych zjawisku przemocy w rodzinie celem publikacji na łamach naszego pisma. Zastrzegamy sobie prawo ich skracania i redagowania. Za treść ogłoszeń redakcja nie odpowiada.
Redakcja:
Wydawca | Instytut Psychologii Zdrowia PTP, ul. Gęślarska 3, 02-412 Warszawa |
Redaktor naczelna | Renata Durda |
Sekretarz redakcji | Katarzyna Kulesza |
Rada programowa: prof. zw. dr hab. Beata Gruszczyńska, dr hab. Ewa Jarosz, prof. dr hab. Krzysztof Krajewski, prof. zw. dr hab. Anna Kwak, mgr Jacek Lelonkiewicz, prof. dr hab. med. Bibiana Mossakowska, prof. dr hab. Ewa Pisula, dr hab. Monika Płatek, dr Ewa Pragłowska, dr Monika Sajkowska, mgr Krzysztof Sarzała
Przygotowanie i druk: | LOTOS Poligrafia sp. z o.o. |
Adres Redakcji: ul. Korotyńskiego 13, 02-121 Warszawa
tel.: 22 823 96 64, 22 824 25 01;
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
W bieżącym (1/132/2021) numerze
Drogie Czytelniczki i Drodzy Czytelnicy!
Za nami 2020 rok. Wyjątkowy pod każdym względem. Nikt z nas nie spodziewał się w jak wielu obszarach życia nadejdą zmiany. W obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie także. Dobre i złe.
Od 30 listopada 2020 roku weszła w życie tzw. ustawa antyprzemocowa – Policja i Żandarmeria Wojskowa nabyły uprawnienia do wydawania wobec sprawców przemocy w rodzinie natychmiastowych nakazów opuszczenia lokalu i zaka¬zów zbliżania do mieszkania przez 14 dni. Z wnikliwych statystyk policyjnych wiemy, że w okresie od 30 listopada 2020 roku do 4 lutego 2021 roku wydano 62 nakazy, 100 zakazów i 377 nakazów i zakazów łącznie. W niektórych domach święta naprawdę mogły być spokojne! Czekaliśmy na ten element uzupełniający system ochrony osób pokrzywdzonych wiele lat i cieszymy się, że już działa.
Wiemy także, że skala przemocy domowej w pandemii znacząco wzrosła. W wielu krajach ten wzrost raportowano na poziomie od 30% do nawet 50%. W Polsce niestety nie ma badań, które by to pokazały. Na dokładkę twarde statystyki policyjne pokazują zmniejszenie liczby wszczynanych procedur „Niebieskie Karty”.
W 2018 roku policjanci wypełnili 73.153 formularzy „Niebieska Karta-A”. W 2019 roku – 74.313 formularzy. W 2020 roku – 72.601 formularzy. To zaledwie kilkuprocentowy spadek, ale wyraźnie pokazuje, że „gołe” statystyki nie opisują rzeczywistości. Musimy je osadzać w konkretnym kontekście i interpretować.
W mojej ocenie spadek wypełnionych formularzy A pokazuje, że w 2020 roku policjanci mieli wiele innych zadań, o wyższym priorytecie niż przemoc domowa – kwarantanny, wzmocnienie ochrony niektórych urzędów, obstawa wielu protestów społecznych. Policja, podobnie jak inne organizacje, borykała się z niedoborami kadrowymi, spowodowanymi zarażeniami COVID-19 i kwarantannami.
Co może świadczyć o wzroście liczby osób potrzebujących pomocy z powodu przemocy domowej? Lawinowy wzrost połączeń telefonicznych we wszystkich poradniach, który także nie odzwierciedla się we wzroście liczby odebranych połączeń (bo pełnej szklanki nie da się bardziej zapełnić), ale w skali usiłowań połączeń – na każdą rozmowę telefoniczną przypada kilka prób połączenia z zajętym już numerem. Tak było w „Niebieskiej Linii”, w poradniach telefonicz-nych dla dzieci i młodzieży, w telefonach zaufania… Wiele samorządów podjęło decyzję o uruchomieniu dodatkowych linii lub wydłużeniu czasu pracy istniejących poradni.
Drugim ważnym wskaźnikiem jest tzw. kaliber spraw. Częściej niż w poprzednich latach mamy do czynienia z przemocą szybko eskalującą, w której zagrożenie zdrowia i życia jest bardzo realne i narasta błyskawicznie. Trzymam kciuki za wszystkich pracujących w systemie przeciwdziałania przemocy domowej. Oby pandemia wygasła jak najszybciej. Także (a może przede wszystkim) pandemia przemocy domowej.
Renata Durda
Spis treści
CHRONIMY DZIECI
- Katarzyna Schier - Relacja psychika–ciało. Samotny umysł i samotne ciało
- Anna Naruszewicz-Dolczewska - Rodzic w podwójnej roli: ofiary i sprawcy
- Przemysław Kaca - Fundament tożsamości człowieka. O potrzebie bliskości dziecka umieszczonego w pieczy zastępczej
- Małgorzata Michel - Fenomen Orderu Uśmiechu
- Paulina Szczupaczyńska - Raport, który nie pozostawia złudzeń
CHRONIMY SŁABSZYCH
- Anna Maria Nowakowska - Sceny rodzinne w czasach pandemii
- Hanna Węgrzynowicz - Sięgnąć po wsparcie. Program psychoedukacyjny i rozwojowy dla osób doświadczających przemocy w rodzinie.
- Joanna Grochala - Starość zaklęta w słowach. O językowym wymiarze ageizmu
- Przemysław Mućko - Wyobrażenia sprzyjające regulacji emocji
- Renata Kim - Chciał, żebym myślała, że to miłość
- Bożena Szubińska - Powiedz Stop. Jak zatrzymać przemoc wobec kobiet w służbach mundurowych
- Paulina Szczupaczyńska - Projekt „Czarna Księga Ofiar Przemocy Domowej 2021”
- Ewa Bilska - Skuteczne interwencje Policji z użyciem procedury „Niebieskie Karty”