Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia"
Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego

Jedyne w Polsce czasopismo poświęcone zagadnieniom związanym z przemocą interpersonalną. Istnieje od 1998 roku.
Artykuł wstępny (Niebieska Linia nr 3 / 2014)
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Czasopismo
- Utworzono: 2014-06-30
- Zmodyfikowano: 2014-07-14
- Opublikowano: 2014-06-30
Drogie Czytelniczki i Drodzy Czytelnicy
Od tego numeru do końca 2014 roku wraz z „Niebieską Linią" będziecie Państwo otrzymywać bezpłatnie „Prawa Dziecka" – dwumiesięcznik wydawany przez Biuro Rzecznika Praw Dziecka. Wydawnictwo szczególnie cenne dla tych, którzy sprawami dzieci zajmują się na co dzień, ale także dla tych, którzy sprawy dzieci widzą w szerszym kontekście rodziny i społeczeństwa. Ten prezent dla Państwa jest możliwy dzięki współpracy Instytutu Psychologii Zdrowia PTP i Biura Rzecznika Praw Dziecka mającej na celu zwiększenie Państwa wiedzy i kompetencji o stanie przestrzegania praw dzieci w Polsce, ale także o podejmowanych inicjatywach w tej dziedzinie. Jest to szczególnie ważne w czasie, gdy media co pewien czas donoszą o kolejnych dramatycznych zdarzeniach – w Pucku, Łęczycy, Elblągu, Łodzi, Bytomiu... Ludzie tworzący lokalne systemy przeciwdziałania przemocy w rodzinie powinni być przygotowani do pomagania krzywdzonym dzieciom zarówno w rodzinach, jak i poza nimi. Bowiem w większości przypadków sprawcą krzywdy dziecka jest dorosły – rodzic, opiekun, krewny.
W tym numerze „Niebieskiej Linii" pochylamy się także nad tematem krzywdzenia osób ze szczególnej populacji – dorosłych osób chorych psychicznie. Przemocy i zaniedbań, które dzieją się zarówno w środowisku rodzinnym, jak i poza nim. Problem ten najbardziej uwidacznia się w przypadku osób starszych z zespołami otępiennymi czy zaburzeniami zachowania, bo ich sytuacja jest wyjątkowo asymetryczna – są słabsi i fizycznie (wiek, stan zdrowia) i ekonomicznie (niskie emerytury, wysokie koszty leczenia), i psychicznie (choroba).
Polecam Państwu także bardzo ciekawy artykuł dr Ewy Lisowskiej o obliczach przemocy ekonomicznej (zwłaszcza że czeka nas dyskusja nad ustaleniem prawnej definicji tej formy przemocy); artykuł prezentujący ciąg dalszy wniosków z badania opinii osób doświadczających przemocy domowej na temat systemu pomocy (Katarzyna Łukowska); oraz artykuł pokazujący powiązanie problematyki przemocy domowej z aktami prawnymi dotyczącymi ochrony przed okrutnym traktowaniem (dr Sylwia Spurek); i oczywiście inne. Same ciekawe tematy!
Ciekawej i pożytecznej lektury
Renata Durda