Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia"
Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego

Jedyne w Polsce czasopismo poświęcone zagadnieniom związanym z przemocą interpersonalną. Istnieje od 1998 roku.
Artykuł wstępny (Niebieska Linia nr 1 / 2003)
- Szczegóły
- Renata Durda
Drogie Czytelniczki i Drodzy Czytelnicy!
Witamy Was pierwszym numerem Niebieskiej Linii w tym roku. Mamy nadzieję, że zmiana szaty graficznej przypadnie Wam do gustu. Postanowiliśmy zrealizować Wasz postulat, aby trochę "rozweselić" środek pisma. Poza tym każda zmiana ma właściwości odmładzające
Zmieniliśmy także podtytuł pisma - niepostrzeżenie dla nas samych pismo zaczęło się zajmować także aspektami przemocy interpersonalnej i instytucjonalnej - zgodnie z Waszymi postulatami - i zawartość wyszła poza krąg spraw zawiązanych z przemocą w rodzinie.
W tym numerze znajdziecie pokłosie VII konferencji "przemocowej" organizowanej przez PARPA, SWPS i Pogotowie "Niebieska Linia". Dla tych, którzy mieli szczęście zakwalifikować się do uczestnictwa, będzie to przypomnienie zdarzeń z końca ubiegłego roku, dla nieobecnych okazja, aby choć trochę posmakować atmosfery tego, co się działo. Polecam szczególnie skrót niezwykle ciekawego wykładu wygłoszonego przez prof. Sharon Herzberger z Trinity College w stanie Connecticut w USA o roli stereotypów w ocenianiu i kwalifikowaniu zjawiska przemocy. Czy bycie białą, wykształconą kobietą daje większe przyzwolenie społeczne na bicie własnych dzieci? Czy mężczyna, ofiara przemocy, może liczyć na równie sprawną i empatyczną pomoc jak kobieta?
Anna Staszewska w artykule "Ulica nie jest dla dzieci" podaje, że na świecie ponad 100 milionów dzieci wychowuje się i uczy życia na ulicy! W Warszawie, według danych Krajowy Komitet Wychowania Resocjalizującego, jest ich 15 tysięcy. Wyznam, że jako mieszkankę tego miasta wprawiło mnie to w zdumienie i panikę. I skłoniło do wielu refleksji...
Kilka następnych artykułów koncentruje się wokół zjawiska komercyjnego wykorzystywania seksualnego - dzieci i dorosłych. Te dwa obszary łączy wspólne miejsce, gdzie rozgrywa się dramat - ulica. Pracy streetworkerów (zdumiewające jak blisko od tego słowa do streetwalker, co oznacza prostytutkę) poświęcamy wiele uwagi w tym numerze. W polskiej ofercie pomocowej to wciąż nowe zjawisko. I niesłychanie wartościowe.
Miłej lektury
PS. W tym roku będziemy stopniowo ograniczać liczbę egzemplarzy wysyłanych jako gratisy. Rozważcie możliwość opłacenia prenumeraty "Niebieskiej Linii". Przypominamy, że prenumeratę można rozpocząć od dowolnego numeru.
Renata Durda