Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia"
Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego
CERTYFIKATY „NIEBIESKIEJ LINII” DLA SPECJALISTÓW W ZAKRESIE POMOCY OFIAROM PRZEMOCY W RODZINIE
- Szczegóły
- Kategoria: Certifikat specjalisty
- Utworzono: 2012-11-20
- Administrator NL
Spis treści
- CERTYFIKATY „NIEBIESKIEJ LINII” DLA SPECJALISTÓW W ZAKRESIE POMOCY OFIAROM PRZEMOCY W RODZINIE
- Opis dziedziny certyfikowania
- Procedura certyfikacji
- Regulamin ubiegania się o Certyfikat
- WNIOSEK o przyznanie certyfikatu specjalisty w zakresie pomocy ofiarom przemocy w rodzinie
- Wzór rekomendacji
- Pliki do pobrania oraz kontakt w sprawie Certyfikatów
- Wszystkie strony
Od ponad ćwierć wieku Instytut Psychologii Zdrowia PTP prowadzi programy szkoleniowe, terapeutyczne i interwencyjne służące pomocą osobom znajdującym się w trudnych sytuacjach życiowych i borykających się z problemami osobistymi. W skład Instytutu wchodzą m.in. następujące placówki i szkoły: Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”, Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, Studium Pomocy Ofiarom Przemocy w Rodzinie, Ośrodek Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, Poradnia Telefoniczna 116123 dla osób w kryzysie emocjonalnym. Od 1998 roku wydajemy dwumiesięcznik „NIEBIESKA LINIA” poświęcony problematyce przemocy interpersonalnej. Od 1995 roku w strukturze IPZ funkcjonuje Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”, która jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych, profesjonalnych placówek na terenie naszego kraju zajmujących się nie tylko niesieniem pomocy osobom pokrzywdzonym, ale także tworzeniem i upowszechnianiem nowych rozwiązań w tym zakresie. Tysiące absolwentów prowadzonych przez nas szkoleń na terenie całego kraju udzielają pomocy krzywdzonym osobom i przyczyniają się do rozwoju całego systemu pomocy dla rodzin, w których występuje przemoc.
W 2005 roku weszła w życie ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, a od sierpnia 2010 roku obowiązuje nowelizacja tej ustawy. W treści nowelizacji w kilku miejscach pojawia się określenie „specjalista w dziedzinie przeciwdziałania przemocy w rodzinie”. Z tego względu Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” IPZ PTP podjęło próbę określenia podstawowych standardów pracy z osobami doznającymi przemocy w rodzinie, które mogą spełniać rolę rekomendacji dla oceny kompetencji osób zajmujących się tą problematyką. Jednocześnie mamy nadzieję, że pozwoli to poszczególnym szczeblom władzy samorządowej z większym zaufaniem powierzać realizację zadań wyznaczonych przez ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz Krajowy Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w ręce osób profesjonalnych i kompetentnych.
Osoby doświadczające przemocy w rodzinie niestety często narażone są na zjawisko „wtórnego zranienia” (chodzi o niewłaściwą reakcję otoczenia, które np. podważa wiarygodność ofiary przemocy), które swoimi skutkami psychologicznymi przewyższa nawet te wynikające z zachowania sprawcy przemocy. Proces podejmowania decyzji o ujawnieniu problemu przemocy i szukanie w związku z tym pomocy jest trudne, a czasem długotrwałe, dlatego tak ważne jest by pokrzywdzeni mieli pewność, że od rekomendowanego specjalisty uzyskają niezbędną pomoc.
- poprz.
- nast. »»