Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia"
Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego
Panel ekspercki on-line “Silniejsze i bezpieczniejsze! Jak ludzie, organizacje i instytucje mogą skuteczniej zapobiegać i reagować na przemoc wobec kobiet z niepełnosprawnościami”
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualności i wydarzenia
- Centrum Informacji NL
W ramach 29. światowej Kampanii #16Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć (25.11–10.12) i obchodów Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami (3.12) fundacja Autonomia, wraz z krajowymi Partnerkami i Ambasadorkami europejskiego projektu Nie znaczy nie – przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet z niepełnosprawnościami, serdecznie zapraszają do udziału w panelu eksperckim dotyczącym przemocy wobec kobiet z niepełnosprawnościami oraz empowermentu/upełnomocnienia jako strategii zapobiegania i przeciwdziałania.
Do udziału zapraszane są szczególnie przedstawicielki i przedstawicieli organizacji i instytucji:
- zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy (wymiaru sprawiedliwości, pomocy społecznej, sektora edukacji i in.),
- działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami,
- działających na rzecz praw kobiet/praw człowieka,
- a także wszystkie osoby z niepełnosprawnościami i bez niepełnosprawności zainteresowane tematyką panelu.
Wystąpienia eksperckie:
- Katarzyna Żeglicka – Inicjatywa Kolektyw Art. 6 / fundacja Autonomia, trenerka w projekcie “Nie znaczy nie” Temat wystąpienia: “Przemoc ze względu na płeć wobec kobiet z niepełnosprawnościami: ruchu, słuchu, wzroku i niepełnosprawnością intelektualną – charakterystyka”
- Magdalena Szarota – Feminist Alliance for Rights / Center for Women's Global Leadership / Inicjatywa Kolektyw Art.6. Temat wystąpienia: “Prawa kobiet z niepełnosprawnościami w kontekście praw człowieka - zobowiązania państwa i zalecenia organizacji międzynarodowych”
- Katarzyna Bierzanowska – Inicjatywa Pełnoprawna, Inicjatywa Kolektyw Art.6. Temat wystąpienia: “Bariery w dostępie kobiet z niepełnosprawnościami do systemu ochrony ofiar przemocy (usług, świadczeń i instytucji)”
- Ewa Rutkowska – Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej / trenerka w projekcie “Nie znaczy nie”. Temat wystąpienia: “Upełnomocnienie/empowerment jako skuteczna strategia zapobiegania i przeciwdziałania przemocy ze względu na płeć wobec kobiet z niepełnosprawnościami”
Ostatnia część poświęcona będzie rekomendacjom przedstawicielek inicjatyw stojących na straży praw kobiet z niepełnosprawnościami, w sprawie koniecznych zmian w prawie, praktyce stosowania prawa i codziennym funkcjonowaniu organizacji i instytucji – tak by realizowane były zobowiązania Państwa w zakresie ochrony wszystkich obywateli i obywatelek przed przemocą (w tym dostępu do usług informacyjnych, prawnych, psychologicznych, wsparcia lokalowego, materialnego, dostępu do organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości i in.).
Przewidziany jest czas na dyskusję.
Prowadzenie: Agata Teutsch (Fundacja Autonomia)
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął dr Adam Bodnar jako Rzecznik Praw Obywatelskich.
Matronaty i patronaty medialne: Kolektyw Artykuł 6., OKO.press, Rampa - Pokonujemy bariery, Fundacja Kreatywni Niewidzialni, Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych “Nasze sprawy” oraz dwumiesięcznik "Niebieska Linia" "Niebieskiej Linii" IPZ.
Niebieska Akademia Warszawska
Zadanie pn. „Zapewnienie kompleksowej i interdyscyplinarnej pomocy specjalistycznej osobom i rodzinom dotkniętym przemocą" finansuje m.st. Warszawa.