NĘKANIE: NOWY RODZAJ PRZESTĘPSTWA W AUSTRIACKIM PRAWIE
Aktualności
Mogą to być np. ciągłe telefony do domu lub pracy, śledzenie, wysyłanie SMS z obraźliwymi słowami i groźbami, nachodzenie mieszkania, wystawanie pod oknem.
Od 1 lipca 2006 r. nękania wyraźnie zakazuje austriackie prawo, tworząc w ten sposób kolejny mechanizm przeciwdziałania przemocy w związkach.
Z przeprowadzonych tam badań wynika, że 80 proc. ofiar nękania to kobiety, a ok. 90 proc. sprawców - mężczyźni. Badania wykazały ponadto, że ofiary (kobiety) najczęściej znają sprawców, bo ponad 50 proc. z nich to ich aktualni lub byli partnerzy (źródło: materiały Federalnego Ministerstwa Sprawiedliwości). Dlatego projektodawca uznał, że istnieje istotny związek między nękaniem a przemocą, do której dochodzi w intymnych relacjach lub w rodzinie. W szczególności nękanie może stanowić kontynuację przemocy. Warto tu dodać, że w Austrii od 1997 r. możliwe jest usunięcie sprawcy przemocy w rodzinie z domu i jego izolacja od pokrzywdzonych. Nakaz opuszczenia lokalu może wydać nie tylko sąd, ale nawet policja wezwana na miejsce zdarzenia. Penalizację nękania uznano więc za kolejny, konieczny krok w celu skutecznego przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Dotychczasowe przepisy penalizujące groźby, wymuszenia, naruszenia nietykalności cielesnej, wtargnięcia na prywatny teren, niszczenia cudzej własności nie były wystarczające w sytuacjach, kiedy dochodziło do całej serii zachowań, na pierwszy rzut oka o niewielkim ciężarze gatunkowym, zmierzających jednak do zastraszenia danej osoby. Częstotliwość i intensywność zachowań sprawiała, że stawały się dolegliwe i uciążliwe dla ofiary i najbliższego otoczenia. Tego rodzaju zachowania mogły rodzić poważne konsekwencje dla zdrowia,przede wszystkim psychicznego, powodując obniżenie samooceny, frustrację, strach, poczucie izolacji, a co za tym idzie ataki paniki, problemy z koncentracją itd. Nie dawały one jednak podstawy do ścigania.
Od 1 lipca 2006 r. jest to możliwe. Zgodnie bowiem z § 107a kodeksu karnego nękanie jest przestępstwem. Rozumie się przez nie powtarzające się i trwające przez określony czas napastowanie, gnębienie lub inne formy ingerencji w prywatność osoby podejmowane bez podstawy prawnej w sposób, który może oddziaływać na życie tej osoby.
W Austrii zasadniczym elementem przestępstwa nękania jest wywołanie uczucia strachu u osoby, przeciwko której jest popełniane, w przeciwieństwie do części państw Europy Zachodniej, gdzie prawo skupia się na kwestii ingerencji w prywatność ofiary.
Zgodnie z austriackim prawem karnym postępowanie w sprawie o nękanie wszczynane jest, co do zasady, z urzędu i grozi za nie kara pozbawienia wolności do roku, podobnie jak za przestępstwo groźby. Ofiara nękania może podejmować kroki przeciwko sprawcy na gruncie prawa karnego lub cywilnego, zgłaszając sprawę policji lub występując do sądu cywilnego o wydanie zakazu zbliżania się.
Inne z kategorii

Zaburzenia odżywiania u kobiet a przemoc || PODCAST
12.01.2025
W jaki sposób zaburzenia odżywiania...
czytaj dalej
Zostań KONSULTANTEM(-TKĄ) w poradni telefonicznej 116 123
29.05.2024
REKRUTACJA ZOSTAŁA ZAKOŃCZONA
Niebieska...
czytaj dalej