RAPORT Z WAKACYJNEGO POGOTOWIA PONTONOWEGO DOSTĘPNY!

30.10.2008

Komórkowy Telefon Zaufania czynny był przez cały lipiec i sierpień przez 3 godziny dziennie od godz.18.00 do godz. 21.00. W czasie trzygodzinnego dyżuru dostawaliśmy czasem ponad sto smsów. Liczba przychodzących do nas pytań z roku na roku jest coraz większa. Piszący do nas młodzi ludzie rzadko informowali w jakim są wieku, ale pośród tych, którzy przedstawiali się dokładniej były zarówno 13-latki jak i osoby po 20. roku życia.

W tym roku zgłaszało się do nas o wiele więcej bardzo młodych dziewcząt  - przed 15. rokiem życia.

Na podstawie dyżurów wolontariuszy w telefonie, opracowaliśmy specjalny Raport Wakacyjny obrazujący poziom niewiedzy i skalę problemów, z jakimi borykają się młodzi ludzie dorastający w Polsce. Raport dostępny jest na stronie internetowej Pontonu :

http://www.ponton.org.pl/downloads/Raport_Wakacyjny_Telefon_Zaufania_2008.pdf 

Brak rzetelnej edukacji seksualnej w szkołach powoduje, że młodzież nie ma odpowiedniej wiedzy i świadomości zagrożeń takich, jak nieplanowana ciąża lub zakażenie się chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym wirusem HIV. Problemy, z którymi zgłaszali się do nas młodzi ludzie często były bardzo poważne, czasem wręcz dramatyczne. W ciągu dwóch miesięcy zgłosiło się do nas 15 nastolatek w nieplanowanej ciąży, pięć z nich była w wieku 15 lat i poniżej.

Zgłosiła się do nas 13 latka z małej miejscowości, pytając o metody antykoncepcji. Kiedy wolontariuszka odradziła jej seks w tak młodym wieku, dziewczyna otwarcie przyznała, że współżyje już od roku jednak dotychczas nie myśleli o zabezpieczeniu (!)Podczas wakacji zgłosiło się do nas 16 dziewcząt poniżej piętnastego roku życia, które rozpoczęły lub deklarowały rozpoczęcie współżycia seksualnego w najbliższym czasie.

Otrzymaliśmy także trzy pytania od dziewcząt, które zaczęły współżycie seksualne jeszcze przed wystąpieniem pierwszej miesiączki. Tego roku szczególnie widoczne stało się do jakiego stopnia zarówno dziewczynom jak  i chłopcom brakuje umiejętności związanych z zachowaniem postawy asertywnej. Dostaliśmy  mnóstwo pytań dotyczących relacji z rówieśnikami, a także wprost o to: „jak nie ulec, gdy ktoś namawia na seks”. Istnieje silna presja rówieśnicza i często dowiadujemy się od młodzieży, że kto nie ma za sobą pierwszego razu towarzysko jest przegrany. Dziewczyny nie potrafią niestety w wielu przypadkach wynegocjować od partnera by zastosował prezerwatywę, wstydzą się o tym mówić, albo boją się stawiać warunki z obawy przed tym, że chłopak odejdzie.

W tym roku dostaliśmy 10 zgłoszeń przemocy, w tym dwa zgłoszenia gwałtu.

Mamy świadomość, że nie zawsze rada edukatora z Pontonu może zapobiec dramatycznym sytuacjom, zwłaszcza gdy młodzi ludzie zwracają się do nas „po fakcie”, kiedy zaistniał już poważny problem.

Grupa Ponton zwróciła się z prośbą do Minister Edukacji Narodowej, Pani Katarzyny Hall z prośbą o spotkanie. Pragniemy osobiście przekazać Pani Minister raport oraz podzielić się naszymi spostrzeżeniami na temat problemów polskiej młodzieży.

Rekomendacje

Kolejny raz zwracamy uwagę na poważne problemy dotyczące młodzieży, które od lat czekają na rozwiązanie: brak kompleksowej polityki dotyczącej zdrowia i praw reprodukcyjnych i seksualnych młodych ludzi, niewystarczająca i niedostosowana do standardów naukowych i wymogów współczesnego świata wiedza z zakresu edukacji seksualnej, brak placówek oferujących poradnictwo w tym zakresie. Niestety, nadal prawa młodzieży do rzetelnej informacji nie są respektowane.

Konieczne jest wprowadzenie do szkół rzetelnej, neutralnej światopoglądowo i dostosowanej do wieku dziecka edukacji seksualnej.Program powinien być dostosowany do potrzeb młodzieży, realizowany przez profesjonalnych i wykształconych nauczycieli i powinien uwzględniać tematy:

  • dojrzewanie dziewcząt i chłopców
  • nowoczesne metody i środki zapobiegania ciąży, 
  • sposoby zabezpieczania się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym HIV/AIDS, 
  • promowanie bezpiecznych zachowań i zdrowego stylu życia.
  • postawy asertywne oraz relacje partnerskie
  • profilaktykę przemocy seksualnej i przedwczesnej inicjacji seksualnej

Rzetelna i powszechna edukacja seksualna powinna być oparta na standardach naukowych i medycznych oraz na standardach praw człowieka wypracowanych przez ONZ i Unię Europejską. Każdy polski uczeń ma prawo do rzetelnej edukacji seksualnej, a polskie państwo jest zobowiązane zapewnić uczniom właściwą edukację na mocy zapisów zawartych w obowiązującej Ustawie o planowaniu rodziny oraz licznych zobowiązań międzynarodowych. 

W ciągu roku szkolnego wolontariusze Pontonu odpowiadać będą na pytania młodzieży za pośrednictwem e- maili oraz w trakcie piątkowych dyżurów telefonicznych pod hasłem „Nie wstydź się zapytać” pod numerem stacjonarnym (022) 635 93 92.

Źródło: Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny

Inne z kategorii

Zaburzenia odżywiania u kobiet a przemoc || PODCAST

Zaburzenia odżywiania u kobiet a przemoc || PODCAST

12.01.2025

W jaki sposób zaburzenia odżywiania...

czytaj dalej
Konferencja „Psychoterapia Młodych”

Konferencja „Psychoterapia Młodych”

31.01.2024

Zapraszamy do udziału w konferencji, którą objeliśmy matronatem.Konferencja odbędzie się 18-19.03.2024...

czytaj dalej

Newsletter Niebieskiej Linii

Dołącz do biuletynu Niebieskiej Linii i otrzymuj wszystkie bieżące informacje o akcjach, szkoleniach, wydarzeniach oraz nowych artykułach.