RZESZÓW: MAMY PIERWSZĄ W POLSCE KLINIKĘ DLA OFIAR PRZESTĘPSTW

12.10.2012

"Być może przytrafiło ci się coś złego. Nie wiesz, co z tym zrobić, co o tym myśleć? Nie masz z kim o tym pogadać? Wstydzisz się, lękasz się konsekwencji, ogarnęła się totalna niemoc? My nie każemy ci działać. Za to możemy podpowiedzieć ci, jak należy to zrobić skutecznie" - reklamuje się klinika. Jak wygląda ta pomoc w praktyce?- Kobiety nie mogą skorzystać np. z ośrodka dla ofiar przestępstw w Górnie, bo mają pracę, dzieci chodzą do szkoły. My możemy zaoferować bezpłatnie kilkudniowy pobyt w hostelu lub hotelu w pobliżu miejsca zamieszkania. W tym hostelu lub hotelu matka może schronić się z dziećmi, zanim podejmie dalsze kroki - wyjaśnia Marek Brożek, przedstawiciel stowarzyszenia Nowy Horyzont.

To niejedyna nowość w podejściu do ofiar przestępstw. Prawnicy z rzeszowskiej kancelarii Szerląg, Soboń i wspólnicy udzielają nie tylko bezpłatnych porad. Prowadzą sprawę od porady aż do jej zakończenia, np. w sądzie. Z doświadczeń ośrodka wynikało, że osoby, które zgłosiły się po pomoc, często nie potrafiły dopilnować swoich spraw na etapie przygotowawczym. - Gdy kobieta wzywała do domu policję, a mąż czy partner nie byli agresywni, sprawa często kończyła się założeniu tzw. Niebieskiej Karty - specjalnej policyjnej kartoteki zakładanej dla rodzin, w których jest przemoc. Ale dalszego ciągu nie było. Z różnych względów, także z winy policji i prokuratury. Działający w klinice prawnicy reprezentują poszkodowanych w prokuraturze i sądzie - dodaje Brożek.

Klinika pomaga ofiarom przemocy w rodzinie, przemocy seksualnej, mobbingu, stalkingu i cyberprzemocy oraz dyskryminacji i molestowania seksualnego w pracy. - Coraz częściej zdarza się, że do sieci wrzucane są treści, które krzywdzą dzieci. Zgłaszają się do nas rodzice, których dzieci to dotknęło - informuje Brożek.

Działalność podkarpackiej Kliniki dla Ofiar Przestępstw jest współfinansowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości. - Jesteśmy pilotażową placówką, pierwszą w Polsce. Jeśli taka forma się sprawdzi, być może powstaną następne - dodaje Brożek. Choć klinika działa od niespełna trzech tygodni, z prośbą o pomoc zgłosiło się już blisko 20 osób.

Osoby pokrzywdzone mogą szukać pomocy pod numerem telefonu 605 28 96 82.

Źródło: http://rzeszow.gazeta.pl

Inne z kategorii

PODCAST || Tzw. pigułka gwałtu – jak reagować, gdy doświadczysz odurzenia lub jesteś jego świadkiem?

PODCAST || Tzw. pigułka gwałtu – jak reagować, gdy doświadczysz odurzenia lub jesteś jego świadkiem?

13.05.2025

▪️Czym tak naprawdę jest tzw. „pigułka gwałtu"?▪️Co powinno wzbudzić twój niepokój np. w klubie...

czytaj dalej
Konferencja z okazji 30-lecia Niebieskiej Linii IPZ – 26 marca 2025

Konferencja z okazji 30-lecia Niebieskiej Linii IPZ – 26 marca 2025

28.02.2025

czytaj dalej

Newsletter Niebieskiej Linii

Dołącz do biuletynu Niebieskiej Linii i otrzymuj wszystkie bieżące informacje o akcjach, szkoleniach, wydarzeniach oraz nowych artykułach.