8 MARCA - MOCNE ŻYCZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO
Aktualności
8 marca o godzinie 12.00 na Placu Konstytucji rozpocznie się happening poświęcony przemocy skierowanej przeciwko kobietom. Organizatorem happeningu jest Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce. W jego trakcie wystawione zostanie przedstawienie uliczno-teatralne „Lament” z repertuaru Teatru Polonia Krystyny Jandy. Głos zabiorą przedstawiciele Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia". W ciągu dnia przechodnie na Placu Konstytucji będą mieli możliwość składania podpisów stanowiących wyraz poparcia dla walki z tym problemem.
„Dla Parlamentu Europejskiego prawa kobiet to temat szczególnie istotny. Trudno w to uwierzyć, ale kobiety doznają znacznie mniej obrażeń w trakcie wypadków samochodowych, napadów i zgwałceń, niż w wyniku przemocy domowej ze strony mężów i partnerów – tłumaczy Jacek Safuta, Dyrektor Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego.”

Prawa Kobiet w Parlamencie Europejskim
Zjawisko przemocy jest problemem, który dotyczy kobiet w każdym wieku, niezależnie od wykształcenia, dochodów i pozycji społecznej. Parlament Europejski, jako jedyna instytucja Unii Europejskiej wyłaniana w wyborach bezpośrednich i na co dzień utrzymująca za pośrednictwem posłów bliski kontakt z obywatelami, jest szczególnie wyczulona na prawa kobiet. W ramach parlamentu działa Komisja Praw Kobiet i Równouprawnienia.
W lutym 2007 Parlament Europejski przyjął sprawozdanie, w którym zaapelował o przyjęcie postawy „zero tolerancji” wobec zjawiska przemocy. W maju 2007 roku zaaprobował wydatkowanie ponad 116 mln euro na realizacje kolejnego etapu programu walki m.in. z przemocą w stosunku do kobiet. Jednocześnie posłowie zaapelowali do rządów państw członkowskich o uznanie przemocy seksualnej i gwałtu w małżeństwie za przestępstwo. Parlament chce zagwarantowania ofiarom przemocy bezpiecznego dostępu do policji, prokuratury i sądów oraz skutecznej egzekucji prawa. Dzieci będące świadkami przemocy wobec swoich matek powinny także zostać uznane za ofiary przemocy.
Przemoc w rodzinie – problem którego nie widać
W październiku 2007 roku TNS OBOP na zlecenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, przeprowadził w Polsce badania dotyczące przemocy rodzinnej. Jego wyniki są alarmujące. Co trzeci Polak (36%) przynajmniej raz doświadczył jakiejś formy przemocy w swojej rodzinie, a co piąty (20%) przynajmniej raz zastosował przemoc wobec innego członka rodziny. 57% ofiar przemocy w Polsce to kobiety. Prawie co piąty Polak (18%) uważa, że szarpanie czy popychanie współmałżonka nie jest przejawem przemocy w rodzinie, a 24% społeczeństwa uważa, że obrażanie i wyzwiska podczas kłótni są zjawiskiem normalnym. 80% rodzin, w których wystąpił problem przemocy nie korzystało z żadnej formy pomocy.
Więcej o skali problemu: tutaj.Więcej o zadaniach Parlamentu Europejskiego w artykule: Parlament Europejski a prawa kobiet.
Termin: 8 marcaMiejsce: Plac Konstytucji
12.00 – 12.10
1. Powitanie zgromadzonych gości: PE a kobiety
- Jacek Safuta, Dyrektor Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego
12.10 – 12.20
2. Czas dla MEPów i przedstawiciela MPiPS
- Berenika Anders, Departament ds. Kobiet i Przeciwdziałania Dyskryminacji
12.20 – 12.30
3. Problem przemocy w rodzinie
- Renata Durda, Kierownik Pogotowia „Niebieska Linia”
12.30 – 12.35
3. Uroczyste odsłonięcie tablicy, pierwsze podpisy
- Jacek Safuta, Dyrektor Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego
12.35 – 12.36
4. Zaproszenie do obejrzenia sztuki – przedstawiciel Teatru Polonia – tbc
12.36 – 14.00
5. Sztuka teatralna „Lament”
14.00 – 16.00
6. Zbiórka wśród przechodniów podpisów na wielkiej pocztówce
16.00
7. Zakończenie happeningu:
Dystrybucja pocztówek i materiałów informacyjnych (w tym również "przewodnika teatralnego") wśród zgromadzonej publiczności powinna mieć miejsce przez cały czas trwania akcji informacyjnej.
Inne z kategorii
![Kompensata państwowa [WEBINAR]](/_cache/news/420-290/crop/YT2.png)
Kompensata państwowa [WEBINAR]
28.06.2024
Czym dokładnie jest kompensata państwowa? Jakie są jej podstawowe...
czytaj dalej
Tydzień pomocy osobom pokrzywdzonym
19.02.2024
Z okazji rozpoczynającego się tygodnia pomocy osobom pokrzywdzonym...
czytaj dalej