16 DNI AKCJI PRZECIWKO PRZEMOCY ZE WZGLĘDU NA PŁEĆ - W KRAKOWIE I CAŁEJ POLSCE

Utworzono: 2009-11-19

25 listopada, w Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet, rozpoczyna się coroczna, międzynarodowa kampania pod hasłem: ZAANGAŻUJ SIĘ ▪ DZIAŁAJ ▪ DOMAGAJ SIĘ: MOŻEMY Powstrzymać Przemoc Wobec Kobiet! Fundacja Autonomia wraz z wolontariuszkami podejmuje w całym kraju. Będą spektakle teatrów terapeutycznych, warsztaty, projekcje, marsze itp, dystrybuowane - pocztówki, ulotki i plakaty.

Kalendarz wydarzeń, które odbędą się w Krakowie w ramach międzynarodowej kampanii „16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć”

„16 Dni Przeciwko Przemocy wobec Kobiet” to międzynarodowa kampania na rzecz wyeliminowania wszelkich form przemocy ze względu na płeć. Wybrano dni pomiędzy 25 listopada (Międzynarodowym Dniem Przeciw Przemocy Wobec Kobiet) a 10 grudnia (Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka). Wybór tych dat to symboliczne podkreślenie, że prawa kobiet są niezbywalną częścią praw człowieka. W 16 dniach mieści się także 1 grudnia, Światowy Dzień AIDS, oraz 6 grudnia, rocznica masakry w Montrealu. W kampanii „16 Dni Akcji...” co roku bierze udział ponad dwa tysiące organizacji w 160 krajach.

W tym roku kampania odbywa się pod hasłem:

Zaangażuj się ▪ Działaj ▪ Domagaj się: MOŻEMY Zakończyć Przemoc Wobec Kobiet!

W całej Polsce organizowany będzie wiele wydarzeń, spotkań, akcji, warsztatów, projekcji i innych wydarzeń mających na celu zwrócenie uwagi na przemoc wobec kobiet i wzywających do podejmowania na każdym poziomie – osobistym, lokalnym, krajowym bardziej zdecydowanych działań mających na celu powstrzymanie przemocy wobec kobiet. Kalendarz wydarzeń odbywających się w wielu miastach, miejscowościach w całej Polsce w ramach projektu Fundacji Autonomia „Droga kobiet – przeciwdziałanie przemocy wobec młodych kobiet i dziewcząt” znajduje się w osobnym załączniku.Kampania w Krakowie jest współorganizowana przez: Fundację Autonomia, Towarzystwo Interwencji Kryzysowej, Kawiarnię Naukową, Jewish Community Centre, Fundację Przestrzeń Kobiet, krakowski Oddział Kampanii Przeciwko Homofobii, grupę Rythms of Resistance SambaK i osoby prywatne.

25 listopada 2009 (środa) Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet

Inauguracja Kampanii: spektakl „Węzły życia” w wykonaniu zespołu teatru terapeutycznego z ZK w Lublińcu. Po spektaklu odbędzie się dyskusja z publicznością z udziałem zespołu teatralnego i pracownic ZK w Lublińcu.
Prowadzenie spotkania: Beata ZaduminskaGodz.: 18.00
Miejsce: Kinoteatr Wrzos, ul. Zamoyskiego 50
Bilety/cegiełki: 10 zł (UWAGA! bardzo prosimy o wcześniejsze rezerwowanie miejsc – kupno cegiełek – kontakt: 515 47 66 59)

Wydarzenie organizowane przez Fundację Autonomia w ramach projektu „Droga kobiet – przeciwdziałanie przemocy wobec dziewcząt i młodych kobiet”

„Węzły życia”

Scenariusz i reżyseria: Barbara Rożniatowska

Spektakl terapeutycznej grupy teatralnej złożonej z kobiet osadzonych w Zakładzie Karnym w Lublińcu. Scenariusz jest po części autobiograficzny, oparty na doświadczeniach kobiet, które same doświadczały przemocy – były bite, poniżane i maltretowane przez mężów, partnerów czy inne bliskie osoby. Ostatecznie doprowadziło to do tragedii – prześladowane przez lata kobiety zabiły sprawców tej przemocy. Spektakl przedstawia dwie historie: kobiety bitej przez męża oraz córki, która przez wiele lat była ofiarą swojej adopcyjnej matki. Sztuka została napisana i wyreżyserowana przez jedną z osadzonych kobiet. Wszędzie, gdzie była pokazywana, budziła wielkie emocje zarówno wśród publiczności, jak i wśród samych aktorek, odkrywających i mierzących się na scenie same ze sobą i swoimi wspomnieniami.

28 listopada 2009 (sobota)

Spektakl „Ballada o słodkiej Daphne” w wykonaniu zespołu teatru terapeutycznego współpracującego z Centrum Praw Kobiet w Warszawie. Po spektaklu przewidziana jest dyskusja z publicznością z udziałem zespołu teatralnego i osób prowadzących grupę.

Godz. 19.00
Miejsce: Kinoteatr Wrzos, ul. Zamoyskiego 50
Bilety/cegiełki: 10 zł (UWAGA! bardzo prosimy o wcześniejsze rezerwowanie miejsc – kupno cegiełek – kontakt: 515 47 66 59)

Wydarzenie organizowane przez Fundację Autonomia w ramach projektu „Droga kobiet – przeciwdziałanie przemocy wobec dziewcząt i młodych kobiet”

Ballada o słodkiej Dafne

Scenariusz: Dagna Ślepowrońska
Reżyseria:
Dagna Ślepowrońska, Maria Depta
Muzyka: Katarzyna Szurman, Katarzyna Żytomirska
Maski: Olga Ślepowrońska, Anna Lipska

"Ballada o słodkiej Dafne" to kolejny z cyklu przygotowanych przez Dagnę Ślepowrońską i Marię Deptę spektakli – obrzędów w ramach działającego przy Centrum Praw Kobiet teatru terapeutycznego dla kobiet – ofiar przemocy. Przedstawienie stanowi uwieńczenie długoterminowej pracy terapeutycznej. Dzięki wydarzeniu teatralnemu przechodzą one granicę między starym i nowym "ja." Starym - osoby nie radzącej sobie, podporządkowanej, krzywdzonej. Nowym - osoby niezależnej, zdrowej. Podobną drogę przechodzi widz oglądając - podaną w zmetaforyzowanej formie - historię aktorek-bohaterek przedstawienia, uczestnicząc w rytuale. Tym razem rzecz dotyczy traumy nadużycia seksualnego i jej konsekwencji w dalszym życiu.

28 – 29 listopada 2009 (sobota i niedziela)

Warsztat WenDo – samoobrona i asertywność dla młodych kobiet (od 18 – 25 roku życia)

Warsztat organizowany przez Fundację Autonomia w ramach projektu „Droga kobiet – przeciwdziałanie przemocy wobec dziewcząt i młodych kobiet” we współpracy z Towarzystwem Interwencji Kryzysowej. Więcej informacji na: http://www.wendo.org.pl/. Zapisy na warsztat zostały już zakończone.

29 listopada 2009 (niedziela)

Międzynarodowy dzień obrończyń praw człowieka i Międzynarodowy Dzień Solidarności z Narodem Palestyńskim

Wspomnienie poświęcone Natalii Estemirowej - akcja uliczna, zapalenie zniczy

Natalia Estemirowa - dziennikarka i nauczycielka, działaczka na rzecz praw człowieka w Czeczenii została uprowadzona ze swojego mieszkania w Groznym i zamordowana 15 lipca 2009. Jako dziennikarka zajmowała się m.in. uprowadzeniami, zniknięciami i zabójstwami politycznymi w Czeczenii.  Od 2000 roku współpracowała z Memoriałem, organizacją, która m.in. ujawnia przypadki łamania praw człowieka w Rosji. Współpracowała m.in. z Anną Politkowską, rosyjską dziennikarką zamordowaną w 2006 roku, oraz z prawnikiem Stanisławem Markiełowem, który został zastrzelony w styczniu tego roku.

30 listopada 2009 (poniedziałek)

Spotkanie z Joanną Szurlej ze Stowarzyszenia Kobiet Bieszczadzkich "Nasza Szansa" w Lesku, a jednocześnie dyrektorką Ośrodka Wparcia SOS  dla ofiar przemocy w rodzinie w Lesku, w ramach Instytutu Liderek - projektu realizowanego przez Fundację Przestrzeń Kobiet.

Godz. 18.00
Miejsce: Cafe Szafe, ul. Felicjanek 10

1 grudnia 2009 (wtorek)

Światowy Dzień AIDS

Projekcja filmu „Kochanie”

Godz.: 19.00
Miejsce: Jewish Community Centre, Ul. Miodowa 24

“Kochanie” - Darling! The Pieter-Dirk Uys Story
Kraj: Australia, 2007
Reżyseria: Julian Shaw
Produkcja: Green Light Productions, AIDS Trust of Australia

Portret niezwykłego performera, Petera Dirka Uysa - komika z RPA, który w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych zasłynął jako nieprzejednany krytyk apartheidu. Występował wówczas na własnej, domowej scenie, a na jego pokazy trafiali tylko wtajemniczeni. Po jakimś czasie zjadliwy humor, z jakim piętnował panujący w RPA system, zaczął stawać się coraz bardziej popularny, a skecze, w których parodiował coraz to kolejne postaci politycznego establishmentu, pojawiły się w telewizji. Po upadku apartheidu Peter Dirk postanowił zająć się inną paląco ważną kwestią. Ten sześćdziesięcioletni już dziś człowiek-orkiestra niestrudzenie odwiedza kolejne szkoły, więzienia i poprawczaki, by tam przy pomocy swoich niezwykłych umiejętności prowadzić edukację seksualną w walce z epidemią HIV/AIDS - którą nazywa „nowym apartheidem".

Wydarzenie organizowane przez Fundację Autonomia w ramach projektu „Droga kobiet – przeciwdziałanie przemocy wobec dziewcząt i młodych kobiet” we współpracy z krakowskim oddziałem Kampanii Przeciwko Homofobii.

3 grudnia 2009 (czwartek)

30. rocznica przyjęcia Konwencji w sprawie Likwidacji Wszelkich Form Dyskryminacji Kobiet

„30 lat Konwencji w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji kobiet – historia i możliwości wykorzystania Konwencji w walce z przemocą wobec kobiet” – Wojciech Burek, Instytut Europeistyki UJ

Godz.: 18.00
Miejsce: Towarzystwo Interwencji Kryzysowej, ul. Krakowska 19

Wydarzenie organizowane przez Fundację Autonomia w ramach projektu „Droga kobiet – przeciwdziałanie przemocy wobec dziewcząt i młodych kobiet” we współpracy z Towarzystwem Interwencji Kryzysowej.

5 grudnia 2009 (sobota)

„Mowa nienawiści i przemoc ze względu na płeć” – dyskusja organizowana przez Towarzystwo Interwencji Kryzysowej i krakowski oddział Kampanii Przeciwko Homofobii

Godz. 17.00
Miejsce: Towarzystwo Interwencji Kryzysowej, ul. Krakowska 19

6 grudnia 2009 (niedziela)

ROCZNICA MASAKRY W MONTREALU

Marsz „Odzyskać noc” z towarzyszeniem SambyK – grupy rythms of resistance z Krakowa

Godz.: 17.30
Start: Rynek Główny

Godz: od 19.00 jako imprezy towarzyszące odbędą się:

Miejsce: Kawiarnia Naukowa, ul. Jakuba

10 grudnia 2009

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

W ramach projektu „Droga kobiet – przeciwdziałanie przemocy wobec dziewcząt i młodych kobiet” Fundacji Autonomia realizowane są także:

Zapraszamy do współpracy!
Prosimy o kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. , 515-47-66-59

Więcej informacji: http://www.autonomia.org.pl/

¬ródło: www.ngo.pl