Rocznik
Nr 3/158/2025
Drogie Czytelniczki i drodzy Czytelnicy,
Pół kolejnego roku za nami. Tempo, w jakim czas ucieka, jest zawrotne i trudno znaleźć w tym wszystkim chwilę dla siebie. Mam jednak nadzieję, że zbliżające się wakacje będą do tego okazją – do odpoczynku, zdystansowania się od powszednich problemów i nadmiaru otaczających nas bodźców. „Niebieska Linia” poleca się jako towarzyszka tego czasu. Jak zawsze staramy się dostarczać ciekawych, merytorycznych, nieraz wzbudzających burzliwe wręcz dyskusje materiałów, które w wolnym czasie mogą stać się rozrywką, w innym – rzeczowym wsparciem w codziennej pracy. Jestem pewna, że taki będzie także i ten numer!
Głównym tematem wydania jest praca z osobami stosującymi przemoc domową, która dla wielu osób stanowi szczególne wyzwanie. Postanowiliśmy zatem opisać każdy z jej etapów. Po pierwsze, diagnoza. Związane z nią zagadnienia przybliża nam jedna z najznakomitszych ekspertek w opisywanej tu dziedzinie – dr Dorota Dyjakon. Trudno znaleźć też lepszą osobę do wyjaśnienia najważniejszych kwestii dotyczących samych programów, jakimi obecnie pracuje się w naszym kraju. Nimi zajął się bowiem Piotr Wojnowski, którego bez wątpienia można nazwać jednym z najbardziej doświadczonych polskich specjalistów właśnie w pracy z osobami stosującymi przemoc. Nie zabrakło też spojrzenia pracownika socjalnego – co po programie? O tym pisze dr Michał Gluzek, a całość dopełnia historia mężczyzny, który przez lata krzywdził swoich bliskich – o jego doświadczeniach i procesie zmiany opowiada Anna Maria Nowakowska.
To oczywiście nie wszystko, bo choć wakacje za pasem (a może zwłaszcza dlatego!), nie zabraknie u nas tematów poświęconych młodym ludziom:ich problemom, specyfice pracy z nimi, a także konsekwencjom doświadczania przez nich przemocy domowej. Niestety, już na starcie może ona zdeterminować życie – róbmy więc wszystko, co tylko możemy, by tak nie było. Niech każdy ma szansę na doświadczanie rzeczywistości wolnej od przemocowych schematów. Cóż, być może to utopia…, ale któż zabroni nam w nią wierzyć?
W tym duchu życzę zatem udanego, pełnego słońca i nadziei lata – niech każdemu przyniesie to, czego najbardziej potrzebuje.
Z wyrazami szacunku
Katarzyna Miłkowska
SPIS TREŚCI nr 3/158/2025
PRACA Z OSOBAMI STOSUJĄCYMI PRZEMOC
- Myśląc i czując. Diagnoza osób stosujących przemoc Dr Dorota Dyjakon w rozmowie z Katarzyną Miłkowską
- Piotr Wojnowski Praca z osobami stosującymi przemoc domową. O programach, uczestnikach, prowadzących
- Michał Gluzek Co dalej po programie korekcyjno-edukacyjnym dla osób stosujących przemoc domową?
- Anna Maria Nowakowska Wystarczy przemeblować głowę. Opowieść o zmianie przemocowego myślenia
W ŚWIECIE MŁODYCH
- Katarzyna Fenik-Gaberle, Renata Kałucka-Kokot Mapa Pomocy Dziecku. Algorytm postępowania pracowników oświaty w sytuacji podejrzenia przemocy domowej wobec dziecka
- Agata Sierota Body shaming – zawstydzanie ciała jako forma przemocy psychicznej
- Katarzyna Kulesza Zasadniczo nie, ale… Postawy dorosłych wobec przemocowego karania dzieci
- Karol Konaszewski Przemoc zaczyna się w domu. Kilka przemyśleń o doświadczeniach osób nieletnich z placówek resocjalizacyjnych
- Justyna Kotowicz Samouszkodzenia w cieniu przemocy domowej
Z INNEJ PERSPEKTYWY
- Lekarz na pierwszej linii pomocy Katarzyna Łukowska w rozmowie z Dorotą Jaszczak-Kuźmińską
- Katarzyna Kulesza Język, który nazywa, nie stygmatyzuje